ژیوارنامه

جمعه سیاه black friday | آخرین جمعه ماه نوامبر

مدت‌ها پیش، جمعه سیاه تنها روز خرید بیش از حد بود. مردم روز بعد از روز شکرگزاری زود از خواب بیدار می‌شدند، به مراکز خرید می‌رفتند و بر سر پلیورها، قهوه‌سازها و تلویزیون‌های با تخفیف شدید با هم دعوا می‌کردند. اگر سخت جستجو کردید، در میان انبوهی از “معاملات” مشکوک، می‌توانید تخفیف‌های عمیق شگفت‌انگیزی پیدا کنید.

پکیج کامل تورهای اروپا را در اینجا مشاهده کنید.

بلک فرایدی

بلک فرایدی چیست؟

روز بعد از روز شکرگزاری (جمعه) به جمعه سیاه معروف است. این موضوع به طور غیررسمی و یا به طور رسمی شروع فصل خرید تعطیل بود. مردم قبل از باز شدن فروشگاه‌ها در صف می‌ایستند تا خرید‌های سال را به دست آورند. در چند سال گذشته، ما شاهد گرایش مردم به سوی خرید آنلاین در جمعه سیاه بوده‌ایم.

حقایق جالبی از اروپا که نمی دانید!

جمعه سیاه دیگر یک رویداد یک روزه نیست!

در چند سال گذشته (به طور دقیق از سال 2013 شروع می شود)، فروش جمعه سیاه بسیار قبل از جمعه آغاز شده است – برخی از فروشگاه ها فروش جمعه سیاه خود را در روز شکرگزاری و برخی حتی از چهارشنبه و دوشنبه شروع می کنند. تعجب آور نیست اگر شاهد شروع فروش جمعه سیاه از دوشنبه در هفته جمعه سیاه باشیم. در نتیجه، جمعه سیاه از نظر درآمد بزرگترین روز برای فروشگاه ها نیست. بزرگترین روز فروش در حال حاضر شامل روز شکرگزاری و دوشنبه سایبری است.

برترین فروشگاه های زنجیره ای اروپا | 7 فروشگاه برتر در اروپا

بلک فرایدی

تاریخچه

روز بعد از روز شکرگزاری از سال 1952 به عنوان آغاز فصل خرید کریسمس ایالات متحده در نظر گرفته شده است. این عمل ممکن است با ایده رژه بابانوئل مرتبط باشد. رژه‌های جشن شکرگزاری اغلب شامل حضور بابانوئل در پایان رژه است، با این ایده که “بابانوئل از راه رسیده است” یا “بابانوئل همین نزدیکی است” زیرا کریسمس همیشه تعطیلات مهم بعدی بعد از شکرگزاری است.

راهنمای دریافت ویزای شینگن را در اینجا مطالعه کنید.

در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، بسیاری از رژه‌های بابانوئل یا روز شکرگزاری توسط فروشگاه‌های بزرگ حمایت می‌شد. در نهایت، به یک قانون نانوشته تبدیل شد که هیچ فروشگاهی سعی نمی کند قبل از پایان رژه تبلیغات کریسمس انجام دهد. بنابراین، روز بعد از شکرگزاری، روزی شد که فصل خرید به طور رسمی آغاز شد.

رابطه روز شکرگزاری با خرید کریسمس باعث بحث و جدل در دهه ۱۹۳۰ شد. فروشگاه‌های خرده‌فروشی مایل به داشتن یک فصل خرید طولانی‌تر هستند، اما هیچ فروشگاهی تمایلی به شکستن سنت ندارد و کسی نیست که قبل از روز شکرگزاری تبلیغات را شروع کند. به همین دلیل، در سال ۱۹۳۹، رئیس‌جمهور فرانکلین د. روزولت یک اعلامیه ریاست‌جمهوری منتشر کرد مبنی بر این که روز شکرگزاری، چهارمین پنج شنبه ماه نوامبر به جای پنج شنبه گذشته، به منظور افزایش فصل خرید کریسمس است. بیشتر مردم تغییر رئیس‌جمهور را اتخاذ کردند، که بعدها با اقدام کنگره تقویت شد، اما بسیاری همچنان روز شکرگزاری را در تاریخ سنتی جشن گرفتند.

بلک فرایدی

در سال 2015، Amazon.com اولین شرکتی بود که معاملات «جمعه سیاه در ماه جولای» را در آنچه «روز اول» نامیدند، ارائه داد و وعده‌های بهتری نسبت به جمعه سیاه داد. آمازون این روش را در سال‌های 2016 و 2017 تکرار کرد و شرکت‌های دیگر شروع به ارائه معاملات مشابه کردند. در این دوسال اخیر که ویروس کرونا همه گیر شد، خرید آنلاین در بلک فرایدی حدود 22% افزایش یافت.

بلک فرایدی

جالب است بدانید

شلوغ ترین روز خرید سال نیست. شنبه قبل از کریسمس شلوغترین روز خرید است!

به طور متوسط، خریداران 2.5 ساعت در صف برای معامله منتظر می مانند.

طبق مقاله ای که در سال 2009 در مجله TIME منتشر شد، عبارت “جمعه سیاه” برای اولین بار در دهه 1960 توسط روزنامه های فیلادلفیا با اشاره به هجوم عظیم جمعیت به فروشگاه ها در روز بعد از شکرگزاری استفاده شد.

همه بهترین معاملات در جمعه سیاه ارائه نمی شوند:

آ. بیشتر معاملات الکترونیک در ابتدای نوامبر ارائه می شود.

ب. بهترین روز برای صرفه جویی در دکوراسیون کریسمس 22 نوامبر است. تخفیف ها به طور متوسط 23 درصد هستند.

ج بهترین روز برای خرید اسباب بازی روز قبل از شکرگزاری است.

د بسیاری از تخفیف های فروش آنلاین در روز شکرگزاری برای اقلامی مانند کالاهای ورزشی و پوشاک بهتر است. میانگین تخفیف 24 درصد است.

جمعه سیاه هنوز بهترین روز برای معاملات تلویزیون، تبلت، لوازم خانگی و جواهرات است.

یک فکر در مورد “جمعه سیاه black friday | آخرین جمعه ماه نوامبر

  1. ساجده رضایی نسب گفت:

    مطلب خیلی خوب وجذابی بود

  2. سعیده قاسمی گفت:

    خیلی جالب بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.