مجله اتریش

بیوگرافی فردیناند پورشه | خالق کمپانی پورشه

بیوگرافی فردیناند پورشه

فردیناند پورشه در ۳ سپتامبر ۱۸۷۵ به عنوان فرزند سوم آنتون پورشه و همسرش آنا متولد شد. در زمان اختراع اولین ماشین، فردیناند پورشه فقط ۱۱ سال سن داشت. او به الکتریسیته بسیار علاقه‌مند بود و در ۱۳ سالگی توانست برق را برای خانه پدری‌اش فراهم کند و در سن 16 سالگی توانست به روشنایی منزلشان بی‌افزاید. سال ۱۸۹۳ فردیناند پورشه در یک شرکت برق در وین مشغول کار شد.

بیوگرافی فردیناند پورشه

تحصیلات و شروع پیشرفت

درسال 1893، فردیناند پورشه در دانشگاه امپراتوری ( امروزه این دانشگاه را دانشگاه فنی شهر وین می‌نامند) در رایچنبرک ثبت نام کرد. او سپس موفق شد در یک شرکت برق که متعلق به شهر وین است، مشغول به کار شود. وی در‌سال 1897 موفق به ساخت یک موتور الکتریکی چرخ‌هاب شد و آن ‌را در مسابقات وین به نمایش گذاشت. شاید زندگی نامه‌ی انزو فراری برای شما جالب باشد.

ساخت اولین خودروی کاملا الکتریکی

فردیناند پورشه موفق شد در شرکتی که به صورت مشترک متعلق به کشور مجارستان و اتریش بود، کار کند. وی در آنجا اولین خودروی الکتریکی که به نام p1 شناخته‌شده است را ساخت. او آینده خودرو را دور از مصرف بنزین و دیگر سوخت‌ها می‌دانست.

بیوگرافی فردیناند پورشه

از مدیریت تا دریافت دکتری

فردیناند پورشه در ‌سال 1906 مدیریت شرکت فنی Auster_Damler را کسب کرد. وی بعد‌ها در سال 1917 نیز موفق به کسب دکتری افتخاری از دانشگاه فنی امپراتوری شد. فردیناند پورشه در 1923 به شرکتی که در شهر اشتوتگارد واقع‌شده بود، رفت. او توانست به مقام مدیریت اجرایی و هیئت مدیره در این شرکت نیز دست پیدا کند.

همکاری با هیتلر

فردیناند پورشه در سال 1931میلادی، به همراه پسرش فردیناند آنتون ارنست پورشه، شروع به همکاری با آدولف هیتلر کردند. آن دو توانستند تانک ببر را برای جنگ‌جهانی دوم به ساخت و تولید برسانند. پورشه نقش مهمی در جنگ جهانی دوم برای نازی‌ها داشت. او موفق به ساخت سلاح‌های پیشرفته VK4501، اسلحه ELEFANT و تانک فوق‌سنگین panzer villmay  شد. فردیناند پورشه سیستم‌های تسلیحاتی دیگر از جمله بمب V_1 را نیز ساخت. بعدها پورشه جایزه ملی علم و هنر آلمان را دریافت کرد.

بیوگرافی فردیناند پورشه

تاسیس شرکت

فردیناند پورشه در سال 1931 به همراه پسرش فری پورشه شرکت خود را تاسیس کرد. در حال حاضر این شرکت بزرگ توسط نوه‌اش ولفگانگ اداره می‌شود. ولفگانگ درمورد پدر بزرگش فردیناند پورشه خاطره زیادی ندارد. او فقط به‌یاد می‌آورد که پدربزرگش بسیار مهربانانه با او برخورد می‌کرده و ولفگانگ را با خود به سینما و گشت‌و‌گذار می‌برده است. البته فردیناند پورشه اواخر عمرش خود را به رانندگی مشغول کرد.

بیوگرافی فردیناند پورشه

پس‌از جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم همراه ‌با فروپاشی مجارستان و اتریش پایان یافت. فردیناند پورشه به تابعیت چکواسی درآمد که بعدها توسط هیتلر یا جوزف گلوبز تابعیتش را به آلمانی تغییر داد. بعد از جنگ جهانی او در فرانسه به 22 ماه حبس محکوم شد. پس‌از گذراندن دوره حبس به شرکت پورشه برگشت. اما به علت حبسی که گذرانده بود، سلامتی‌اش دچار مشکل شده بود و احساس بی‌قراری می‌کرد.

بیوگرافی فردیناند پورشه

درگذشت

فردیناند پورشه در‌سال 1951 در سن 75 سالگی در شهر اشتوتگارد آلمان درگذشت. امروزه نوه‌ او لفگانگ، مالکیت شرکت پورشه را در اختیار دارد. ولفگانگ به‌خوبی نام پدر و پدربزرگش را در صنعت خودرو‌سازی حفظ کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.