مجله فرانسه

زندگی‌نامه‌ی رومن رولان | برنده جایزه نوبل ادبی در سال 1915

زندگی نامه رومن رولان

نام: رومن رولان

تولد: 26 ژانویه 1866

ملیت: فرانسوی

مرگ: 30 دسامبر 1944

مهم‌ترین آثار: ژان کریستف، جان شیفته، دانتون، گرگ‌ها و …

رومن رولان

رومن رولان از نویسندگان بسیار بزرگ فرانسوی است که در سال 1915، موفق به کسب نوبل ادبیات شد. وی در تاریخ 29 ژانویه سال 1866، در شهر کلامسی فرانسه به دنیا آمد. این نویسنده مشهور در رشته‌های ادبیات، فلسفه و موسیقی تحصیل کرد و دو پایان‌نامه دکتری خود را در سال 1895 منتشر نمود. او بعد از کسب موفقیت‌هایی، به‌عنوان مدیر مدرسه مشغول به کار شد و در سال 1903، در دانشگاه فعالیت داشت و تا سال 1910، مباحث قابل‌توجهی را درباره تاریخ موسیقی ارائه کرد. علاوه بر این‌ها او به نقد موسیقی نیز می‌پرداخت و مقالات خود را در این زمینه منتشر می‌کرد که این نظریه‌ها هم در فرانسه و هم در اروپا، موردتوجه قرار گرفتند. در این مقاله به‌طور کامل به زندگی‌نامه رومن رولان می‌پردازیم.

درباره زندگی شخصی رومن رولان

رومن رولان به‌طور ویژه به نمایشنامه‌نویسی و رمان‌نویسی می‌پرداخت. وی در مدرسه اکول نورمال در پاریس تحصیل کرد و بعداً از طریق گرفتن بورسیه تحصیلی، در آکادمی رم شرکت نمود. برخی او را شبیه به عارفی میانه‌رو می‌دانند که طرفدار صلح بوده و به مطالعه یوگا، فلسفه و معنویت هندی علاقه داشته است. این نویسنده در سال 1929، انجمن بین‌المللی بیوژنتیک را افتتاح کرد. این آکادمی معمولاً با روندی پیش می‌رود که صلح‌جویی و سبک زندگی پایدار را به تصویر بکشد.

قطعا زندگی‌نامه‌ی ماری کوری برای شما جذاب خواهد بود.

زندگی نامه رومن رولان

زندگینامه هنری رومن رولان

اولین نمایشنامه او که در سال 1897 منتشر گردید، با اسم سنت لوئیز بود که در پنج پرده اجرا شد. این اولین حضور جدی رومن رولان در ادبیات بود که بسیار موفق ظاهر شد. او سعی داشت در خلال این نمایشنامه‌ها، وقایع تاریخی و سختی‌هایی را که یک انسان برای وفاداری به اهداف و آرمان‌های خود به جان می‌خرد، به نمایش بگذارد. رؤیای اصلی رولان، خلق نوعی تئاتر جدید بود که این هنر را به شکل تازه‌ای از دست افراد سودجو در بیاورد و به مردم تحویل دهد. او ایده‌های خود را در مقاله‌ای بیان کرده بود و سعی داشت با خلق اپیزودهای اصلی انقلاب فرانسه و بازسازی تاریخی، نقش خود را در انتقال شخصیت‌های زنده تاریخی و بازنمایی اتفاقات ایفا کند.

زندگی‌نامه‌ی انزو فراری، موسس فراری را در اینجا مطالعه کنید.

زندگی نامه رومن رولان

اهداف و آرمان‌های رومن رولان

زندگی‌نامه رومن رولان از سال 1904 تا 1912، شامل خلق آثار بزرگی مانند ژان کریستف می‌شود. این کتاب شامل روایت‌های مستقل است که به‌صورت مجموعه نوشته‌شده‌اند. او در سال 1910 از مسئولیت‌هایش در دانشگاه انصراف داد و تمام زمانش را برای نوشتن صرف کرد. این نویسنده ازآن‌پس بیشتر عمر خود را در رم و سوئیس گذراند و طی جنگ، مقاله‌هایی را در روزنامه سوئیس منتشر نمود. او معتقد بود آینده بشر از آینده ملت‌ها مهم‌تر است و جنگ را خشونتی وحشیانه می‌داند. او سعی داشت در بین افرادی که در مبارزات وحشیانه و خونین به دنبال قدرت و منفعت خود بودند، آرمان‌های بشریت را به مخاطبینش نشان دهد.

دریافت نوبل و آثار مهم رومن رولان

اثری که در بین کارهای این نویسنده می‌درخشد و برای نوشتن آن موفق به گرفتن جایزه نوبل شد، ژان کریستف بود. این کتاب در سال 1915، باعث شد جایزه نوبل ادبیات به وی اعطا گردد. شخصیت این کتاب به‌گونه‌ای معرفی می‌شود که می‌توانید در شکل‌گیری آن خودتان را ببینید و درک می‌کنید که چطور یک فرد می‌تواند به‌تدریج باعث پیشرفت خود شود و از سطح انسانی و مادی فراتر برود.

جان شیفته، دانتون، ژان کریستف، زندگی میکل‌آنژ، سفر درونی، موسیقی‌دانان امروز، زندگانی بتهوون، جان آزاد و بسیاری از کتاب‌های دیگر، آثار مهم و برجسته او در دنیای ادبیات، موسیقی و فلسفه هستند.

جمع‌بندی

زندگی‌نامه رومن رولان سرشار از تلاش‌هایی است که وی در زمینه تحقیق و ارائه تجربیاتش به مخاطبین انجام می‌داد. درواقع این نویسنده سعی داشت با قدرت قلم، جامعه را تا حد ممکن از اتفاقات سطحی فراتر ببرد و افق‌های تاریک و روشنی که در انتظار بشر هستند را به آن‌ها نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.