مجله سوئیس

کارل گوستاو یونگ کیست | بیوگرافی کارل گوستاو یونگ

در این مقاله به بیوگرافی کارل گوستاو یونگ می‌پردازیم. کارل گوستاو یونگ یک روان‌پزشک و روانکاو اهل کشور سوئیس می‌باشد که پدر علم روانشناسی تحلیلی نیز هست. کارهایی که یونگ انجام داده است درزمینه های روانشناسی، انسان‌شناسی، باستان‌شناسی، ادبیات، فلسفه، روان‌پزشکی و مباحث مذهبی تأثیرگذار بوده است. کارل گوستاو یونگ مدتی نیز در بیمارستان معروف برگولزلی فعالیت کرده است.

[/vc_column_text]

دوران کودکی کارل گوستاو یونگ

کارل گوستاو یونگ متولد ۲۶ جولای سال ۱۸۷۵ در شهر کسویل در کانتون تورگاو سوئیس می‌باشد. او اولین پسر پل آکیلس یونگ و امیلی پریسورک بود که زنده ماند. قبل او دو بچه مرده متولد شدند و دو سال قبل تولدش پسری به نام پل متولد شد که چند روز بعد از دنیا رفت. پل یونگ، پدر کارل نیز کوچک‌ترین فرزند یک پروفسور پزشکی برجسته با ملیت آلمانی-سوئیسی به نام کارل گوستاو یونگ بود که در شهر بازل تدریس می‌کرد. آرزوهای پولدار شدن پل هرگز تحقق نیافت و او به مقامی بیشتر از کشیشی در یک کلیسای بازسازی‌شده در منطقه‌ای فقیرنشین نرسید.

آیا می‌دانید کاشف امواج رادیویی کیست؟

خاطرات کودکی کارل گوستاو یونگ

کارل گوستاو یونگ پسری درون‌گرا و تنها بود. او در کودکی تصور می‌کرد همچون مادرش دو شخصیت دارد، یک شهروند سوئیسی مدرن و یک شخصیت که در حال و هوای قرن 18ام قرار داشت. به گفته او شخصیت شماره یک، بچه‌ای مدرسه‌ای بود که در آن دوره زندگی می‌کرد. شخصیت شماره دو نیز مردی تأثیرگذار، دست‌به‌قلم و باوقار از روزگار گذشته بود. بااینکه او روابط خوبی با پدر و مادرش داشت ولی همیشه از ایمان و نزدیکی دین گرایانه پدرش به خدا ناامید بود. بعضی خاطرات کودکی کارل، در کل زندگی او تأثیرات چشم گیری گذاشته بود.

بیوگرافی کارل گوستاو یونگ

تحصیلات دانشگاهی

کارل گوستاو یونگ در اوایل زندگی دوست داشت یک وزیر یا یک سخنگو شود. این احساس شدید اخلاقی در او به دلیل فضای خانوادگی شکل گرفت. چرا که چندین تن از اقوام او روحانی بودند. او مدتی نیز فکر باستان‌شناسی را در سر می‌پروراند اما خانواده‌اش نمی‌توانستند ازلحاظ مالی او را غیر از دانشگاه بازل جای دیگری بفرستند و متأسفانه آن دانشگاه نیز رشته باستان‌شناسی نداشت. یونگ پس از سال‌ها مطالعه فلسفه در دوران نوجوانی تصمیم گرفت تا راهی ضد سنت‌گرایی مذهبی انتخاب کند و به دنبال پزشکی و روان‌پزشکی برود.

بیوگرافی کارل گوستاو یونگ

ازدواج کارل گوستاو یونگ

در سال ۱۹۰۳ کارل گوستاو یونگ با اما روشنباخ که هفت سال از او کوچک‌تر بود و دختر بزرگ یک خانواده ثروتمند و کارخانه‌دار در شرق سوئیس به‌حساب می‌آمد ازدواج کرد. پدر او ژوهان روشنباخ شنک نام داشت که صاحب یک کارخانه ساعت‌سازی به نام IWC بود و محصولاتی لوکس تولید می‌کرد. پس از مرگ ژوهان، دو دختر او و شوهرهای آن‌ها مالکان جدید کارخانه شدند. باجناق یونگ یعنی ارنست هومبرگر تبدیل به مالک اصلی کارخانه شد اما کارل و همسرش همچنان سهام‌دار باقی ماندند و تا مدت‌ها ازلحاظ مالی نگرانی خاصی نداشتند.

بیوگرافی کارل گوستاو یونگ

روابط کارل گوستاو یونگ با فروید

در دوره‌ای که کارل گوستاو یونگ ازلحاظ خردی و عقلانی بسیار پرکار بود، او و فروید روی یکدیگر تأثیر بسیاری داشتند. یونگ با خواندن یک کتاب از کرافت ابینگ به روان‌پزشکی علاقه‌مند شد. در سال ۱۹۰۰ یونگ تحصیلات خود را تکمیل کرده و کار خود را به‌عنوان یک انترن در بیمارستان برگولزلی تحت نظر یوگن بلولر آغاز کرد. این بلولر بود که یونگ را با نوشته‌های فروید آشنا کرد و از او خواست تا نقدی در مورد یکی از کارهای فروید بنویسد. در ادامه او با فروید آشنا شد و همکاری‌هایی داشتند. اما پس از مدتی روابط آن دو سرد گردید و از هم جدا شدند و یونگ به‌تنهایی و جدا از فروید به کارش ادامه داد.

جمع بندی

کارل گوستاو یونگ سال ۱۹۴۳ در دانشگاه بازل پروفسور روانشناسی پزشکی شد. اما به دلیل حمله قلبی که به او دست داد سال بعد استعفا داد تا زندگی بی‌دغدغه‌تری داشته باشد. ۸ سال بعد او دوباره مریض شد اما باز به نوشتن کتاب‌های خود ادامه داد و اواخر زندگی خود با یک کشیش به نام ویکتور وایت دوست شده بود که بعد مرگ یونگ اثر بحث‌برانگیزی از او به نام پاسخ به ایوب را منتشر کرد. در سال ۱۹۶۱ یونگ آخرین اثر خود را نیز منتشر کرد که یکجا نیز پخش نشد. او در ۶ ژوئن ۱۹۶۱ پس از دوره کوتاهی بیماری از دنیا رفت. او بیماری قلبی عروقی داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.