مجله فرانسه

زین الدین زیدان | فوتبالیست و سرمربی فرانسوی

زندگی نامه ی زین الدین زیدان

زین الدین زیدان در 23 ژوئن در مارسی، فرانسه به دنیا آمد. زیدان که سه بار به عنوان بهترین بازیکن سال فیفا انتخاب شد، فرانسه را در جام جهانی 1998 به پیروزی رساند و در باشگاه‌هایی در فرانسه، ایتالیا و اسپانیا بازی کرد. دوران حرفه ای او زمانی که از فینال جام جهانی 2006 به دلیل ضربه سر به حریف اخراج شد، به طرز تکان دهنده‌ای به پایان رسید، اگرچه او همچنان به عنوان یکی از بزرگان این ورزش شناخته می‌شود. زیدان در سال 2016 هدایت رئال مادرید را برعهده گرفت و سه قهرمانی متوالی در لیگ قهرمانان اروپا را با این باشگاه به دست آورد.

تولد: 23 ژوئن 1972

نام مستعار: زیزو

محل تولد: مارسی، فرانسه           

پست: هافبک آزاد و تهاجمی

شماره پیراهن: 10

سابقه بازی در تیم‌های: تیم ملی فرانسه، باشگاه کن، بوردو، یوونتوس، رئال مادرید

افتخارات فردی: دریافت جام بهترین بازیکن جهان در 3سال، دریافت توپ طلایی به عنوان بهترین بازیکن سال اروپا، 2 بار به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی، بهترین بازیکن نیم قرن انتهایی قرن20ام، شوالیه لژدوانور، حامل مشعل المپیک آتن در 2004

زندگی نامه ی زین الدین زیدان

دوران کودکی زیدان

زین‌الدین زیدان در 23 ژوئن 1972 در مارسی، فرانسه به دنیا آمد. زیدان، پسر مهاجران الجزایری، فوتبال بازی کردن را در خیابان‌های La Castellane، بخش ناهموار مارسی آموخت. پس از بازی در باشگاه‌های جوانان محلی، زیدان 14 ساله در یک کمپ تمرینی فدراسیون فوتبال فرانسه توسط ژان واراد، جذب کننده آ اس کن، کشف شد و سه سال بعد را صرف تقویت مهارت‌های خود در بخش جوانان کن کرد. شاید زندگی‌نامه‌ی استیون هاوکینگبرای شما خواندنی باشد.

شغل حرفه ای

زیدان در 17 سالگی اولین بازی حرفه‌ای خود را برای کن انجام داد و در اولین بازی خود یک گل به ثمر رساند. او در سال 1992 به بوردو منتقل شد و در سال‌های بعد این هافبک تهاجمی به خاطر بازی همه جانبه‌اش شهرت پیدا کرد. زیدان مظهر کنترل با توپ در پایش بود، به نظر می‌رسید که می‌دانست چه زمانی در دفاع مانور دهد، یک هم‌تیمی را با یک پاس دقیق پیدا کند یا یک شوت به سمت دروازه شلیک کند. در سال1994 برای اولین بار، برای تیم ملی فرانسه مقابل جمهوری چک بازی کرد. وی در دقیقه 63 به عنوان تعویضی وارد زمین شد و در وقت کمی که داشت 2 گل به ثمر رساند. 10 مورد جالب از انیشتین را در اینجا بخوانید.

زیدان به یوونتوس منتقل شد در لیگ معتبر سری A ایتالیا در سال 1996. این حرکت باعث افزایش چشمگیری در دید و انتظارات شد، اما زیدان با هدایت یوونتوس به سوپرکاپ ایتالیا، سوپرکاپ یوفا، جام بین قاره‌ای و یک جفت جام ثابت کرد که از عهده این چالش بر می‌آید.

زمانی که فرانسه میزبان جام جهانی 1998 بود، زیدان با پاس‌های تند و دریبل‌های خود در نوک حمله‌ی تیم قرار گرفت و سپس دو گل به ثمر رساند تا فرانسه در فینال برزیل را 3-0 شکست دهد تا قهرمان ملی شود. دو سال بعد، زیدان مجدداً مهره اصلی قهرمانی تیم فرانسوی به سوی افتخارات بین‌المللی بود که با پیروزی 2-1 مقابل ایتالیا برای قهرمانی اروپا به اوج خود رسید.

در سال 2001، زیدان با رئال مادرید اسپانیا با مبلغی بیش از 66 میلیون دلار که رکورد جهانی بود، قرارداد امضا کرد. این سرمایه‌گذاری فورا سود سهام را جابجا کرد، زیرا واردات فرانسوی به رئال مادرید کمک کرد تا عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را در اولین سال خود و لالیگا را در فصل بعد کسب کند.

زیدان اعلام کرده بود که پس از جام جهانی 2006 آلمان بازنشسته خواهد شد و به نظر می رسید که دوران حرفه ای او به سمت پایان کتاب داستان پیش می رفت که فرانسه در فینال مقابل ایتالیا صعود کرد. درعوض، زمانی که به دلیل عصبانیت از اظهارات حریف مارکو ماتراتزی به او در وقت اضافه، سر خود را به سینه بازیکن ایتالیایی کوبید، به طرز تکان دهنده‌ای پایان یافت. زیدان از بازی اخراج شد و فرانسه در ضربات پنالتی شکست خورد.

شغل حرفه ای زیدان در 17 سالگی اولین بازی حرفه‌ای خود را برای کن انجام داد و در اولین بازی خود یک گل به ثمر رساند. او در سال 1992 به بوردو منتقل شد و در سال‌های بعد این هافبک تهاجمی به خاطر بازی همه جانبه‌اش شهرت پیدا کرد. زیدان مظهر کنترل با توپ در پایش بود، به نظر می‌رسید که می‌دانست چه زمانی در دفاع مانور دهد، یک هم‌تیمی را با یک پاس دقیق پیدا کند یا یک شوت به سمت دروازه شلیک کند. در سال1994 برای اولین بار، برای تیم ملی فرانسه مقابل جمهوری چک بازی کرد. وی در دقیقه 63 به عنوان تعویضی وارد زمین شد و در قوت کمی که داشت 2 گل به ثمر رساند. زیدان به یوونتوس منتقل شد در لیگ معتبر سری A ایتالیا در سال 1996. این حرکت باعث افزایش چشمگیری در دید و انتظارات شد، اما زیدان با هدایت یوونتوس به سوپرکاپ ایتالیا، سوپرکاپ یوفا، جام بین قاره‌ای و یک جفت جام ثابت کرد که از عهده این چالش بر می آید. زمانی که فرانسه میزبان جام جهانی 1998 بود، زیدان با پاس‌های تند و دریبل‌های خود در نوک حمله‌ی تیم قرار گرفت و سپس دو گل به ثمر رساند تا فرانسه در فینال برزیل را 3-0 شکست دهد تا قهرمان ملی شود. دو سال بعد، زیدان مجدداً مهره اصلی قهرمانی تیم فرانسوی به سوی افتخارات بین‌المللی بود که با پیروزی 2-1 مقابل ایتالیا برای قهرمانی اروپا به اوج خود رسید. در سال 2001، زیدان با رئال مادرید اسپانیا با مبلغی بیش از 66 میلیون دلار که رکورد جهانی بود، قرارداد امضا کرد. این سرمایه‌گذاری فورا سود سهام را جابجا کرد، زیرا واردات فرانسوی به رئال مادرید کمک کرد تا عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را در اولین سال خود و لالیگا را در فصل بعد کسب کند. زیدان اعلام کرده بود که پس از جام جهانی 2006 آلمان بازنشسته خواهد شد و به نظر می رسید که دوران حرفه ای او به سمت پایان کتاب داستان پیش می رفت که فرانسه در فینال مقابل ایتالیا صعود کرد. درعوض، زمانی که به دلیل عصبانیت از اظهارات حریف مارکو ماتراتزی به او در وقت اضافه، سر خود را به سینه بازیکن ایتالیایی کوبید، به طرز تکان دهنده‌ای پایان یافت. زیدان از بازی اخراج شد و فرانسه در ضربات پنالتی شکست خورد.

زیدان، مدیر رئال مادرید

زیدان به عنوان مشاور به دفتر اصلی رئال مادرید پیوست و در سال 2011 به عنوان مدیر ورزشی باشگاه منصوب شد. سال بعد، اعلام شد که اسطوره فوتبال فرانسوی مربیگری را در آکادمی جوانان رئال مادرید آغاز خواهد کرد و در سال 2014 به عنوان مربی B این باشگاه انتخاب شد.

در ژانویه 2016، زیدان هدایت تیم اصلی رئال مادرید را برعهده گرفت. در حالی که برخی تردید داشتند که او در مقابل صاحبان و هواداران سخت‌گیر چگونه عمل می‌کند، وی به سرعت با موفقیت بی‌نظیر خود منتقدان را ساکت کرد و به اولین مربی تبدیل شد که دو و سپس سه عنوان متوالی لیگ قهرمانان را به دست آورد. او همچنین رئال مادرید را به دو سوپرکاپ یوفا، دو جام باشگاه‌های جهان، یک قهرمانی اسپانیا و یک سوپرکاپ اسپانیا رساند، قبل از اینکه در می 2018 اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. با این حال، زیدان برای کمتر از یک سال از سمت خود کنار رفت، زیرا در مارس 2019 به مدیریت رئال مادرید بازگشت.

زیدان در مارس 2001 به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل منصوب شد. در سال 2010، او همچنین به عنوان سفیر بلندپایه قطر برای میزبانی جام جهانی 2022 خدمت می‌کند.

زندگی نامه ی زین الدین زیدان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.