ژیوارنامه

کوکو شانل | طراح افسانه‌ای مد فرانسوی

کوکو شانل
کوکو شانل

نام: کوکو شانل

تولد: 19 آگوست 1883

پدر: آلبرت شانل

محل تولد: پاریس

مرگ: 10 ژانویه 1971

جوایز: 1957 Fashion Awards (Neiman Marcus)

کودکی

شانل در 19 آگوست 1883 از مادری مجرد به نام اوژنی ژان دوول به دنیا آمد. او دوران کودکی خوبی نداشت و در فقر بزرگ شد. مادرش اوژنی ژان دوول در بیمارستان خیریه لباسشویی می‌کرد. پدر شانل، آلبرت شانل، فروشنده خیابانی سرگردانی بود که برای امرارمعاش، لباس کار و زیرپوش می‌فروخت.

هنگامی که شانل ۱۲ساله بود، مادرش را به دلیل برونشیت از دست داد و پدرش او و سایر دخترانش را به صومعه اوبازین در مرکز فرانسه فرستاد. شانل روزهای سختی را در اوبازین سپری کرد، به همین دلیل از آنجا به پانسیون دختران کاتولیک در شهر مولین گریخت.

دوران کاری کوکو شانل

کوکو شانل خیاطی‌های زیادی را که شش سالی در اوبازین انجام داد، باعث شد بتواند به‌عنوان یک خیاط مشغول به کار شود. او در اوقات فراغت خود در کاباره‌هایی که افسران سواره نظام در آن رفت‌وآمد می‌کردند آواز می‌خواند. در طول این مدت، او اولین آواز خود را در یک کنسرت کافه در مولن انجام داد و به دلیل آهنگی که خواند، نام “کوکو” را به خود اختصاص داد.

کاپیتان آرتور ادوارد کپل، هم معشوق او بود و هم در راه‌اندازی اولین مغازه‌اش به شانل کمک کرد. کپل که خود مردی خوش‌پوش بود بر شانل تاثیر زیادی گذاشت. طراحی عطر و بوی خاص Chanel به نام Chanel 5 از عطرهایی است که ملهم از کپل است. با 10 برند معروف فرانسوی آشنا هستید؟

آغاز شهرت جهانی کوکو شانل

در سال 1913، شانل با کمک آرتور کپل یک بوتیک در دوویل افتتاح کرد. او مجموعه‌ای از لباس‌های غیررسمی و لباس‌های ورزشی را معرفی کرد. بوتیک در دوویل بسیار موفق شد. او با الهام از این موضوع، در سال 1915 یکی از این بوتیک‌ها را در بیاریتز افتتاح کرد. متعاقبا، بیاریتز برای شانل بسیار سودآور شد.

در سال 1919، او مد لباس خود را ثبت کرد و maison de couture خود را در خیابان 31 کمبون تاسیس کرد. باگذشت زمان، امپراتوری تجاری شانل شکوفا شد و تا سال 1935 او چهارهزار نفر را استخدام کرد. اما در اواخر دهه 1930 تجارت او شروع به افت کرد. طراحان مطرح دیگری ظاهر شدند و با شروع جنگ جهانی دوم، شانل مجبور شد که مغازه‌های خود را ببندد.

در طول جنگ جهانی دوم، کوکو شانل متهم به جاسوسی نازی‌ها شد. در سال 1945، پس از پایان جنگ، شانل به سوئیس نقل‌مکان کرد و در نهایت در سال 1954 به پاریس بازگشت. او خانه مد خود را در پاریس، در سال 1954 بازگشایی کرد. اما مجموعه جدید او با استقبال پاریسی‌ها مواجه نشد.

کوکو شانل

دستاوردها

کوکو شانل تنها طراح مدی می‌باشد که در فهرست 100فرد تاثیرگذار قرن بیستم مجله تایم قرار دارد.

زندگی شخصی کوکو شانل

او رابطه عاشقانه‌ای با افسر سابق سواره نظام فرانسوی اتین بالسان داشت و در سن 23 سالگی معشوقه او شد. ثروت او به شکل الماس، مروارید و لباس به جا ماند.

زندگی شخصی شانل پر از جنجال بود. طبق بیوگرافی «کوکو شانل: افسانه و زندگی» آندره پالاس، ظاهرا فرزند خواهرش جولیا برث که خودکشی کرده بود، در واقع تنها فرزند شانل بود.

بعدا در سال 1908، شانل با دوست بالسان، کاپیتان آرتور ادوارد بوی کپل، وارد رابطه شد. در سال 1919، هنگامی که کپل در یک تصادف رانندگی درگذشت، شانل افسرده شد. او به یک دوست گفت: “مرگ او ضربه وحشتناکی برای من بود.” با ازدست‌دادن کپل، من همه چیز را از دست دادم.

در بیاریتز، شانل با یک دوک اعظم از طبقه اشراف، دیمیتری پاولوویچ روسیه، یک رابطه عاشقانه داشت.

کوکو شانل

موارد بی‌اهمیت درباره کوکو شانل

شانل چندین بار در مورد خودش دروغ گفت. او ادعا می‌کرد که در اوورن به دنیا آمده است درحالی‌که در کارگاهی در دره لوآر که مادرش در آنجا کار می‌کرد به دنیا آمد. او همچنین ادعا کرد تاریخ تولدش ده سال دیرتر از آنچه مردم فکر می‌کردند، بود.

کوکو شانل ادعا کرد که وقتی مادرش فوت کرد، پدرش او را به دو خاله‌اش سپرد. اما در واقع او را به یتیم‌خانه دختران رها شده در اوبازین فرستادند.

مرگ کوکو شانل

شانل در 10 ژانویه 1971 در هتل ریتز که 30 سال در آن زندگی کرد درگذشت. تشییع جنازه او در eglise de la Madeleine سازماندهی شد و اولین صندلی‌ها توسط مدل‌های مد او اشغال شد. قبر کوکو شانل در گورستان Bois-de-Vaux در لوزان سوئیس قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.