ژیوارنامه

باسیلیکای استرگوم | یک کلیسای متفاوت در مجارستان

باسیلیکای استرگوم در مجارستان

باسیلیکای استرگوم در مجارستان

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی باسیلیکای استرگوم در مجارستان بپردازیم. باسیلیکا یا همان کلیسای استرگوم، در منطقه بوداپست قرار دارد. سال تقدس این کلیسای جامع در 1856 میلادی بود.

معمارهای این کلیسا به ترتیب Pál Kühnel، József Hild، József لیپرت هستند. سبک ساخت کلیسای استرگوم نئوکلاسیک است. ساخت این کلیسا در سال 1822 میلادی آغاز و در سال 1869 میلادی به پایان رسید.

ویژگی های کلیسای استرگوم

باسیلیکای استرگوم در مجارستان، هجدهمین کلیسای بزرگ در دنیا است. طول کلیسا به 118 متر می رسد. عرض آن 49 متر است. مدت زمان طنین این کلیسا به 9 ثانیه می رسد.

گنبد کلیسای استرگوم به شکل نیم کره است. گنبد در مرکز کلیسا قرار دارد و 12 پنجره آن، کلیسا را در هنگام غروب دیدنی می کند.

قطر کلیسا در داخل به ترتیب 71.5 و 33.5 متر است. بلندی کلیسای استرگوم به 100 متر می رسد.

باسیلیکای استرگوم در مجارستان

محراب کلیسای استرگوم

باسیلیکای استرگوم در مجارستان، یک مقر برای مذهب کاتولیک است. کلیسای استرگوم دارای محرابی است که مریم مقدس را به تصویر می کشد.

محراب کلیسا توسط میکل آنژ گریگولتی نقاشی شده، وی یکی از بزرگترین نقاشان جهان است. دیوارهای کلیسای استرگوم دارای نقش و نگارهایی مربوط به دوره رنسانس توسکانی است.

کلیسای استرگوم به گفته باستان شناسان یکی از با ارزش ترین آثار دوره رنسانس در کشور مجارستان است.

ارگ کلیسای استرگوم

بازسازی باسیلیکای استرگوم در مجارستان، در دهه 1980 آغاز شد. بازسازی کلیسا امروز تحت نظارت ایستوان باروتی ، ارگ نواز و گروه کر باسیلیکا است. بازسازی کلیسای استرگوم بودجه کاملی ندارد.

ارگ کلیسای استرگوم دارای بزرگترین لوله اعضای ارگان در مجارستان است. طول لوله های این ارگ به 10 متر می رسد.

یکی از لوله های این ارگ که از همه کوچکتر است، 7 میلی متر است. ارگ کلیسای استرگوم سومین ارگ بزرگ در اروپا است.

ساخت و ساز کلیسای استرگوم

ساخت و ساز باسیلیکای استرگوم در مجارستان بعد از انتصاب اسقف وسپرم و جوزف کوپاچی هم ادامه یافت. مرگ یکی از مدیران خبره ساخت و ساز کلیسای استرگوم باعث شد، ساخت و ساز به تاخیر بی افتد.

نخست وزیر مجارستان بعد از مرگ مدیر ساخت و ساز، فردی به نام جوزف هیلد را استخدام کرد. اولین کاری که هیلد کرد، ساخت گنبدی از جنس آهن بود. گنبد آهنی او در مجارستان بی نظیر بود.

توقف دو ساله در ساخت کلیسای استرگوم

ساخت باسیلیکای استرگوم در مجارستان تا پاییز دهه 1847 به خوبی ادامه داشت. مرگ نخست وزیر کوپاچی باعث شد، ساخت کلیسا برای دو سال به تاخیر بی افتد.

شاهزاده بعد از مرگ کوپاچی، نخست وزیر جدیدی را انتصاب کرد. نخست وزیر جدید، موظف شد ادامه ساخت کلیسای استرگوم را زیر نظر داشته باشد.

یانوس اسیتووکی موفق شد، ساخت کلیسا را در سال 1849 تا حدودی به پایان برساند. تقدس کلیسا استرگوم در حظور امپراطور فرانتس جوزف انجام شد.

باسیلیکای استرگوم در مجارستان

ساخت بنای جامع کلیسا

ساخت بنای جامع باسیلیکا در مجارستان، توسط ژیروس یانوس سیمور پایان یافت. بنای جامع طی دو سال توسط اسقف به اتمام رسید.

اسقف ژیروس به عنوان نخست وزیر شاهزاده منصوب شد. اسقف سنگ بنای ساخته شده کلیسا را در ماه نوامبر 1869 به اتمام رساند.

جزییات داخلی کلیسا توسط جوزف لیپرت انجام شد. برخی کلیسای استرگوم را یک شاهکار کلاسیک می دانند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.