از آنجا که اتریش عضو اتحادیه اروپا می‌باشد، لذا برای ورود به خاک اتریش به ویزای شنگن نیازمند هستید، ما در این مقاله به طور تخصصی درباره ویزای اتریش و شرایط اخذ آن برای شما می‌گوییم.

درخواست ویزای اتریش به چه صورت است؟

برای رفتن به اتریش باید ویزای اتریش را دست داشت، حداکثر زمانی که هر ایرانی می‌تواند در خاک اتریش به سر ببرد 90 روز برای هر نیم سال است.

برای درخواست ویزای اتریش لازم نیست که به سفارت مراجعه کنید، برای این کار شما باید از طریق ایمیل با سفارت در ارتباط باشید.

در خواست خود را در ایمیل سفارت ثبت کرده، بعد از آن منتظر خبر از جانب سفارت باشید.

که البته باید بدانید این درخواست‌ها در دفاتر وی اف اس ثبت و بررسی خواهند شد، و در موارد خاص خود سفارت وارد کار می‌شود.

انواع ویزای اتریش

 ویزای اتریش نوع A

ویزای ترانزیت یا همان ویزای نوع  A برای آن دست از مسافرانی است که باید در فرودگاه منتظر بمانند تا خط پروازی را تعویض نمایند.

البته لازم به ذکر است که ویزای ترانزیت یا فرودگاهی، اجازه تردد در فرودگاه را به مسافر می‌دهد و نه فراتر از آن. برای خارج شدن از فرودگاه شما مختار نخواهید بود.

ویزای اتریش نوع B

ویزای نوع B از نوع ویزای ترانزیت است با این تفاوت که برای 5 روز صادر می‌شود و اختیار این را دارید که از محدوده فرودگاه خارج شوید و بعد از 5 روز ویزا باطل خواهد شد.

ویزای اتریش نوع C

این ویزا، همان ویزای توریستی اتریش است که معمولاً و حداکثر تا 15 روز اعتبار دارد. تمام مسافرانی که در قالب تور به اتریش خواهند رفت باید ویزای نوع C را داشته باشند.

ویزای اتریش نوع D

این ویزا از نوع مولتی بوده و برای 90 روز در بازه زمانی شش ماهه صادر می‌گردد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای اتریش در 4 نوع بالا یکسان بوده و فقط روند انجام کارها، متفاوت خواهد بود.

اولین قدم برای اخذ ویزای اتریش

ابتدا تصمیم بگیرید که کدام ویزا را می‌خواهید.

تجربه 14 ساله ژیوار به ما نشان داده که مسافران باید یک مشاور متخصص در امر ویزا را همراه داشته باشند، سخت‌گیری‌های زیاد سفارت‌ها در سالهای اخیر باعث شده است تا با کوچکترین اشتباه مهر ریجکتی بر پاسپورت شما بشیند.

پس این یک هشدار است، ویزای اتریش حساس و ریسک‌پذیر است، ریجکت شدن ویزای اتریش تا سالها سفر شما را به ناحیه شنگن و سایر نقاط جهان دچار مشکل خواهد کرد.

روال اخذ ویزای اتریش در آژانس‌های مورد تایید سفارت، به این صورت است که از آغاز کار تا زمانی که مهر ویزا در پاسپورت مسافر قرار بگیرد، یک متخصص ویزا تمام کارها را برای مسافر انجام می‌دهد، و مسافر برای انگشت نگاری باید به کارگزاری معرفی شده توسط سفارت مراجعه نماید و تمام!!!

اما اگر شخص بخواهد به طور مستقل به دنبال اخذ ویزای شنگن برود، باید مراحل بیشتر و البته سختری هم طی نماید، که البته درصد ریجکتی برای این مسافران بالاتر خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای ویزای اتریش کدامند؟

 1. اصل گذرنامه امضا شده با حداقل شش ماه اعتبار از زمان برگشت تور
 2. دو قطعه عکس 3.5 در 4.5 رنگی، تمام رخ، زمینه سفید، کاملاً از روبرو بدون لبخند، بدون عینک ،گردی صورت کاملاً مشخص و 70 تا 80 درصد چهره فرد باشد و حداکثر برای شش ماه اخیر (عکس ارائه شده با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)
 3. اصل و ترجمه تمام صفحات شناسنامه متقاضی و همراهان
 4. اصل گواهی حساب بانکی با مهر و امضا بانک فقط به زبان انگلیسی (زمان صدور گواهی حساب بانکی حداکثر یک هفته قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد و سایز پرینت بانکی A4 باشد.)

الف) حساب های جاری: کارکرد شش ماهه اخیر به زبان انگلیسی

ب ) گواهی تمکن به زبان انگلیسی برای سپرده های بانکی به همراه گردش حساب شش ماهه سود به زبان انگلیسی از طرف بانک همراه با مهر شعبه و امضا بانک باید حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر 70 میلیون تومان باشد.

 1. اصل و ترجمه سند مالکیت
 2. اصل و ترجمه مدارک شغلی
 3. برای فرزندان زیر 18 سال که بدون همراهی والدین یا با یکی از آنها سفر می‌کنند، رضایت نامه محضری الزامی است. نیاز به ترجمه به زبان انگلیسی با تأییدیه دادگستری و امور خارجه دارد.
 4. کپی مدارک شغلی سرپرست برای دیگر اعضای خانواده.

مدارک مورد نیاز برای مشاغل در اخذ ویزای اتریش

الف) پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی؛ به همراه سه فیش آخر حقوقی از محل کار، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی، در صورت دارا بودن سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان

ب) وکلا: پروانه وکالت

ج) مشاغل دولتی: حکم کارگزینی یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و تأییدیه مرخصی، سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان، سه فیش آخر حقوقی

د) مشاغل غیر دولتی: گواهی اشتغال به کار از شرکت مربوطه به همراه سه فیش آخر حقوقی و سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان، قرار داد کاری

ه) بازنشستگان: ارائه حکم بازنشستگی، کارت بازنشستگی، سه فیش آخر حقوقی

و) خویش فرما: جواز کسب، فیش آخرین پرداخت مالیات، آخرین آگهی تغییرات، معرفی نامه از اتحادیه

ز) معلمان و اساتید و اعضا هیئت علمی دانشگاه: اصل حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار به همراه سه فیش آخر حقوقی و سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان، کارت پرسنلی

ح) دانش آموزان و دانشجویان: اصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل برای دانشجو یا دانش آموزانی که در سال تحصیلی قصد سفر دارند، ارائه اصل و ترجمه رضایت نامه کتبی از مدیریت مدرسه با ذکر تاریخ سفر، الزامی است.

نکات کلیدی برای ویزای توریستی اتریش

 1. وقت مصاحبه: ندارد
 2. نیاز به پیکاپ ویزا: ندارد
 3. امکان اعتراض به ریجکتی ویزای اتریش: دارد
 4. مدت زمان آماده شدن ویزای اتریش: بین 7 الی 14 روز کاری
 5. محل انگشت نگاری: دفاتر مورد تایید سفارت‌خانه‌ها
 6. حساب سازی نکنید
 7. برای ویزای اتریش نیاز به ترجمه مدارک به زبان انگلیسی دارید.

برای اخذ ویزای اتریش تمام مدارک را کامل کنید و با یک ایمیل درخواست ویزای اتریش را به سفارت ارسال نمایید، یا اینکه با مراجعه به ژیوار روال اخذ ویزای اتریش را به راهنمایان ویزای اتریش بسپارید.

ریجکت شدن ویزای اتریش

اگر موفق به اخذ ویزای اتریش نشدید، پس با یک ریجکتی در دست به کجا بروید؟

در این صورت باید نامه اعتراض به ریجکتی را برای سفارت ایمیل کنید، آنها دلیل ریجکت شدن را به شما اعلام می‌کنند، ممکن است به دلیل نقص مدارک یا مرتب نبودن پرونده، ریجکت شده باشید، از دلایل مهم دیگر، نبودن حساب مالی شفاف و گردش حساب شک برانگیز است، ریجکتی‌‌های قبلی در پاسپورت، عدم ارائه مدارکی که افسر پرونده را قانع کند که به وطن بازخواهید گشت و دلایل بیشتر و حتی جزیی ترین مورد باعث ریجکت شدن ویزای اتریش خواهد شد.

آدرس سفارت اتریش در تهران

خیابان باهنر (نیاوران)، خیابان مقدسی، خیابان احمدی زمانی، کوچه میرولی، پلاک 6 الی 8

اگر تصمیم دارید به صورت مستقل نسبت به اخذ ویزای اتریش اقدام نمایید، پس از طریق این آدرس الکترونیکی می‌توانید با سفارت در تماس باشید تا در خصوص ویزای اتریش بیشتر اطلاعات کسب نمایید.