مجله اسپانیا

بیوگرافی خوان مارسه | قصه‌گوی اسپانیایی

خوان مارسه یک نویسنده بسیار مشهور اسپانیایی است که در کتاب‌هایش جنگ های داخلی اسپانیا را بیان می کند. اکثر رمان‌هایش روزهای سیاه بعد از جنگ داخلی بارسلون و شهر زادگاهش را شرح می دهند. خوان مارسه سرانجام در 87 سالگی در همین شهر درگذشت. گفته می شود علت مرگ او در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی تایید شده است. خوب است بدانید که در سال 2009، جایزه سوانتس اسپانیا را به او دادند. جایزه سوانتس به عنوان مهم ترین افتخار ادبی اسپانیا شناخته می شود. این نویسنده اقدام به نوشتن بیش از 12 رمان کرد. بسیاری از این داستان‌ها حاصل تجربه زندگی در محله های کارگری بارسلون مانند سالوت می باشد.

ویژگی کتاب‌های خوان مارسه

بسیاری از شخصیت‌هایی که او در داستان‌هایش خلق می کند، افرادی آنارشیست و یا جنایتکارهای کوچک هستند. این افراد درواقع اشخاصی هستند که به رهبری فرانکو در سال های ظالمانه و سختی، هنگام پاک سازی دشمنان سیاسی اسپانیا برای بهبود وضع اقتصادی می جنگیدند. همچنین برخی نوشته‌هایش را طبق رویداد های تاریخی بارسلونا می نوشته است. این آثار که بخش مهمی از کارهای خوان مارسه به شمار می روند، از اتفاقاتی مانند ترور کارمن بروتو و چنین وقایعی الهام گرفته شده اند.

بیوگرافی خوان مارسه

مارسه، نویسنده جنبش ضد فرانکو

کوئنکا براساس گفته هایش در بیوگرافی خوان مارسه که در سال 2015 منتشر شد، گفت مارسه نویسنده مرجع ضد جنبش فرانکو است. همچنین بیان کرد این نویسنده توانسته برای بسیاری از نویسندگان طبقه کارگر الهام بخش باشد. ادبیات رئالیسم اجتماعی اسپانیا نیز با این فرد به مرحله جدیدی وارد شد.

بیوگرافی خوان مارسه

زندگی شخصی خوان مارسه

خوان مارسه در هشتم ژانویه سال 1933 در بارسلونا به دنیا آمد. پپ مارسی و برتا کاربو او را در نوزادی به فرزندی قبول کردند. خانواده اش به خوان مارسه گفته اند که فرزندشان را در بدو تولدش از دست داده اند و زمانی که از بیمارستان بر می گشته اند، راننده به آن‌ها پیشنهاد می دهد که این نوزاد را به فرزند خواندگی قبول کنند و بیان کرده اند که مادرش بعد از زایمان فوت کرده است. با این حال زمانی که مارسه در سن 70 سالگی بود، کوئنکا داشت درباره زندگی اش تحقیق می کرد و به او گفت این داستان اشتباه است. بر اساس تحقیقاتی که انجام شد، داستان راننده تاکسی دروغ بوده است. حتی آن‌ها فرزندی را از دست نداده بودند و این فرزند خواندگی بین پدر اصلی و پدرخوانده اش توافق شده بود. هر دو فرد از مبارزان ملی گرای کاتالان بوده اند.

پدر اصلی خوان یک راننده بود و مادر وی به عنوان کارگر خانگی کار می کرد. شغل پدرخوانده اش نیز موارد عجیب و غریبی را شامل می شد و مادر خوانده اش هم کمک کارگر یک خانه سالمندان بوده است. البته زمانی که حقیقت را فهمید، از پذیرش آن امتناع می کرد و دوست داشت داستان ساختگی راننده را باور کند.

جمع بندی

خوان مارسه نویسنده‌ای حرفه‌ای و دغدغه‌مند بود که سعی داشت در کتاب‌ها و آثارش، تصویر جامعه اش را به دیگران انتقال دهد. این کار دقیقا آن چیزی است که یک هنرمند انجام می دهد. در بیشتر آثار او این رد پا دیده می شود و شخصیت‌های کتاب‌های او نشانه ای از افراد آنارشیست دارند. او توانست در سال 2009، جایزه سوانتس را در اسپانیا کسب کند. این جایزه یک نشان ادبی مهم محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.