ژیوارنامه

هالووین | ترسناکترین شب سال

هالووین

به جشن هالووین خوش اومدید

ممکنه شما لباستون رو انتخاب کرده باشین، ظرف های آب نبات هاتونو پر کرده باشین، مجموعه فیلم های ترسناک رو انتخاب کرده باشین و مهمونی هالووینتونو رو برنامه ریزی کرده باشین.

 اما واقعاً چقدر از هالووین می دونید؟ معلومه که این فقط مربوط به این نیست که چه کسی بیشترین شکلات رو می گیره یا ترسناک ترین لباس رو میپوشه!!!

ژیوار سفیر نوین

هالووین
 • هالووین از دو سنت سلتیک و مسیحیت گرفته شده است.
 • در حالی که همیشه حال و هوای بیمارگونه و ترسناکی داشته است، اما جشن ها در طول قرن ها بسیار تغییر کرده است.
 • هالووین شبح ترین شب سال است.
 • شب قبل از هالووین را بعضی جاها شب شیطانی یا شب احمق می نامند.
 • در ایالات متحده هزینه های خرید لباس و آب نبات به یک رکورد بالایی می رسد. اکنون هالووین دومین جشن بزرگ تجاری پس از کریسمس  در این کشور است.
 • آمریکایی ها هر ساله حدود 86.27 دلار برای هالووین هزینه می کنند. که با توجه به آمار NRF این هزینه شامل تزیینات هالووین، آب نبات، لباس و کارت می شود.
 • طبق گفته وزارت کشاورزی آمریکا، سرزمین Lincoln بیش از 15000 هکتار زمین برای پرورش کدو تنبل دارد!
 • شهر نیویورک بزرگترین رژه هالووین را در ایالات متحده برگزار می کند. بیش از 2 میلیون تماشاگر را به خود جلب می کند و شامل هزاران شرکت کننده می شود.
 • تب هالووین تنها در ایالات متحده وجود ندارد. در واقع، مردم در سراسر جهان به طرق مختلف تعطیلات را جشن می گیرند.

هالووین مخفف All Hallows ’Eve، روز تعطیلی است که در 31 اکتبر شب قبل از روز All Saints (یا All Hallows) جشن گرفته می شود. این جشن را یک روز قبل از جشن مسیحیان غربی در تمام مقدسات و فصل Allhallowtide آغاز می کنند، که سه روز طول می کشد و با All Souls ’Day به پایان می رسد. در بیشتر کشورهای اروپا و آمریکای شمالی، رعایت هالووین تا حد زیادی غیر مذهبی است. هالووین در روز شنبه 31 اکتبر سال 2020 جشن گرفته می شود.

هالووین

ماه کامل در هالووین

ماه کامل در هالووین بسیار نادر است. آخرین باری که در 31 اکتبر ماه کامل وجود داشت سال 2001 بود و قبل از آن نیز 1955 بود. ماه بعدی تا سال 2039 اتفاق نمی افتد. در واقع، قرن بیست و یکم فقط در 31 اکتبر شاهد شش ماه کامل خواهد بود:  2020، 2039، 2058، 2077 و 2096

همچنین تصور می شد که این دوره برای فالگیری در مواردی مانند ازدواج، سلامتی و مرگ مطلوب است. هنگامی که رومی ها، سلت ها را در قرن اول میلادی فتح کردند، آنها جشن های خود را به نام Feralia، بزرگداشت مرگ مردگان و Pomona الهه برداشت اضافه کردند.

هالووین

اگرچه در دهه 1800 جشنواره هایی برگزار می شد که به معنی برداشت محصول بود و عناصر هالووین را در خود جای داده بود اما زمانی که تعداد زیادی از مهاجران، از جمله ایرلندی ها، از اواسط قرن نوزدهم به ایالات متحده رفتند، آداب و رسوم هالووین خود را با خود بردند و در قرن 20 هالووین به یکی از اصلی ترین تعطیلات آمریکا به ویژه در میان کودکان تبدیل شد.

برمی گردیم به گذشته 

اما همه این اعمال عجیب از کجا اومده؟ به نظر میرسه که بسیاری از این آداب و رسوم به قرن ها قبل برمی گرده. تعطیلات با گذشت زمان تغییر کرده و از یک سنت باستانی به یک جشن ترسناک پر زرق و برق تبدیل شده که امروز می شناسیم و دوسش داریم.

ریشه های هالووین به جشن سلتیک (Samhain) برمی گرده. سلت ها که 2000 سال پیش زندگی می کردند، بیشتر در منطقه ای که امروزه ایرلند، انگلستان و شمال فرانسه است، در 1 نوامبر، سال جدید خود را جشن می گرفتن.

این روز پایان تابستان و برداشت و آغاز زمستان تاریک و سرد بود، زمانی از سال که اغلب با مرگ انسان همراه بود. سلت ها معتقد بودن که شب قبل از سال جدید، مرز بین جهان زنده ها و مردگان محو می شود. اونها در شب 31 اکتبر Samhain را جشن گرفتند، زمانی که اعتقاد بر این بود که ارواح مردگان به زمین بر می گردن.

رنگ سیاه و نارنجی معمولاً با هالووین مرتبط است. نارنجی نمادی از مقاومت و استقامت است و همراه با قهوه ای و طلایی نمادی از برداشت و پاییز است. رنگ سیاه معمولاً نمادی از مرگ و تاریکی است و به عنوان یک یادآوری عمل می کند که هالووین زمانی جشنواره ای بوده که مرزهای زندگی و مرگ را مشخص می کرده.

 • بزرگسالان معمولا خودشان به شکل جادوگران، خون آشام ها، اسکلت ها و … در می آورند.
 • محبوب ترین لباس بچه ها شاهزاده خانم ها و ابرقهرمان ها هستند.
 • محبوب ترین لباس سگ ها در سال 2019 کدو تنبل بوده است.
 • 50 درصد کودکان ترجیح می دهند آب نبات شکلاتی را برای هالووین دریافت کنند، در حالی که 24 درصد آنها آب نبات غیر شکلاتی و 10 درصد آدامس را ترجیح می دهند.

روشن کردن شمع داخل کدوتنبل میراث یک افسانه ایرلندی

 • طبق افسانه ای ایرلندی، یک مرد ایرلندی به نام Jack O’Lanterns شیطان را فریب داد و به همین دلیل  به بهشت یا جهنم راه پیدا نکرد.
 • او محکوم شد که در زمین پرسه بزند و با تکان دادن فانوس خود، مردم را از مسیر خود دور کند.
 • هنگامی که هالووین در آمریکا رایج شد، مردم به جای آن از کدو تنبل استفاده کردند.
 • سریعترین کنده کاری کدو تنبل 16.47 ثانیه به طول انجامید. این افتخار نسیب استفان کلارک است. طبق قوانین مسابقه کدو تنبل باید کمتر از 24 پوند وزن داشته باشد و به روش سنتی تراشیده شود. یعنی باید صورت کامل باشد و شامل چشم، بینی، دهان و گوش باشد.
هالووین

پوشیدن لباس جز جدایی ناپذیر هالووین

در این مراسم، مردم با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب و چهره و ظاهر ترسناک به خیابان‌ها می‌آیند و کودکان نیز در مراسم قاشق‌زنی برای جمع‌آوری شکلات و آبنبات و تنقلات به در خانه دیگران می‌روند.

امروزه همه جشن هالووین را با جشن‌های شبانه با لباس‌های عجیب و گریم‌های ترسناک، تزئین خانه‌ها به شکل وحشتناک و خواندن داستان‌ها و دیدن فیلم‌های ترسناک می‌شناسند.

اما امسال، با وایرال شدن سریال کره‌ای بازی مرکب ( squid game ) ممکن است گریم‌ها و لباس‌های شخصیت‌های این بازی بیشتر در این جشن دیده شود.

هالووین

گریم‌ها و لباس‌های ترند2021 برای هالووین

از آنجایی که مد با این جشن قدیمی درآمیخته شده، هرساله این جشن ممکن است با گریم‌ها و لباس‌هایی که از فیلم‌های روز دنیا برگرفته شده برگزار شود.

بعضی از این گریم‌ها متداول و شناخته شده هستند مانند شخصیت جوکر که گریم آن محبوبیت زیادی در این جشن دارد.

هالووین

سریال سرقت پول یا همان la casa de papel، یکی دیگر از سریال‌های پرطرفدار2021 است. برای همین گریم و لباس‌های شخصیت این فیلم را ممکن است در جشن امسال زیاد ببینیم.

هالووین

فیلم “سرگرد گُروم;دکتر طاعون” که برای سینمای روسیه است، یکی دیگر از پرطرفدارترین سریال‌ها برای الهام گرفتن از گریم و لباس‌ها برای جشن هالووین می‌باشد.

هالووین

جادوگر معروف هری هودینی (Harry Houdini) در 31 اکتبر 1926 درگذشت.

نماد جمجه، اسکلت و ارواح

استخوان‌های جعلی انسان اغلب به روش‌های احمقانه در هالووین نمایش داده می‌شوند، اما این استخوان‌ها بازمانده‌ای از دلبستگی بسیار جدی قدیمی‌ها به مردگانی است که در ۳۱ اکتبر بازمی‌گردند، چه در روح و چه با هر آنچه از بدن فانی آنها باقی مانده است.

خفاش و جغد نمادهایی از هالویین

امروزه بسیاری خفاش ها را با هالووین مرتبط می دونند و این احتمالاً قرن ها پیش نیز وجود داشته. وقتی سلت ها آتش روشن می کردن، آتش ها  پرندگان را به خود جلب می کردند از جمله خفاش ها.

سالهای بعد فولکلورهای مختلف با اشاره به خفاش ها به عنوان نماد مرگ یا فنا به وجود آمد.

به عنوان مثال، اساطیر نوا اسکاتلندی خاطر نشان می کنن که اگر یک خفاش در خانه ای مستقر بشه، یک مرد در خانواده خواهد مرد. اگر به اطراف پرواز کنه، یک زن در خانواده از بین میره.

در اروپا در زمان قرون وسطی تصور میشده که جغدها جادوگر هستن و شنیدن صدای جغد به معنای کسی است که می میره.

هالووین

چند نکته از قلم افتاده از مراسم هالووین

 • در ایرلند نان هالووین سنتی وجود دارد.
 • به آن barmbrack یا فقط “brack” می گویند. نان شیرین معمولاً دارای کشمش تیره و طلایی به همراه یک اسباب بازی یا حلقه کوچک است. شبیه کیک کینگ در ماردی گراس، سنت حکم می کند کسی که کالای مورد نظر را پیدا می کند خوش شانس خواهد بود.
هالووین
هالووین
 • رسم Trick-or-Treating همان قاشق زنی خودمان است که با قرض گرفتن از سنت های اروپایی، آمریکایی ها شروع به پوشیدن لباس کردند و خانه ای به خانه درخواست غذا یا پول می کردند.
 • امروزه بچه ها بیشتر در قاشق زنی شرکت می کنند و از همسایه ها درخواست شیرینی و شکلات می کنند.
 • نام های دیگر هالووین: Hallows’ Eve, Witches Night, Lamswool, Snap-Apple Night, Samhaim, and Summer’s End

فیلم هایی که با الهام از هالویین ساخته شده اند

فیلم های ترسناک هالووین سابقه طولانی در موفقیت در فروش گیشه را دارند. از جمله فیلم موفق “هالووین” به کارگردانی جان کارپنتر و با بازی دونالد پلیسنس (Donald Pleasance)، نیک کسل (Nick Castle)، Jamie Lee Curtis و تونی موران.

دیگر فیلم ها:

 • Scream
 • Nightmare on Elm Street
 • Friday the 13
 • Hocus Pocus
 • The Nightmare Before Christmas
 • Beetlejuice
 • It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown
هالووین

دیدن فیلم ترسناک از سرگرمی های شب هالووین است.

شما به هالووین اعتقاد دارین؟ معمولا شما مهمونی میگیرین یا جایی دعوت میشین؟

اگر در خصوص این جشن نکته ای به ذهنتون میرسه حتما برامون کامنت بزارین، ما همه کامنت ها رو میخونیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.