ژیوارنامه

ویزای شنگن | واژه شنگن از کجا آمده است | لیست کامل کشور‌های عضو پیمان شنگن

ویزای-شنگن-چیست

واژه پرطرفدار شنگن

شنگن یک منطقه وسیع اروپایی است که تعداد 26 کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت دارد.

باقی محدودیت‌های مرزی برای اتباع خود را حذف کرده در نتیجه به یک کشور واحد تبدیل شده است.

اگرچه، این واژه یک اصطلاح رایج در ایران است، اما تلفظ درست آن schengen zone است.

لیست کشورهای عضو شنگن

26 کشوری که عضو پیمان شنگن محسوب می‌شوند عبارتند از:

اسپانیا، اسلواکی، اتریش، دانمارک، بلژیک، مالت، هلند، نروژ، لهستان، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، ایسلند، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، نروژ، پرتغال، سوئد، سوییس، لیختن اشتاین، جمهوری چک، استونی.

ویزای-شنگن-چیست

واژه شنگن از کجا آمده؟

شنگن، نام دهکده ای در لوکزامبورگ است، جایی که مرز این کشور با کشور آلمان و فرانسه تلاقی می‌کند. و در حال حاضر محدوده‌ی شینگن، سالانه تعداد 1.25 میلیارد بازدیدکننده دارد.

ویزای شنگن چیست؟

برای ورود به منطقه شنگن شما باید از ویزای شنگن استفاده کنید. دارنده‌ی این ویزا می‌تواند به راحتی در هر کدام از کشورهای عضو پیمان شنگن، بر اساس مدت زمانی که قصد دارد در آن کشور بماند، تردد کند.

توافق نامه شینگن

فرانسه و آلمان اولین اقدامی را انجام دادند که منجر به امضای توافق نامه شینگن شد. هر دو کشور اولین گام را در جهت ایجاد منطقه بدون گذرنامه بدون ویزا، در 17 ژوئن 1984 برداشتند و این موضوع را در چارچوب شورای اروپا در فونتنیبلو مطرح کردند. دولت بلژیک ، فرانسه ، آلمان ، لوکزامبورگ و هلند توافقنامه شینگن را در 14 ژوئن 1985 امضا کردند. بر اساس این توافق، این پنج کشور لغو تدریجی بازرسی های مرزی در مرزهای مشترک را ایجاد می کنند. این توافقنامه اجرای ملموس خود را پنج سال بعد آغاز کرد،ر آن زمان موارد زیر را شامل می شد.

 • لغو کنترل مرزهای داخلی ،
 • تعریف روش صدور روادید یکنواخت ،
 • عملکرد پایگاه داده SIS
 • ایجاد یک ساختار همکاری بین افسران داخلی و مهاجرت
ویزای شینگن
ویزای-شنگن-چیست

انواع ویزای شنگن:

شما باید قبل از سفرتان، حتماً هدف از سفرتان را مشخص کنید. زیرا ویزای شنگن بر اساس هدف و ماهیت سفرتان، تعیین می‌گردد. از طرف دیگر هم نوع ویزا، مدت زمان اعتبار این ویزا را تعیین می کند. پس انواع ویزا، تعیین کننده‌ی نحوه و شرایط ورود شما به کشورهای حوزه شنگن خواهد بود.

به طور کلی انواع ویزاها به 2 دسته تقسیم می‌شوند:

(uniform schengen visa) 1. ویزای اتحادیه شنگن

(Limited territorial validity visa) 2. ویزای اعتبار محدوده منطقه ای

بیاید با هم بررسی کنیم که هر کدام از این 2 دسته به چه معنا هستند.

ویزای-شنگن-چیست

-1 ویزای اتحادیه شنگن

ویزای اتحادیه شنگن، در واقع همان ویزای گردشگری اروپاست. یعنی شما اگر ویزای اتحادیه شنگن را داشته باشید، می توانید هر 6 ماه یک بار به مدت 90 روز به کشورهای عضو پیمان شنگن سفر کنید و در آنجا اقامت داشته باشید. ویزای اتحادیه شنگن، خود به سه دسته A,B,C تقسیم می شود.

 • ویزای شنگن نوع A: این نوع ویزا در حقیقت ویزای ترانزیت هوایی است. یعنی شما با هواپیما وارد فرودگاه مقصدخواهیدشد، و خاک این کشور را به مقصد کشور دیگر ترک خواهید کرد. این ویزا زمانی مناسب است که شما می‌خواهید تغییر خط هوایی داشته باشید. یا اینکه هواپیما نیاز دارد که سوخت گیری کند، برای همین شما به راحتی وارد

کشور مقصد می‌شوید و خاک کشور را به مقصد یک کشور دیگر ترک خواهید کرد. از طرف دیگر اینکه این ویزا فقط برای فرودگاه های محدوده شنگن قابل استفاده است و دارنده این ویزا حق خروج از فرودگاه را ندارد.

ویزای-شنگن-چیست
 • ویزای شنگن نوع B: این ویزا نیز نوع دیگری از ویزای ترانزیت است. شما با دارابودن این ویزا، به راحتی می‌توانید خاک کشور مورد نظر را از طریق مرزهای زمینی یا آبی ترک کنید. فقط به این نکته توجه کنید که با داشتن این ویزا شما حداکثر باید به مدت 5 روز خاک کشور را ترک کرده باشید.
 • ویزای شنگن نوع C: این ویزا نوعی از ویزای توریستی است. دارندگان این نوع ویزا می‌توانند در کمترین زمان ممکن به کشور مقصد برسند و به مدت حداکثر 90 روز در کشور مورد نظر اقامت داشته باشند.

-2 ویزای اعتبار محدوده منطقه ای

ویزایی که به خاطر شرایط اضطراری و ویژه برای متقاضی صادر می شود. دارنده این ویزا مجاز است، که فقط به همان کشوری که، از آن ویزا دریافت کرده و یا کشورهایی که در محدوده ناحیه شنگن که در زمان اخذ ویزا مشخص شده است تردد نماید. زمان این نوع ویزا بنا بر شرایط مسافر و آفیسر متغیر است و می‌تواند به شکل ویزای ترانزیت یا ویزای کوتاه مدت برای متقاضی صادر شود.

در شرکت گردشگری ژیوار سفیر نوین، برای ارائه نکات تکمیلی و آگاهی از مدارک لازم برای ویزای شنگن در خدمت شما عزیزان هستیم.

ویزای-شنگن-چیست

مطالب مرتبط

یک فکر در مورد “ویزای شنگن | واژه شنگن از کجا آمده است | لیست کامل کشور‌های عضو پیمان شنگن

 1. علی کامرانی گفت:

  واقعا عالی بود ممنون

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام، ممنوون از شما

 2. علی قاسمی گفت:

  مرسی از اطلاعات خوب و کاملتون ❤️👌

  1. شیما رشیدی گفت:

   ممنون از لطف شما، آقای قاسمی

 3. مجید گفت:

  عالی

  1. شیما رشیدی گفت:

   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.