ژیوارنامه

10 مورد جالب از انیشتین که باید بدانید!

۱۰ مورد جالب از انیشتین

نام: آلبرت انیشتین

تولد: سال 1879 میلادی

زادگاه: آلمان

ملیت: آلمانی

مرگ: 20 آپریل 1955

انیشتین

انشتین نابغه آلمانی تبار قرن بیستم، سرآمد فیزیکدانان عصر خود و شاید هم همه اعصار است. این دانشمند سرشناس با موهای آشفته زندگی پرتلاطمی داشته است و ما قصد داریم در این نوشتار، 10 مورد جالب از انشتین را بیان کنیم.

درباره استیون هاوکینگ را در ژیوار نامه بخوانید.

1. دولت آلمان برای سر انشتین جایزه تعیین کرده بود.

انشتین اندکی بعد از به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان، از این کشور به سوئیس گریخت و بعدها راهی آمریکا شد و درخواست پناهندگی داد. دولت آلمان آن زمان، برای سر آلبرت انشتین مبلغ 5000 دلار جایزه تعیین کرده بود.

۱۰ مورد جالب از انیشتین

2. این نظریه معروف نسبیت انشتین نبود که جایزه نوبل را برای او به ارمغان آورد.

انشتین در سال 1921 موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شد که این جایزه برای خدمات او در راه اعتلای فیزیک نظری و به‌ ‌ویژه کشف او در زمینه قانون اثر فوتوالکتریک به وی داده شد.

کمیته نوبل آن زمان به این نکته اشاره کرد که این جایزه بدون در نظر گرفتن کارهای او در زمینه نظریه‌های نسبیت و گرانش او بود، چرا که در زمان اعطای جایزه، این نظریه‌ها هنوز به‌طور کامل تائید نشده بودند. با این‌که آرتور ادینگتون در سال 1919 نظریه نسبیت را ثابت کرده بود، اما کمیته بر این باور بود که کار ادینگتون آن‌قدر قابل اعتماد نیست که به‌عنوان یک واقعیت ثابت شده در نظر گرفته شود. درباره ماری کوری بیتشر مطالعه کنید.

۱۰ مورد جالب از انیشتین

3. مغز انشتین بعد از مرگش دزدیده شد.

مغز انشتین، پس از مرگش توسط یک پزشک پاتولوژیست دزدیده شد. این پزشک علاقه‌ی زیادی داشت که علت هوش زیاد انشتین را پیدا کند و معتقد بود که باهوشی او به ویژگی‌های منحصربه‌فرد مغزش مربوط می‌شود. اما هیچ‌وقت نتوانست این باور خود را اثبات کند و بعد از سال‌ها مغز را به دانشگاه پرینستون برگرداند. امروزه مشخص شده که بخش یادگیری و حافظه مغز انشتین کوچک‌تر از معمول و بخش محاسباتی و پردازشی آن بزرگ‌تر از یک مغز معمولی بوده است.

۱۰ مورد جالب از انیشتین
 1. انشتین یک دختر نامشروع داشت که هیچ‌کس از سرنوشتش خبری ندارد.

قبل از ازدواج انشتین و همسر اولش، متوجه شدند که همسرش باردار است، ولی فقیرتر از آن بودند که ازدواج کنند. همسرش به خانه پدر و مادرش برگشت و در آنجا دختری به دنیا آورد که جز چند احتمال، اطلاعاتی درباره‌ی سرنوشتش وجود ندارد.

 1. انشتین حافظه بسیار ضعیفی داشت.

انشتین حافظه بسیار ضعیفی داشت و نام مکان‌ها یا آدم‌ها را به سرعت از یاد می‌برد. در حفظ کردن تاریخ‌ها نیز همین‌طور بود.

راز انگشت گالیله در ژیوارنامه به طور کامل.

 1. انشتین سال‌ها تحت نظر سازمان جاسوسی آمریکا قرار داشت.

انشتین به خاطر فرار از آلمان، پناهندگی به آمریکا و اعتقادات خاصی که داشت، مدتی بعد از ورود به آمریکا، تحت نظارت سازمان سیا قرار گرفت. گفته می‌شود که نزدیک به بیست سال، همه‌ مکالمات، نامه‌ها، رفت‌وآمدها و ملاقات‌های انشتین ثبت و ضبط می‌شده است.

 1. انشتین از جمله دانشمندانی بود که بر روند تسریع ساخت بمب اتم اصرار داشت.

انشتین بعد از شنیدن این خبر که دولت آلمان به دنبال ساخت بمب اتم است، عقاید صلح‌جویانه‌ی خود را کنار گذاشت و با یک پژوهشگر مجارستانی تبار به نام لئو زیلارد، در یک پژوهش اتمی همکاری کرد. هر چند نقش انشتین در ساخت بمب اتم غیرمستقیم و اندک بوده، اما وی بعد از بمباران هیروشیما و ناکازاکی، به‌شدت احساس ندامت و پشیمانی می‌کرد. وی بعدها، تبدیل به یکی از مخالفان جدی ساخت سلاح‌های اتمی شد.

8. در زمان حیات، از انشتین خواسته شد پست ریاست‌جمهوری اسرائیل را بپذیرد.

انشتین با وجود ریشه یهودی که داشت، هیچگاه ارتباط عمیقی با مذهب خود پیدا نکرد. در سال 1952، پس از مرگ ریاست جمهوری آن زمان اسرائیل، دولت وقت این کشور از انشتین خواست که پیشنهاد ریاست‌جمهوری این کشور را بپذیرد ولی وی این پیشنهاد را رد کرد.

 1. انشتین هیچ‌وقت به پول جایزه نوبل خود دست نزد.

پول جایزه نوبل انشتین صرف هزینه‌های طلاق او شد و حتی یک سکه از این پول به خود او نرسید.

 1. انشتین در ذهن خود تصور دیگری از نظریه بیگ بنگ داشته است.

گفته می‌شود که انشتین فرضیه‌ی دیگری درباره‌ی بیگ بنگ داشته اما بعد از چند پژوهش کوتاه، این موضوع را رها کرده است.

1 نظر در “10 مورد جالب از انیشتین که باید بدانید!

 1. الیاس علی گفت:

  ۱-به نظر من انشتین فهمید که یهودیت دین نیست که باید باشد.
  ۲-نظریه ناکام او یعنی نظریه بینگ بنگ به دلیل پایه های دینی وی به ناکامی پایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.