ژیوارنامه

هانری بل | سازنده اولین قایق بخار مسافربری تجاری اروپا

بیوگرافی هانری بل سازنده کشتی بخار

هانری بل در 7 آوریل 1767 در اسکاتلند به دنیا آمد. این شخص به دلیل ساخت کشتی بخار ps Comet شهرت دارد. هانری با استفاده از آن به‌عنوان اولین قایق بخار مسافربری تجاری اروپا در سال 1812، توانست توجه بسیاری را به خود جلب کند. او مسیر پرفرازونشیبی را در زندگی‌اش طی کرده است که در این مقاله به‌طور کامل به توضیح جنبه‌های مختلف آن می‌پردازیم.

بیوگرافی هانری بل سازنده کشتی بخار

هانری بل و علاقه به کشتی‌سازی

هانری بل بعدازاینکه دوره‌های کارآموزی خود را به‌عنوان مدل‌ساز کشتی پشت سر گذاشت، برای تکمیل آموزش‌هایش به لندن رفت و زیر نظر یک مهندس مشهور اسکاتلندی به نام جان رنی فعالیت کرد. سپس در سال 1790 به اسکاتلند برگشت و در گلاسکو به‌عنوان نجار، سازنده و نویسنده مشغول به فعالیت شد. همچنین در سال‌های بعد در پروژه‌های گسترش شهر شرکت می‌کرد و در این زمینه فعال بود. او در سال 1794 با مارگارت یانگ ازدواج کرد. همچنین در سال 1800، پیشنهاداتی برای ساخت کشتی‌های بخار به بریتانیا ارائه کرد.

کیلت، دامن مردانه اسکاتلندی، پیام‌های فرهنگی این پوشش در اسکاتلند مقاله مناسبی برای شما خواهد بود.

شروع هتلداری هانری بل

در سال 1806، بل و همسرش به هلنسبرگ نقل‌مکان کردند و هتلی در این منطقه ساختند. در واقع با خریداری حمام‌های عمومی و یک هتل، توانستند در این زمینه قدم بردارند. همسر هانری بل نیز منافع و موقعیت تجاری خانواده را در شهر مدیریت می‌کرد. بل از سنین کمتر به اختراع و پیشرفت علاقه‌مند بود و در این حین اشتیاقش برای ساخت یک قایق بخار بیشتر می‌شد. بقایای باقی‌مانده از تایتانیک در اعماق اقیانوس را مطالعه نمایید.

بیوگرافی هانری بل سازنده کشتی بخار

ساخت قایق بخار

بل از جوانی به فکر پیشرفت‌های بزرگی در زمینه کشتی‌سازی بود و معتقد بود که این پیشرفت امکان‌پذیر است. او با چنین دیدگاهی به یادگیری مدل‌سازی کشتی پرداخت. او علاوه بر اینکه توانست شهرت خوبی در این زمینه برای خودش ایجاد کند، به‌عنوان یک مهندس مکانیک ماهر نیز شناخته می‌شد. درواقع آشنایی او با جان رنی تأثیر زیادی بر پیشرفتش داشت.

سرانجام در سال 1811 هانری بل به جان وود، یک کشتی‌ساز در بندر گلاسکو، یک قایق بخار پارویی سفارش داد. اسم این قایق که قرار بود یک نمونه 30 تنی با موتور 3 اسب بخار باشد، Comet بود. این قایق در سال 1812، در رودخانه کلاید شناور شد. دو روز پس‌ازاین اتفاق، این قایق بخار اولین سفر تجاری در اروپا را پشت سر گذاشت. مسیر بین برومیلاو تا گرینوک که حدود 24 مایل بود، در کمتر از 5 ساعت در برابر باد معکوس توسط این قایق طی شد. این آغازی جدید برای ایجاد یک سرویس ویژه در گلاسکو، گرینوک و هلنسبرگ به‌حساب می‌آمد.

بیوگرافی هانری بل سازنده کشتی بخار

پیشرفت کشتی بخار

کشتی بخار بل در سال 1812 به آب انداخته شد و بعد مسافرین و محموله‌ها را در مسیر رودخانه کلاید حمل می‌کرد. با وجود برخی کاستی‌ها و مشکلات فنی در این کشتی بخار، آن‌ها به استفاده از آن ادامه دادند تا در سال 1820 غرق شد. با این‌حال موفقیتی که از ساخت این کشتی حاصل شده بود، می‌توانست امیدبخش قدم‌های تازه‌ای در زمینه ناوبری بخار در اروپا باشد. به همین دلیل هانری بل سعی کرد تا با بازسازی این کشتی و ارائه خدمات، شهرت آن را از کلاید تا لندن و شمال و جزایر غربی گسترش دهد. بااین‌حال در این زمینه موفق نبودند.

بیوگرافی هانری بل سازنده کشتی بخار

سرانجام کشتی بخار هانری بل

بعدازاینکه هانری بل کشتی خود را ساخت، رقبا به‌سرعت از وی پیروی کردند و تا سال 1816، کشتی‌های بخار و کشتی‌های پیشرفته‌تری ساختند. این کشتی گلاسکو را به مقاصد زیادی مرتبط می‌کرد و بسیار کارآمد بود. بل در سال 1819 سعی کرد با پیشرفته‌تر کردن کشتی خود، قدم‌هایی برای بهتر شدن آن بردارد. بااین‌حال با غرق شدن این کشتی، تنها توانستند موتور آن را نجات دهند. از آن در یک کارخانه آبجو سازی استفاده شد و امروزه در موزه علوم لندن به نمایش گذاشته‌شده است. بل سعی کرد دوباره کشتی خود را بسازد اما در زمینه تجاری چندان موفق نبود.

جمع‌بندی

هانری بل موفقیت بزرگی در زمینه کشتی‌سازی کسب کرد و قدم مهمی در این راه برداشت. در سال 1824، او ادعا کرد اولین شخصی بود که قایق‌های بخار و لوکوموتیو‌‌های راه‌آهن را به این کشور معرفی کرده است. سرانجام در سال 1830، در هلنسبرگ از دنیا رفت و برای یادبودش کشتی‌اش را که غرق شده بود، کنار دریا بازسازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.