مجله فرانسه

زندگی‌نامه بلز پاسکال | ریاضیدان و فیزیکدان فرانسوی

زندگی نامه بلز پاسکال

بلز پاسکال به‌عنوان فیلسوف، مخترع، الهی‌دان و همچنین ریاضی‌دان فرانسوی شناخته می‌شود. این شخص از پرچم‌داران اولیه اگزیستانسیالیسم به شمار می‌رود و در زمینه الهیات و دین، یکی از مدافعین مسیحیت بود. پاسکال با بیماری مزمنی دست‌وپنجه نرم می‌کرد. بااین‌حال فعالیت‌های علمی خود را متوقف نکرد و در زمینه‌های تاریخی، ریاضیات و فیزیک، نظریات و کشفیات باارزشی به‌جای گذاشت. بلز پاسکال توانست نظریات سودمندی درباره هیدرولیک، فشار اتمسفر، وجود و ماهیت ارائه دهد. همچنین او به‌عنوان یک دانشمند و فیلسوف علم، مشاهدات تجربی و آزمایشات کنترل‌شده را تأیید می‌کرد. در این مقاله زندگی‌نامه این شخص را به‌طور کامل بررسی می‌کنیم.

زندگی نامه بلز پاسکال

زندگی شخصی بلز پاسکال

پاسکال در 19 ژوئن 1623 در کلرمون و یا فران کنونی، در فرانسه به دنیا آمد و در سن 39 سالگی، یعنی در 19 اوت 1662، در پاریس درگذشت. او بعدازاینکه مادرش در سه‌سالگی مرد، با پدر و دو خواهرش زندگی کرد. پدر وی ریاضی‌دانی ماهر بود و تحصیلات رسمی‌اش را با پسرش به اشتراک می‌گذاشت. او موقعیت نسبتاً خوبی داشت. الهیات و فلسفه را در مدارس یاد نگرفت، بلکه تحصیلاتش متمرکز بر ریاضی و زبان‌های کلاسیک طراحی می‌شد. پاسکال اوضاع سلامت خوبی نداشت و به همین دلیل بود که در خانه به تحصیل می‌پرداخت.

بر اساس گفته‌های یکی از خواهرانش، ژیلبرت، او از سن هجده‌سالگی مدام درد می‌کشید. این درد آن‌قدر زیاد بود که گفته می‌شود او در سن 24 سالگی قادر به خوردن غذا نبود و خوراکی‌ها را به شکل مایع و گرم کرده به‌صورت قطره‌قطره به او می‌دادند. این وظیفه گاه به عهده خواهران و گاه به عهده پرستارش بود.

زندگی نامه بلز پاسکال

نظریات فلسفی بلز پاسکال

او نظریات فلسفی خود را به شکل تفسیر الهیاتی از وضعیت انسانی بیان می‌کرد و ادعا داشت که این تفکر را از آگوستین به عاریه گرفته است. طبق این نظریه سقوط انسان از فیض، باعث فاسدشدن فطرت وی شد. همین نکته در سال‌های پایانی عمرش باعث دیدگاه منفی او به تحقیقات علمی و ریاضی شد. درواقع او اعتقاد داشت مسائل فراطبیعی را به‌هیچ‌وجه نمی‌توان با عقل درک کرد.

نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از فیلسوفان در قرن هفدهم مانند جان لاک، معتقد بودند برخی اصطلاحاتی که در مسیحیت مطرح می‌شوند، قابل‌فهم نیستند. بااین‌حال پاسکال عقیده داشت که ایمان وسیله‌ای برای فهم اموری است که از محدودیت‌ها فراتر می‌روند. همچنین این امکان را به مسیحیان می‌دهد که بتوانند موضوعاتی که درک نمی‌کنند را به‌عنوان واقعیت بپذیرند. او در این سال‌ها به موضوعاتی همچون مرگ، خدا، بی‌نهایت، محدودیت‌های عقلی، معنای زندگی و بسیاری از مسائل دیگر پرداخت.

زندگی نامه بلز پاسکال

فلسفه علم

قرن هفدهم شامل نظریه‌پردازان و فیلسوفان بزرگی مانند بیکن، دکارت، گالیله، هویگنس و بسیاری از افراد دیگر بوده است. بااین‌حال می‌توان گفت بلز پاسکال توانست این نظریات را به‌صورت منسجم‌تر بیان کند. فلسفه علم تعریفی مطابق آنچه امروز بیان می‌شود داشت و پاسکال یکی از نظریه‌پردازان خلاق در این زمینه به شمار می‌رود. پاسکال نسبت به دوره‌ای که در آن قرار داشت، از آگاهی خوبی برخوردار بود. او بسیاری از فرضیه‌ها را بازکرده و بیان می‌کند فرضیه‌ها را باید با آزمایش علمی سنجید.

نظریه دانش بلز پاسکال

پاسکال هم یک فرد تجربه‌گرا و بنیادگرا است و هم یک پوزیتیویست یا یک شکاک شناخته می‌شود. به همین دلیل بسیاری او را فردی پیچیده می‌دانند. بااین‌حال دیدگاه‌های معرفت‌شناختی او دنیای جذابی را به رویتان باز می‌کنند. او معتقد است بدن و حس، عقل و ذهن، قلب و اراده و یا غریزه، از مواردی هستند که از طریق آن‌ها می‌توان واقعیت را دریافت. او عقیده داشت هریک از این قوای سه‌گانه در مواقع خاص خود کاربرد دارند.

همه چیز درباره کریستف کلمب و کشف قاره آمریکا را در اینجا بخوانید.

زندگی نامه بلز پاسکال

جمع‌بندی

بلز پاسکال از دانشمندان و فیلسوفان بسیار مشهور فرانسوی است که با بیماری مزمنی دست‌وپنجه نرم می‌کرده است. بااین‌حال او توانسته نظریات و کشفیات بسیاری در علوم داشته باشد. پاسکال نظریات فلسفی، علمی و منطقی بسیاری ارائه نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.