ژیوارنامه, مجله مجارستان

مکعب روبیک | آموزش حل محبوب‌ترین اسباب بازی جهان

سازنده مکعب روبیک

سازنده مکعب روبیک: ارنو روبیک

سال ساخت: بهار 1974

کشور سازنده: مجارستان

ابعاد اولین روبیک: 3×3×3

حالت مکعب: آرایش خاصی از مس

سازنده مکعب روبیک

در بهار سال 1974، یک معمار جوان مجارستانی به نام ارنو روبیک در پیدا کردن راهی برای مدل سازی حرکت سه بعدی برای دانشجویانش وسواس پیدا کرد.

وی پس از ماهها سر و کار داشتن با مکعبهای ساخته شده از چوب و کاغذ، که توسط نوارهای لاستیکی، چسب و گیره های کاغذی نگهداری می شد، سرانجام چیزی را ایجاد کرد که “Bűvös kocka” یا مکعب جادویی نامید.

این اختراع که در نهایت به مکعب روبیک تغییر نام یافت، با فروش بیش از 350 میلیون از سال 2018، به محبوب ترین اسباب بازی در جهان تبدیل خواهد شد. این مکعب همچنین از آثار هنری و فیلم های بسیاری الهام گرفته و یک ورزش رقابتی به نام speedcubing را ایجاد کرد که عرصه هایی را ایجاد  می کند که نوجوانان در حال مسابقه هستند تا در کمترین زمان معما را کامل کنند.

در نگاه اول مکعب روبیک، مکعب فریبنده ای ساده به نظر می رسد که در هر طرف  آن نه مربع رنگی دیده می شود. در حالت شروع، هر طرف یک رنگ یکنواخت دارد، قرمز، سبز، زرد، نارنجی ، آبی یا سفید.

برای حل معما ، باید مکعب ها را بچرخانید تا در نهایت هر طرف به رنگ اصلی خود برگردد. برای تسلط بر مکعب، باید دنباله ای از حرکات را یاد بگیرید که می تواند به موضوع چندین کتاب پرفروش و همچنین آموزشهای آنلاین انجام شود.

برای سفر به مجارستان زادگاه ارنو روبیک می توانید با ژیوار همراه باشید.

سازنده مکعب روبیک

ارنو روبیک

ارنو روبیک، (متولد 13 ژوئیه 1944 ، بوداپست ، هونگ.)، مخترع مکعب روبیک، اسباب بازی محبوب دهه  1980 می باشد. مکعب Rubik’s شامل 26 مکعب کوچک است که بر روی یک محور مرکزی می چرخند.

وقتی مکعب از آرایش اصلی خود خارج شد، بازیکن باید آن را به تنظیمات اصلی برگرداند، یکی از 43 کوینتیلیون ممکن. روبیک پسر یک مادر شاعر و یک پدر سازنده گلایدر بود که در دانشگاه فنی بوداپست مجسمه سازی و در آکادمی هنرهای کاربردی و طراحی، در رشته معماری تحصیل کرد.

در حالی که استاد طراحی در آکادمی بود، سرگرمی خود را در ساخت مدل های هندسی دنبال کرد. یکی از این نمونه های اولیه مکعب او بود که از 27 بلوک چوبی ساخته شده بود.

برای حل مشکل مکعب روبیک یک ماه طول کشید. این مکعب یک ابزار مفید برای آموزش نظریه گروه جبری به اثبات رسید و در اواخر سال 1977 Konsumex ، شرکت بازرگانی دولتی مجارستان ، شروع به بازاریابی آن کرد. برای سفر به مجارستان ویزای آن را به راحتی تهیه کنید.

سازنده مکعب روبیک

عرضه جهانی مکعب روبیک

روبیک در ابتدا معتقد بود این مکعب برای کسانی که دارای دانش علمی، ریاضیات یا مهندسی هستند جذاب خواهد بود و وقتی “راه خود را برای افرادی که هیچ کس فکر نمی کرد هرگز جذب آنها شود” پیدا کرد، شوکه شد.

تا سال 1980 مکعب Rubik’s در سراسر جهان به بازار عرضه شد و بیش از 100 میلیون واحد مجاز، با تخمین 50 میلیون تقلید غیر مجاز، عمدتا در طی سه سال محبوبیت بعدی آن فروخته شد.

تقریباً 50 کتاب در مورد چگونگی حل معمای مکعب Rubik’s منتشر شد. روبیک به دنبال محبوبیت مکعب خود، استودیویی را برای توسعه طراحی در سال 1984 افتتاح کرد. یکی دیگر از اسباب بازی های معروف معمای Rubik’s Magic از جمله محصولات آن بود.

با کشور مجارستان و جاذبه های آن بیشتر آشنا شوید.

سازنده مکعب روبیک

کوچک‌ترین مکعب روبیک ساخته شده در جهان

تونی فیشر نیز رکورد کوچکترین مکعب روبیک جهان را دارد. ساخت کوچکترین مکعب روبیک به دلیل دشواری کار با چنین قطعات کوچکی، ساخت بسیار خسته کننده‌ترای بوده است. 

کوچکترین مکعب روبیک تونی 5.6 میلی متر (7/32 اینچ) ارتفاع، عرض و طول دارد. قطعاتی که تونی برای ساختن کوچکترین مکعب روبیک استفاده کرد، در اصل توسط کالوم، یکی دیگر از سازندگان پازل، طراحی شده و به صورت سه بعدی چاپ شده است. تونی این قطعات کوچک را با سنباده زدن آنها تغییر داد تا حتی کوچکتر شوند و پازل را دوباره چسباند. این مکعب کاملاً کاربردی است، اما ممکن است برای گرفتن آن به یک موچین نیاز داشته باشید.

شما برای سفر به اروپا، به ویزای شینگن نیاز دارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.