مجله ایتالیا

لئوناردو داوینچی | خالق نقاشی مونالیزا

بیوگرافی لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی هنرمند، دانشمند و مخترع در دوران رنسانس ایتالیا بود. بسیاری او را یکی از بااستعدادترین و باهوش‌ترین افراد تمام دوران می‌دانند. اصطلاح مرد رنسانس (کسی که بسیاری از کارها را به‌خوبی انجام می‌دهد) از استعدادهای بسیار داوینچی ابداع شد و امروزه برای توصیف افرادی که شبیه داوینچی هستند استفاده می‌شود، زیرا نقش مهمی در به وجود آمدن عصر کلاسیک رنسانس داشت. داوینچی نه‌تنها در دوران رنسانس ایتالیا نامی برجسته بود، بلکه هنوز هم به‌عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین نام‌ها در دنیای هنر امروز شناخته می‌شود. بیوگرافی لئوناردو داوینچی نشان می‌دهد که او یک شخصیت برجسته، روشنفکر و یکی از هنرمندان برجسته‌ای بود که در دوره رنسانس نامی برای خود دست‌وپا کرد. او نه‌تنها به خاطر برخی از مشهورترین قطعاتی که از این دوره در دنیای هنر بیرون داده، بلکه در تمام دوره‌های زمانی در تاریخ هنر شناخته‌شده است.

بیوگرافی لئوناردو داوینچی

اوایل زندگی لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی در سال 1452 در وینچی ایتالیا متولد شد و در اوایل زندگی خود بر قوانین علوم و طبیعت تمرکز کرد. این احترام و شناخت به او اجازه داد تا این موارد را در آثار هنری خود به تصویر بکشد. آن‌ها نه‌تنها به او به‌عنوان یک نقاش، بلکه به‌عنوان یک مجسمه‌ساز، نقشه‌کش و یک مخترع نیز کمک کردند. آثار او نه‌تنها به یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار در دنیای هنر تبدیل‌شده‌اند، بلکه در زمان او و تا به امروز نیز الهام‌بخش بسیاری از هنرمندان دیگر بوده‌اند. علاوه بر این، آن‌ها او را به دلیل تفکر روبه‌جلو و دیدگاه متمایزش نسبت به تصاویری که در طول دوره خلق کرد، به چهره‌ای برجسته در دوره رنسانس تبدیل کردند. شاید خواندن زندگی‌نامه‌ی هانری بل برای شما جالب باشد.

بیوگرافی لئوناردو داوینچی

تحصیلات لئوناردو داوینچی

در بیوگرافی لئوناردو داوینچی می‌خوانیم که آموزش رسمی او کمی فراتر از خواندن و نوشتن بود و او آموزش ریاضیات اولیه را دریافت کرد. اما استعدادهای هنری او از سنین پایین آشکار شد. داوینچی در حدود سن 14 سالگی شاگردی طولانی را نزد هنرمند برجسته آندریا دل وروکیو در فلورانس آغاز کرد. او مهارت‌های فنی گسترده‌ای ازجمله فلزکاری، هنرهای چرم، نجاری، طراحی، نقاشی و مجسمه‌سازی را آموخت. نقاشی با قلم و جوهر از منظره‌ای در دره آرنو اولین اثر تاریخی او شناخته‌شده که متعلق به سال 1473 می‌باشد.

بیوگرافی لئوناردو داوینچی

آثار اولیه لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی در سن 20 سالگی واجد شرایط عضویت در انجمن سنت لوک فلورانس به‌عنوان هنرمند اصلی شد و کارگاه خود را تأسیس کرد. بااین‌حال، او به مدت پنج سال دیگر با دل وروکیو همکاری کرد. در سال 1478، پس از ترک استودیوی دل وروکیو، داوینچی اولین سفارش مستقل خود را برای یک محراب برای اقامت در کلیسایی در داخل کاخ فلورانس دریافت کرد. سه سال بعد، راهبان آگوستینی در سان دوناتو آ اسکوپتو فلورانس، او را مأمور کردند تا نقاشی «تعداد مجوس» را بکشد. بااین‌حال، این هنرمند جوان شهر را ترک می‌کند و هر دو مأموریت را بدون تکمیل آن‌ها رها می‌نماید.

بیوگرافی لئوناردو داوینچی

حقایق جالب درباره لئوناردو داوینچی

  • اصطلاح مرد رنسانس به معنای کسی است که در همه‌چیز مهارت دارد. لئوناردو داوینچی را مرد نهایی رنسانس می‌دانند.
  • برخی افراد ادعا می‌کنند که او دوچرخه را اختراع کرده است.
  • او بسیار منطقی بود و هنگام بررسی یک موضوع از فرآیندی مانند روش علمی استفاده می‌کرد.
  • مرد ویترویوسی او روی سکه یورو ایتالیاست.
  • فقط حدود 15 نقاشی از لئوناردو داوینچی هنوز موجود است.
  • نام دیگر مونالیزا، ‘لا جاکوندا’ به معنای خنداننده می‌باشد.
  • برخلاف برخی از هنرمندان، لئوناردو در زمان حیاتش به خاطر نقاشی‌هایش بسیار مشهور بود.
بیوگرافی لئوناردو داوینچی

آثار مشهور لئوناردو داوینچی

از معروف‌ترین آثار لئوناردو داوینچی می‌توان به «مرد ویترویوسی»، «شام آخر» و «مونالیزا» اشاره کرد.

  • «مرد ویترویوسی» که در سال 1490 کشیده شد، تلاقی هنر و علم را کاملاً نشان می‌دهد. در این طرح یک مرد برهنه را در دو موقعیت روی‌هم قرار داده و دست‌ها و پاهایش را از هم در داخل یک مربع و یک دایره باز نشان می‌داد.
  • در حدود سال 1495، لودوویکو اسفورزا، در آن زمان دوک میلان، به لئوناردو داوینچی دستور داد تا «شام آخر» را بر روی دیوار پشتی سالن غذاخوری داخل صومعه سانتا ماریا دل گرازیه میلان بکشد.
  • در سال 1503، داوینچی شروع به کار بر روی «مونالیزا» به‌عنوان شناخته‌شده و مسلماً مشهورترین نقاشی در جهان کرد که هم اکنون در موزه لوور نگهداری می‌شود.
بیوگرافی لئوناردو داوینچی

جمع‌بندی

لئوناردو داوینچی (1452 1519) نقاش، معمار، مخترع و شاگرد همه چیزهای علمی بود. نبوغ طبیعی او رشته‌های بسیاری را فراگرفت که مظهر اصطلاح ‘مرد رنسانس’ بود. البته شام ​​آخر و مونالیزا یکی از معروف‌ترین قطعات او هستند، اما داوینچی در طول زندگی حرفه‌ای خود روی مجموعه‌ای از آثار دیگر نیز کار کرد و قطعات زیادی ساخت که تا به امروز شاهکار محسوب می‌شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.