ژیوارنامه

واقعیات پرواز با هواپیما | 5 اتفاق عجیب که هنگام پرواز برای بدن می‌افتد

پرواز می‌تواند یک تجربه اعصاب خردکن باشد، چون انسان‌ها برای پرواز طراحی نشده‌اند. بااین‌حال، هر روز میلیون‌ها نفر در سراسر جهان خود را در بالای سطح زمین در یک قوطی حلبی می‌بینند که در هوا پرتاب می‌شود. آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که بدن ما چگونه با آن سازگار می‌شود؟ در این مقاله 5 اتفاق عجیب که هنگام پرواز برای بدن می‌افتد را بخوانید تا متوجه شوید. برای شرکت در تورهای اروپا می‌توانید با آژانس ژیوار تماس بگیرید.

1.شما از اکسیژن محروم هستید

یکی از مهم‌ترین 5 اتفاق عجیب که هنگام پرواز برای بدن می‌افتد، کمبود اکسیژن است. به طور دقیق 75٪ کاهش اکسیژن می‌تواند باعث هیپوکسی شود. سطوح پایین اکسیژن به خستگی شما کمک می‌کند. ازآنجایی‌که کابین هواپیما برای شبیه‌سازی ارتفاع 6000 تا 8000 فوتی تحت‌فشار است، خون شما اکسیژن کمتری را در این ارتفاعات جذب می‌کند. کمبود اکسیژن می‌تواند باعث سرگیجه، خواب‌آلودگی و عدم تیزبینی ذهنی شود.

از بایدها و نبایدهای پرواز با هواپیما اطلاع دارید؟

2.شما توسط میکروب‌ها احاطه شده‌اید

احتمال سرماخوردگی در هنگام پرواز بیش از 100 برابر بیشتر است. بنابراین استفاده از ضدعفونی‌کننده دست، ماسک صورت و رعایت نکات بهداشتی تاحدامکان ضروری است. با طولانی‌تر شدن پروازها، میکروب‌های روی پوست شما می‌توانند رشدکنند و ممکن است کمی بدبو شود. اگر باکتری‌ها یا قارچ‌هایی را که متعلق به خودتان نیستند بردارید، ممکن است منجر به خارش و برآمدگی شود. دوش گرفتن بعد از پرواز بهترین کار است. اگر علاقمند آشنایی با انواع هواپیما هستید، حتما این مقاله را بخوانید.

3.چشایی شما تغییر می‌کند

هوای خشک و بازیافتی که در اطراف کابین هواپیما در حال گردش است، می‌تواند مخاط بینی را واقعا خشک کند و باعث شود که شما توانایی خود را در طعم کامل غذا به‌درستی از دست بدهید. به همین دلیل است که غذای هواپیما گاهی طعم بسیار بد و ناخوشایندی دارد. طبق مطالعه‌ای که توسط خطوط هوایی لوفت هانزا انجام شده است، ارتفاعات بالا می‌تواند باعث شود که درک چشایی شما حدود 30 درصد کاهش یابد.

4.خون در پاهای شما جمع می‌شود

ورم پاها یکی دیگر از 5 اتفاق عجیب که هنگام پرواز برای بدن می‌افتد، است. عدم حرکت منجر به تجمع مایعات در اطراف بدن شما می‌شود و خطر ترومبوز ورید عمقی را افزایش می‌دهد. فعال نگه‌داشتن بدن شما حیاتی می‌باشد. تمرینات روی صندلی و پیاده‌روی مکرر در راهرو (هواپیما) کاملا ضروری است.

5.دچار کم‌آبی می‌شوید

توالت در هواپیما می‌تواند ناخوشایند باشد، به‌خصوص زمانی که در صندلی راهرو هستید و باید از روی گروهی از افراد خوابیده بالا بروید. اما تا زمانی که بخواهید کم‌آبی شدید بدن خود را به همراه داشته باشید، بدون شک همراه با سردرد و سرگیجه، باید از برخوردهای ناخوشایند توالت استقبال کنید.

 با یک پرواز 3 ساعته که تا 1.5 لیتر آب از بدن شما از دست می‌رود، نوشیدن آب کاملا کلیدی است و منظور ما مقادیر زیادی از آن می‌باشد. هیدراتاسیون فقط محدود به آب آشامیدنی نیست، شما می‌توانید با پرهیز از کافئین، نوشیدن مقدار زیادی آب و ریختن قطره چشم، بدن خود را هیدراته نگه دارید. کم‌آبی بدن به دلیل فشار کابین در ارتفاع بالا می‌تواند فشارخون شما را تحت ‌تاثیر قرار دهد و باعث تشدید بیماری قلبی شود. این به‌ویژه اگر نارسایی قلبی یا آریتمی دارید، مشکل‌ساز است.

جمع‌بندی

در این مقاله به 5 اتفاق عجیب که هنگام پرواز برای بدن می‌افتد اشاره کرده‌ایم. اگرچه سفر هوایی به‌طورکلی بی‌خطر است، اما می‌توانید عوارض جانبی نه‌چندان خوشایندی را در ارتفاع 35000 فوتی تجربه کنید. تا آنجا که می‌توان گفت خدمه پرواز و پروازهای مکرر مستعد ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی، سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی، ازدست‌دادن بینایی و شنوایی، اختلالات روانی و زوال شناختی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.