ژیوارنامه

روز “ملی” و “استقلال” جمهوری چک چه روزی است؟

چک

امروز یعنی 28 اکتبر روز ملی و استقلال کشور جمهوری چک است.

cezgh

توماش گاریگ ماساریک (Tomáš Garrigue Masaryk) در 14 نوامبر 1918 اولین رئیس جمهور دولت مستقل شد و تا 14 دسامبر 1935 ریاست این کشور را بر عهده داشت.

در حالی که چکسلواکی دیگر وجود ندارد، کشورهای جمهوری چک و اسلواکی پس از 75 سال زندگی مشترک در سال 1993 به طور مسالمت آمیز از هم جدا شدند.

روز استقلال در جمهوری چک در 28 اکتبر جشن گرفته می شود. این جشن ملی در واقع سالگرد اعلام استقلال چکسلواکی از امپراتوری اتریش-مجارستان است که جشن گرفته می شود.

در طول جنگ جهانی اول امپراتوری اتریش-مجارستان شاهد یک روند نزولی بود و سرانجام در سال 1918 وجود خود را متوقف کرد. جمهوری چک در 28 اکتبر 1918 استقلال خود را از امپراتوری به عنوان چکسلواکی اعلام کرد و به کشورهای برنده متفقین پیوست.

چک2

ژیوار سفیر نوین

ced

از اول ژانويه 1993میلادی با تشكيل دو كشور اسلواکی و چک نام كشور چكسلواكی از فهرست كشورهای جهان حذف شد.

روز ملی را در فضای باز جشن میگیرند

روز استقلال یک جشن ملی است که در این روز رویدادهای بزرگ جشن برگزار می‌شود.

وقتی صحبت از چگونگی جشن گرفتن بیشتر مردم در این روز می‌شود، رفتن به فضای باز اولین قدم برای شرکت در جشن است. برگزاری نمایشگاه ها، گردهمایی‌ها، کنسرت‌ها و رویدادهای یادبودی (به ویژه در شهرهای کوچکتر) از برنامه‌های این روز بزرگ است.

cezk

رئیس جمهور جمهوری چک یک سخنرانی رسمی برگزار می کند و بدین ترتیب قسمت رسمی جشن را آغاز می‌کند. افراد برجسته این کشور به مراسم اعطای مدال در قلعه پراگ، محل اقامت رسمی رئیس جمهور دعوت می‌شوند. همچنین رئیس جمهور و اعضای اصلی دولت، گل‌هایی را به رسم یادبود روی مزار توماش ماساریک قرار می‌دهند.

28 اکتبر یک تاریخ مهم و یک تعطیلی ملی در جمهوری چک است.

فلش بکی به سال های قبل

در سال 2019 بسیاری از موزه ها، گالری ها و ساختمان های عمومی در تعطیلات ملی 28 اکتبر به صورت رایگان برای عموم مردم باز بودند.

همچنین در 28 اکتبر میلوس ضمان، رئیس جمهور چک طی مراسمی در قلعه پراگ مدال شایستگی اهدا کرد. این مدال به افرادی نظیر رئیس جمهور سابق واکلاو کلاوس (Václav Klaus)، کارگردان فیلم صربستان (فارغ التحصیل FAMU پراگ) امیر کوستوریسا (Emir Kusturica, and) و امیل بوژک (Emil Boček) آخرین خلبان جنگنده چک که در RAF خدمت کرده بود، اهدا شد.

در سال 2018 جمهوری چک (و اسلواکی) صدمین سالگرد تأسیس کشور مستقل چکسلواکی را با جشن‌های گسترده در هر دو کشور جشن گرفتند.

یکی از بزرگترین رویدادها رژه نظامی گسترده و نمایش هوایی در پراگ بود که به عنوان بزرگترین رویداد در اروپای مرکزی و شرقی اعلام شد. همچنین پس از هفت سال بازسازی، موزه ملی پراگ در 28 اکتبر 2018 رسماً برای عموم افتتاح شد.

چک9

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.