ژیوارنامه

روز ملی بلژیک | علت تغییر تاریخ این روز در بلژیک

بلژیک

در هرکشور یک سری مناسبت‌ها و تاریخ‌ها وجود دارد که برای مردم آن کشور از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد و افراد این روزها را جشن می‌گیرند.

یکی از این مناسبت‌ها که جزء با اهمیت‌ترین آنها به حساب می‌آید روز ملی هر کشور است که یادآور یک اتفاق بزرگ و مهم مثل پیروزی در یک نبرد برگ، تاسیس یک حکومت جدید و یا سالروز تولد یا مرگ یک اسطوره بزرگ و یا یکی از اشخاص مهم در آن کشور می‌تواند باشد.

روز ملی بلژیک

روز ملی بلژیک از تعطیلات رسمی این کشور است که هر سال در تاریخ 21 زوئیه جشن گرفته می‌شود. این تاریخ به مناسبت یادآوری اولین تاج‌گذاری و معرفی آن به عنوان یک کشور مستقل در سال 1831 توسط اولین پادشاه این کشور لئوپولد اول انتخاب و جشن گرفته می‌شود. این تاریخ یکی از ده تعطیلات رسمی در این کشور است. اگر برای سفر به بلژیک تمایل داشتید، تور اروپا آژانس ژیوار گزینه خوبی برای شما می‌باشد.

تاریخچه روز ملی بلژیک

روز ملی بلژیک در حقیقت روزی است که قانون اساسی این کشور و همچنین اولین حکومت پادشاهی مستقل در این کشور پایه‌ریزی شده است زیرا که بعد از جنگ‌های ناپلئونی کشور بلژیک به عنوان بخشی از کشور هلند بوده و بعد از طی یک دوره ناآرامی انقلاب بلژیک صورت گرفته و مردم این کشور نیروهای هلندی را مجبور به خارج شدن از کشورشان کردند و سرانجام در تاریخ 21 ژوئیه 1831 بلژیک به عنوان یک کشور مستقل به پادشاهی لئوپولد اول به رسمیت شناخته شده است.

 روی کار آمدن لئوپولد اول

انقلابیون بلژیکی برای رهبری و به دست گرفتن امورات کشور به دنبال شخص لایقی می‌گشتند که در نهایت شاهزاده لئوپولد که یکی از اشراف‌زاده‌های اصیل بلژیکی ساکن در ساکس کوبورگ گوتا بود و در میان خانواده‌های اشرافی آلمانی محبوبیت داشت به عنوان اولین پادشاه انتخاب شد.

و در تاریخ 21 ژوئیه یعنی روزی که امروزه به عنوان روز ملی بلژیک یاد می‌شود وارد بروکسل شده و بعد از قبول کردن و پذیرفتن قانون اساسی بلژیک پادشاهی خودش را آغاز کرد.

تغییر تاریخ روز ملی بلژیک

روز ملی کشور بلژیک در سال 1890 و برای تقویت روابط بین مردم و سلطنت تغییر یافته و به روز 21 ژوئیه تبدیل شد. پیش از آن روز 27 سپتامبر به عنوان روز ملی این کشور بوده که در مردم در این روز سالروز اخراج نیروهای هلندی از بروکسل و خاک کشور بلژیک را جشن می‌گرفتند که به علت ممنوع شدن نمایش میهن پرستی پس از جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم به تاریخ 21 ژوئیه تغییر یافت.

نحوه جشن گرفتن روز ملی در کشور بلژیک

روز 21 ژوئیه که به عنوان روز رسمی ملی بلژیک انتخاب شده در سراسر این کشور و حتی در میان مهاجران بلژیکی خارج از کشور جشن گرفته می‌شود و همانطور که گفته شد یکی از ده تعطیلات رسمی این کشور است.

جشن‌های اصلی این روز در شهر بروکسل و به صورت سنتی در حضور پادشاه و سران و بزرگان کشور برگزار می‌شود. که شامل نمایش گروه‌های مختلف از جمله رژه‌های نظامی و… می‌شود و هرسال افراد زیادی در این مراسم در روبه‌روی کاخ سلطنتی بروکسل شرکت می‌کنند.

از رویدادهای به یاد ماندنی اتفاق افتاده در این جشن‌ها می‌توان به کنسرت برگزار شده در سال 2003 و نمایش آتش بازی اشاره کرد که به توپ ملی معروف شده و در حدود صد هزار نفر در این جشن حضور داشتند.

در قسمت‌های دیگر این کشور نیز این روز با تماشای سخنرانی پادشاه در تلویزیون و یا شرکت در مراسم‌های کلیساها و یا کنسرت‌های عمومی جشن گرفته می‌شود. پرچم این کشور در این روز توسط مغازه‌ها و همچنین خانه‌های افراد به اهتزاز و نمایش در می‌آیند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.