ژیوارنامه

وقتی تکنولوژی حرف اول را در صنعت می زند!

farmer

کشور کوچک هلند با مساحت ۴۲ هزار کیلومتری که ۱۸ درصد آن دریاست، از لحاظ وسعت در رتبۀ ۱۳۱ جهان قرار دارد. هلند ۴۰ بار کوچکتر از ایران است حتی کوچکتر از استان آذربایجان شرقی (با ۴۵ هزارکیلومتر مربع مساحت). با این حال طبق آمار صندوق بین المللی پول، با ۷۶۲ میلیارد دلار درآمد ناخالص داخلی، هفدهمین اقتصاد جهان محسوب می شود. این رقم دو برابرGDP ایران است.

بزرگترین صادرکننده محصولات کشاورزی: هلند

هلند بعد از آمریکا بزرگترین صادر کننده محصولات کشاورزی است. آمریکا، اسپانیا و هلند سه تولید کننده بزرگ سبزیجات و میوه جات هستند. هلند دومین صادرکننده محصولات کشاورزی غذایی بعد از آمریکایی است که ۲۷۰ برابر بیشتر زمین کشاورزی دارد. هلند یک چهارم سبزیجاتی که از اروپا صادر می‌شود را تامین می‌کند. هلند بزرگترین صادرکننده گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز و دومین صادرکننده سبزیجات در دنیا است و یک سوم تجارت جهانی دانه های سبزیجات خوراکی نیز از اینجا نشات می گیرد. بخش کشاورزی در هلند بسیار متنوع است. این بخش دامنه وسیعی از محصولات مانند انواع دام و طیور، ارقام مختلف گیاهان و غذای دریایی را دارد. برای مثال انواع کشاورزی مانند محصولات زراعی، کشاورزی دامداری، کشت زیر شیشه، کشت انواع درختان و پرورش خوک است.

صنعت کشاورزی / غذا در هلند یکی از پررونق ترین صنعت، در اروپا است و شرکت ها هم برای تولید و هم برای تحقیق و توسعه به دنبال آن هستند. این کشور حدود 5،300 شرکت در این بخش را در خود جای داده است، از جمله 12 شرکت بزرگ کشاورزی / غذایی جهان که در هلند فعالیت می کنند. اینها شامل  Cargill, Kraft Heinz و Mars در کنار پروژه های ابتکاری در مکانهایی مانند Danone ، Kikkoman و Lamb Weston / Meijer است.

netherlands
tre

در حالی که تخم مرغ و محصولات لبنی بخش بزرگی از صادرات هلند به شمار می روند، به نظر می رسد تغذیه این حیوانات ممکن است یک مشکل بزرگ باشد، اما برای آن نیز یک راه حل اندیشیده اند. به مدت سی سال،  Nijsen/Granico (وولن) نوآوری در خوراک دام ایجاد کرده اند و از منابعی که 100٪ زباله هستند برای صنعت پخت استفاده می کنند.

با کاهش آب و منابع برای تولید خوراک دام، این شرکت در حال ایجاد یک سیستم پایدارتر است که یک بار دیگر هلند را به عنوان پیشرو در صنعت کشاورزی و غذایی به جهانیان معرفی کند.

آبیاری مدرن

کشور هلند از لحاظ وسعت و بارندگی با دو استان گیلان و مازندران برابری می‌کند، اما از لحاظ تولید محصولات کشاورزی کشور هلند رتبه دوم صادرات محصولات کشاورزی در جهان را به خود اختصاص داده است. صادرات نزدیک به ۸۰ میلیارد دلاری یعنی دو برابر درآمد نفتی ایران حکایت از علمی بودن و مدرن بودن کشاورزی در این کشور است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بزرگ‌ترین عامل موفقیت هلند در تولید و صادرات محصولات کشاورزی وجود گلخانه‌های بزرگ نزدیک به ۹۴ کیلومتری و برخورداری از تکنولوژی‌های مدرن و پیشرفته در این کشور است. کشاورزی هیدروپونیک و تولید بدون خاک در این کشور به طور علمی پیشرفت کرده و به همین دلیل مصرف آب و هزینه‌ها را کاهش داده است.

راه رسیدن به موفقیت از دانشگاه شروع می شود

بسیاری از موفقیت های هلند در آزمایشگاه آغاز می شود. دانشگاه واگنینگن یکی از مراکز تحقیقاتی پیشرو است که می خواهد انقلابی در تولید غذا ایجاد کند. طبق رتبه بندی ملی تایوان، این موسسه به عنوان برترین موسسه آموزش عالی کشاورزی در جهان قرار دارد. با جهش جهان به سمت جمعیت بیشتر ، هلند به همان اندازه که کوچک است، به لطف برنامه هایی که از واگنینگن ارائه می شود، در زمینه محصولات کشاورزی و نوآوری پیشرو خواهد بود.

آشنایی با نظام آموزشی هلند

uni
ihkjb

یک نمونه موفق

(Duijvestijn (Pijnacker یک نمونه دیگر است که حدود پنجاه سال با تکنیک های رشد تجربیاتی را کسب کرده است. امروزه این شرکت با اتکا به انرژی زمین گرمایی و رشد هیدروپونیک برای تولید محصولات پایدارتر که تا 60٪ انرژی کمتری نسبت به روش های سنتی مصرف می کنند، رویکردی نوآورانه اتخاذ کرده است. در سال 2015 این شرکت در برلین توانست عنوان بهترین تولید کننده گوجه فرنگی جهان را به خود اختصاص دهد.

آلمان بزرگترین مصرف کننده بین المللی محصولات زیستی هلندی (23.6 میلیارد یورو) و پس از آن بلژیک (10.8 میلیارد یورو) ، انگلیس (8.7 میلیارد یورو) و فرانسه (7.7 میلیارد یورو) هستند. گیاهان و گل های زینتی از مهمترین کالاهای صادراتی هلند هستند که در سال 2019 حدود 5/8 میلیارد یورو جمع آوری شده اند. محصولات لبنی، تخم مرغ، گوشت و سبزیجات هر کدام بیش از 3.5 میلیارد یورو سود دارند. به طور کلی، صادرات محصولات کشاورزی سال گذشته 94.5 میلیارد یورو برای اقتصاد هلند سودآوری داشته است.

به طور کلی نوآوری در طول سال ها هلند را تحت تأثیر قرار داده و واقعاً به هدایت روش های کشاورزی مدرن تر کمک کرده است. هزینه تحقیق و توسعه شرکتهای هلندی (که بیش از 10 کارمند دارند) تقریبا 11 درصد افزایش یافته است. شرکت های بخش کشاورزی حدود 19 درصد رشد کردند (از 728 میلیون یورو به 864 میلیون یورو) که این افزایش چشمگیر در زمینه بهره وری را نشان می دهد.

هلندی ها خسیس اند اما نه در به اشتراک گذاشتن دانش

هلندی ها تمام دانش خود را برای خود حفظ نمی کنند. از سال 2014، کنفرانس سالانه GreenTech در آمستردام از مبتکران دعوت می کند تا پروژه های جدید خود را به نمایش بگذارند. از آن زمان کنفرانس دومین رویداد سالانه را ایجاد کرده و به آمریکای شمالی گسترش داده است.

به طور خاص، شرکت های هلندی در خارج از کشور حضور دارند و نوآوری های خود را برای مصرف کنندگان در سراسر جهان به معرض نمایش می گذارند.

ژیوار سفیر نوین

company

از آوریل سال 2020  شرکت (Certhon (Poeldijk, Zuid Holland اولین مزرعه تجاری گوجه فرنگی را در ابوظبی افتتاح کرد، که نشان می دهد نوآوران هلندی چگونه تأثیر جهانی دارند.

یک فکر در مورد “وقتی تکنولوژی حرف اول را در صنعت می زند!

  1. شیما رشیدی گفت:

    سلام این مقاله خیلی خوب نوشته شده من که دوست داشتم

    1. آیسان حقیقی گفت:

      ممنون از لطف شما. باعث افتخار ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.