مجله بلژیک

ماجرای ساخت بنای اتومیوم در بروکسل

بنای اتومیوم در بروکسل

بنای اتومیوم بروکسل یکی از معروف‌ترین بناهای بلژیک است. این سازه برای نمایشگاه جهانی اکسپو 58 و توسط آندره واترکین ساخته شد. این نماد معروف بروکسل و بلژیک، مکانی مهم برای گردشگری بین‌المللی، خلاقیتی منحصربه‌فرد در تاریخ معماری و بقایای نمادین نمایشگاه جهانی در بروکسل است. امروزه اتومیوم بروکسل محبوب‌ترین جاذبه توریستی پایتخت اتحادیه اروپا به‌شمار می‌رود.

تاریخچه بنای اتومیوم در بروکسل

نمایشگاه جهانی بروکسل در سال 1958 اولین نمایشگاه بزرگی بود که پس از جنگ جهانی دوم برگزار شد. ایده جاه‌طلبانه مهندس آندره واترکین برای غرفه بلژیکی این نمایشگاه با مشارکت معمارانی چون آندره و ژان پولاک برنده مسابقه گردید. ایده اولیه آن، شامل ساخت یک سازه موقت بود که شش ماه بعد از پایان یافتن رویداد نمایشگاه از بین می‌رفت. با این‌ حال اتومیوم آن‌قدر موردتوجه واقع شد که ایده اصلی مورد بازبینی قرار گرفت و ساختار عظیم آن دائمی شد. تعداد کمی از آثار برجسته معماری، درنتیجه نمایشگاه‌های جهانی به وجود آمده‌اند. به‌عنوان‌مثال، برج ایفل یکی دیگر از شاهکارهای فلزی، در ابتدا برای نمایشگاه پاریس در سال 1899 ساخته شد.

طراحی اولیه ساختار بنای اتومیوم در بروکسل تا حدودی با آنچه امروز می‌بینیم متفاوت بود. پس از انجام آزمایش‌ها در یک تونل باد، تصمیم گرفته شد تا ستون‌های نگه‌دارنده برای افزایش ایمنی سازه فولادی اضافه شوند. از سوی دیگر، اتصالات در امتداد اشکال لوله‌ای بر روی پلکان‌های بلند تکیه داشتند.

بنای اتومیوم در بروکسل

بازسازی سال 2004 بنای اتومیوم در بروکسل

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، برنامه اولیه این بود که پس از پایان نمایشگاه اکسپو سال 1958 این بنای عظیم را از بین ببرند. پس جای تعجب نیست که چند دهه بعد، بنای اتومیوم در بروکسل نیاز فوری به نوسازی پیدا کرد.

برای رفع علائم آشکار ساییدگی و فرسودگی، سازه از مارس 2004 تا فوریه 2006 به روی عموم بسته شد و کارهای مختلفی انجام گردید. پانل‌های آلومینیومی که در ابتدا کره‌ها را می‌پوشاندند با پانل‌های فولادی ضدزنگ جایگزین شدند. کارهای عمده‌ای روی نورپردازی خارجی گوی‌ها انجام گردید و چراغ‌های ال ای دی تعبیه شدند تا سازه در شب جذابیت بالاتری داشته باشد. طراحی مهندسان برای بازسازی بنای اتومیوم در بروکسل شامل طراحی مجدد فضای داخلی و نصب یک پوشش فولادی گالوانیزه در داخل کره‌ها بود. برخی از فضاها نیز به‌طور کامل باز طراحی شدند و این کار با کره اختصاص داده‌شده به کودکان شروع گردید. برای این کار از هنرمند معروف، آلیشیا فرامیس، دعوت به همکاری شد.

بنای اتومیوم در بروکسل

مختصات بنای اتومیوم در بروکسل

بنای اتومیوم در بروکسل 102 متر ارتفاع دارد و شبیه یک کریستال آهنی است که 165 میلیارد بار بزرگ‌شده باشد. این سازه به ‌اندازه‌ای بزرگ می‌باشد که مجموعه‌ای از پله‌برقی‌ها، آسانسورها، رستوران‌ها و خیلی چیزهای دیگر را در خود جای داده است. شکل یک کریستال آهن به‌ هیچ‌وجه به‌صورت تصادفی انتخاب ‌نشد. در واقع، این شکل به‌عنوان نمادی از ایمان بزرگ مردم آن زمان به پیشرفت‌های علمی (به‌ویژه علم هسته‌ای) انتخاب گردید که با ساخت 9 اتم خودنمایی می‌کند.

شش‌ عدد از توپ‌های فولادی بنای اتومیوم در بروکسل به روی عموم باز هستند. سه توپی که هیچ تکیه‌گاه عمودی مستقیمی برای افزایش ظرفیت باربری ندارند، برای بازدید عموم مردم ممنوع هستند. همچنین رستوران موجود در محل که در بالاترین توپ قرار دارد، چشم‌اندازی عالی از شهر و همچنین غذاهای خوشمزه ارائه می‌دهد. یکی از این توپ‌ها، نمایشگاهی دائمی را در خود جای‌داده است که جزئیات توسعه ساختمان، اطلاعاتی در مورد اکسپو 1958 و نقشی که در توسعه بروکسل ایفا کرد را ارائه می‌دهد. سایر توپ‌ها برای نمایشگاه‌های موقت در نظر گرفته‌شده‌اند، درحالی‌که یکی، منحصراً به کودکان با نمایش‌ها و رویدادهای تعاملی ویژه آن‌ها اختصاص دارد.

بنای اتومیوم در بروکسل

چگونه به بنای اتومیوم در بروکسل برویم

بنای اتومیوم در بروکسل در چند کیلومتری شمال مرکز شهر بروکسل قرار دارد و می‌توان با ماشین یا مترو به آن دسترسی داشت. اگر از مترو استفاده می‌کنید، باید در ایستگاه متروی هیسل پیاده شوید که تنها 500 متر با ساختمان فاصله دارد. کسانی که با ماشین وارد می‌شوند، می‌توانند از پارکینگ‌های متعدد اطراف بنا استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.