ژیوارنامه

اطلاعات بوردینگ و کارت پرواز | اصطلاحات فرودگاهی

بوردینگ و کارت پرواز

تا حالا به اطلاعات روی کارت پرواز دقت کرده‌اید؟ چقدر سعی کردید از نوشته‌های روی کارت پرواز سر در بیاورید؟ در هنگام سفر با هواپیما اصطلاحات زیادی وجود دارد که شاید برای ما ناآشنا باشد. در این مقاله قصد داریم با بوردینگ و کارت پرواز آشنا شویم و درباره آنها بیشتر بدانیم.

اصطلاح بوردینگ و زمان بوردینگ

مسافران بعد از عبور از آخرین ایست بازرسی از طریق کارکنان فرودگاه به سمت هواپیما راهنمایی می شوند. آخرین مرحله قبل از ورود به هواپیما، سوارشدن مسافران می باشد که به آن زمان یا تایم بوردینگ می گویند.

پس از اتمام این زمان، دیگر هیچ شخصی نمی تواند وارد هواپیما شود وگرنه با او برخورد خواهد شد. سوار شدن مسافران به هواپیما را بوردینگ می گویند. پس از اینکه پیشخوان ها، وبسایت ها و کیوسک ها اتمام زمان حضور را اعلام می کنند، مسافران وارد هواپیما می شوند و اصطلاحا پرواز در وضعیت بوردینگ می باشد.

تفاوت بوردینگ و چک این در آن است که وضعیت چک این از طریق تلفن همراه قابل بررسی است اما بوردینگ اینطور نیست و باید حتما حضور داشته باشیم. اگر زمان بوردینگ به هواپیما ورود پیدا نکنیم، بلیط پرواز بی اعتبار خواهد شد.

بوردینگ

تایم بوردینگ چه زمانی شروع و چه زمانی پایان می یابد؟

زمان بوردینگ در سالن فرودگاه از طریق صفحات نمایشگر اعلام می شود و برای اینکه ساعت پرواز را از دست ندهید بهتر است حتما به این اطلاعیه ها توجه نمایید.

پایان زمان سوار شدن به هواپیما در شرکت های هواپیمایی متفاوت می باشد اما معمولا ده دقیقه قبل از شروع پرواز زمان بوردینگ به پایان می رسد. به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود چند ساعت زودتر از پرواز مسافران در فرودگاه حضور داشته باشند و اقدامات لازم را انجام دهند تا از پرواز جا نمانند.

همه چیز را در مورد امنیت پرواز بدانید.

بوردینگ

کارت پرواز چیست و چگونه می توان آن را دریافت کرد؟

کارت پرواز یا بوردینگ سندی است که شرکت هواپیمایی برای مسافران صادر می کند و با آن اجازه ورود به منطقه ی پرواز فرودگاه داده می شود که امروزه اکثر این کارت ها الکترونیکی است.

در این کارت مشخصات کامل پرواز اعم از شماره پرواز، تعداد مسافران، تاریخ و زمان سفر درج شده است و حتی ممکن است امتیازات مسافر مثل دسترسی به سالن اصلی، تخفیف پرواز، اولویت سوار شدن نیز در آن نوشته شده باشد‌.

مسافران دارای کارت پرواز می توانند تا زمان سفر در سالن استراحت کنند. برای دریافت کارت های پرواز کاغذی می توان از طریق کیوسک های سلف سرویس، پیشخوان و سایت شرکت هواپیمایی اقدام کرد و در فرودگاه از طریق چاپگر ها آنها را چاپ کرد.

کارت های الکترونیکی پرواز نیز پس از ثبت نام در سایت برای تلفن همراه مسافر از طریق ایمیل یا پیامک ارسال می شود. امروزه بسیاری از شرکت های حمل و نقل هوایی از این نوع کارت پرواز استفاده می کنند.

برای سوار شدن مسافران به هواپیما نشان دادن کارت پرواز و شناسنامه در ایستگاه های بازرسی الزامی است. البته در پرواز های بین المللی معمولا به جای شناسنامه از گذرنامه استفاده می شود.

بهتر است مسافران قبل از سفر حتما اطلاعیه های پرواز را پیگیری کنند و قبل از ورود به خط پرواز کارت پرواز خود را تهیه کنند تا در زمان خود صرفه جویی کنند. پس از ورود مسافران به هواپیما، بلیط ها توسط مهمانداران چک می شود و آنها را پاره می کنند و به مسافران تحویل می دهند. البته باید تا آخر سفر، مسافران آن را همراه خود نگه دارند تا مشکلی پیش نیاید.

تفاوت کارت پرواز و بلیط

بلیط هواپیما از طریق ایرلاین صادر و توسز آژانس‌های هواپیمایی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این بلیط دارای اطلاعات مختلفی است اما یکی از مهمترین اطلاعات آن شماره پرواز یا PNR آن است. شما این شماره را به همراه کارت شناسایی به قسمت پذیرش فرودگاه تحویل داده و کارت پرواز را دریافت می‌کند. 

بوردینگ و کارت پرواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.