ژیوارنامه

روز ملی بلاروس | رژه باشکوه در این روز کی اجرا می‌شود؟

روز ملی بلاروس

جمهوری بلاروس در همسایگی روسیه قرار گرفته و ده میلیون جمعیت دارد. تنها چندین دهه از استقلال کشور بلاروس می‌گذرد و پیش از آن، همیشه بخشی از سرزمین‌های دیگر بوده است.

به همین دلیل فرهنگ و سنن این کشور بیشتر تحت تاثیر کشورهایی بوده که برای مدتی این کشور را در تصرف خود داشته‌اند. کشور بلاروس، آخرین بار در تصرف امپراطوری روسیه بود که بعد از فروپاشی امپراطوری، به عنوان یک جمهوری از اتحاد جماهیر شوروی به رسمیت شناخته شد.

تنها بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بود که این کشور در سال 1991 اعلام استقلال کرد. زبان بلاروسی و زبان روسی، دو زبان رسمی این کشور هستند و شهر مینسک مرکز این کشور به‌شمار می‌رود. الکساندر لوکاشنکو از سال 1940 عهده‌دار مقام ریاست جمهوری در این کشور است.

برای سفر به بلاروس، می توانید به تورهای اروپا نگاهی بیاندازید.

پیشینه روز ملی بلاروس

از سال 1997 مردم بلاروس روز سوم جولای را به عنوان روز استقلال یا روز ملی این خود جشن می‌گیرند. در سوم جولای (دوازدهم تیر) 1944 ارتش نازی از شهر مینسک بیرون رانده شد ولی با وجود آزاد شدن کشور از سلطه ارتش نازی، باز هم انتخاب تاریخ و روز دقیق استقلال همچنان به دلایل مختلف با مناقشات بسیاری همراه بوده است.

یکی از دلایل مهم، جدا شدن چند باره این کشور از سرزمین‌های دیگر بوده که هر یک از این جداشدگی‌ها را می‌توان به عنوان روز استقلال در نظر گرفت.

تا سال 1996 که سوم جولای رسماً به عنوان روز ملی بلاروس انتخاب شد، مردم بلاروس روز استقلال را در تاریخ 25 جولای جشن می گرفتند زیرا سال 1991 در همین روز بود که بلاروس رسما از اتحادیه جماهیر شوروی بیرون آمد و اعلام استقلال کرد.

اگر قصد اقامت در بلاروس را دارید، بهتر است اطلاعاتی درباره ویزای شنگن و دریافت آن کسب کنید. آژانس ژیوار در این مسیر شما را کمک خواهد کرد.

آئین‌ها و مراسم در روز ملی بلاروس

چندین روز قبل از روز ملی، شاهد رژه تمرینی ارتش برای این روز هستیم. اما رژه اصلی که با شکوه بسیار برگزار می‌شود را می‌توان در روز ملی تماشا کرد. این رژه در شهر مینسک برگزار می‌شود و علاوه بر رژه زمینی، همزمان جنگنده‌های بلاروسی نیز در آسمان پرواز نمایشی اجر می‌کنند. بیشتر ساکنان میسنک و بسیاری از اطراف برای دیدن این رژه شکوه به خیابان‌ها می‌آیند.

یکی از رسم‌های مردم بلاروس در این روز، ادای احترام به جنگجویان و پارتیزان‌هایی است که نقش مهمی در آزادی شهر مینسک ایفا کرده‌اند. همین‌طور از کسانی که تلاش کردند و به بازسازی ویرانه‌ای اهتمام ورزیدند که نازی‌ها از کشور بلاروس ساخته بودند نیز تقدیر می‌شود.

روز ملی بلاروس، یکی از روزهای تعطیلی رسمی این کشور است. مدارس، بانک‌ها، نهادهای دولتی و بسیاری از صنف‌ها در این روز تعطیل هستند، ولی رستوران‌ها و بارها برای پذیرایی از مردم بلاروس و توریست‌هایی که برای دیدن مراسم روز استقلال به این کشور آمده‌اند، تا پاسی از نیمه شب باز هستند.

در غروب روز ملی بلاروس، آتش‌بازی و کنسرت‌های مختلفی در شهر مینسک برگزار می‌شود. دولت بلاروس، هر ساله مبالغ زیادی صرف این مراسمات و جشن‌ها می‌کند.

یکی دیگر از رسوم مردم بلاروس در روز ملی، خوردن غذاهای مختلف است. به علت تنیده شدن و تاثیر گرفتن فرهنگ این کشور از کشورهایی که بر آن سلطه داشته‌اند، خیلی از غذاهای بلاروسی مشابه غذاهای بسیاری از کشورهای مجاور آن هستند.

جمع‌بندی

در روز ملی بلاروس در سال 2018 لوکاشنکو در سخنرانی خود خطاب به همه مردم بلاروس گفت:

“ما روز استقلال خود را جشن می‌گیریم. روزی که برای ما تبدیل به نمادی از آزادی و زندگی صلح‌آمیز شده است. 20 سال پیش همه ما بلاروسی‌ها یک دل و یک زبان، سوم جولای را که روز آزادی شهر قهرمان مینسک از نازی‌هاست، به عنوان روز ملی خود برگزیدیم.”

مردم بلاروس و به‌ویژه شهر مینسک، آزادی خود را مدیون مجاهدت سربازان و پارتیزان‌هایی هستند که تا پای جان در شهر مینسک ماندند و با کمترین سلاح و مهمات با ارتش نازی جنگیدند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.