مجله چک

پیتر چک | بیوگرافی دروازه‌بان معروف جمهوری چک

بیوگرافی پیتر چک

پیتر‌ چک یک دروازه‌بان بازنشسته اهل کشور چک است. برخی درباره‌اش می‌گویند که او بهترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال است .برخی نیز بر ‌این ‌باور هستند که پیتر‌ چک بهترین دروازه‌بان لیگ انگلیس است.

سال‌های اولیه زندگی پیتر چک

شاید برایتان جالب باشد که بدانید پیتر‌ چک سه‌قلو می‌باشد و به همراه خواهر و برادرش شرکا و میکال در 20 می‌ماه سال 1982 به‌دنیا آمده است. درسال 2003 با مارتینا دولژسووا که او نیز اهل کشور چکلواسی می‌باشد ازدواج کرد و صاحب دو فرزند به نام‌های دامیلان و آدلا شد. شاید زندگی‌نامه‌ راجر فدرر برای شما جالب باشد.

پیتر ‌چک فوتبال را در شهر خود و در باشگاه ویکتوریا پلزن آغاز نمود. او در آنجا هافبک هجومی بود و گاهی وقت‌ها دروازه‌بانی می‌کرد. او سپس موفق شد به تیم رن برود و در سال 2004 بهترین دورازه‌بان تیم فرانسه گردید. پیتر ‌چک بعد از دوسال حضور در رن، به تیم چلسی فروخته شد.

بیوگرافی پیتر چک

حضور در چلسی

 پیتر چک بعد از  ورود به باشگاه چلسی، موفق شد اولین بازی خود را برای چلسی در مقابل تیم فولام انجام دهد که باعث ثابت شدن پیتر چک در ترکیب اصلی تیم شد. این، شروع درخشش‌های این دروازه‌بان چکلواسی بود. لیست اسطوره‌های فوتبال اسپانیا را در اینجا بخوانید.

پیتر چک در فینال لیگ قهرمانان اروپا 2011_2012 موفق شد تساوی 1- 1را حفظ کند و نمایش خیره‌کننده‌ای از خود به‌جای بگذارد. او در نیمه اول وقت‌های اضافه، موفق به مهار پنالتی آرین روبن شد. این درخشش در ضربات پنالتی نیز ادامه داشت و پیتر‌ چک موفق به گرفتن دو پنالتی در ضربات پنالتی شد. موفقیت او باعث گردید تا آبی‌های لندن برای اولین‌بار در تاریخ جام باشگاه‌های اروپا موفق به قهرمانی شوند.

بیوگرافی پیتر چک

ثبت رکورد و درخشش در تیم‌ملی

پیتر چک توانست تیم ملی کشورش را در مسابقات یورو 2004 به نیمه‌نهایی برساند. او بسیار تاثیرگذار واقع‌شده بود و به عنوان عضوی از تیم ستارگان انتخاب شد. پیتر چک دارای رکورد 885 دقیقه بدون گل خورده در رقابت‌های ملی و 1025 دقیقه بدون گل خورده برای تیم چلسی در رقابت‌های فصل2004-2005 می‌باشد.

پیتر ‌چک با داشتن 202 کلین شیت، رکوردار لیگ انگلیس است. او  تنها دروازه‌بانی می‌باشد که با دو تیم، موفق به کسب دستکش طلایی شده است.

بیوگرافی پیتر چک

حادثه مغزی پیتر چک در سال 2006

در 14 اکتبر سال 2006 اتفاقی افتاد که زندگی پیتر چک را دگرگون کرد. وقتی که هنوز یک دقیقه از زمان مسابقه چلسی مقابل تیم ردینگ در استادیوم مادیسکی گذشته بود، زانوی هافبک تیم ردینگ، استیفن‌هانت با سر پیتر برخورد کرد و باعث آسیب‌دیدگی مغز او شد.

بیوگرافی پیتر چک

بعد از حادثه مغزی پیتر چک

پیتر چک بعد از انجام جراحی و کارگذاشتن دو قطعه فلزی در مغزش، درسال 2007 به میادین بازگشت و اولین بازی خود ‌را مقابل لیورپول انجام داد. بعد از شروع دوباره، او همیشه کلاهی مانند کلاه کریستین چیو بر سر داشت تا از آسیب‌دیدگی احتمالی جلوگیری شود.

پیتر ‌چک کینه‌ای نسبت به استیفن‌هاپ در دل نداشت و در مسابقه‌هایی که با او رو در‌ رو می‌شد، شاهد حرف زدن این دو بازیکن با یک‌دیگر بودیم. با این حال هوادان چلسی بسیار از استیفن‌هاب عصبانی بودند و می‌خواستند که او محکوم و محروم شود.

بیوگرافی پیتر چک

رفتن به آرسنال

پیتر چک تا سال 2015 در تیم چلسی حضور داشت و سنگربانی موفق برای تیم چلسی بود. او بعد از چلسی به تیم آرسنال ملحق شد و به‌مدت چهارسال دروازه‌بان تیم آرسنال گردید و در آرسنال نیز به موفقیت ادامه داد.

بیوگرافی پیتر چک

بازنشستگی پیتر‌ چک

پیتر چک درسال 2019 بازنشسته شد و اکنون  مشاور فنی تیم چلسی است. اسم پیتر را برای مواقع اضطراری در لیست 25 نفره چلسی، در مسابقات لیگ برتر قرار داده‌اند. او چند ماه قبل از خداحافظی از فوتبال، به ورزش هاکی روی یخ روی آورد و اکنون برای تیم هاکی Guildford Phooenix دروازه‌بانی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.