مجله ایتالیا

شهر سوخته پمپی در ایتالیا | شهری که در 15 دقیقه ویران شد!

شهر سوخته پمپی

کوه وزویوس، آتش‌فشانی در نزدیکی خلیج ناپل در ایتالیا، بیش از 50 بار فوران کرده است. مشهورترین فوران آن، 79 سال پس از میلاد اتفاق افتاد. هنگامی که شهر سوخته پمپی به زیر تلّی از خاکستر فرورفت، ابرهایی از گاز داغ، در این شهر پدیدار گشت. ساختمان‌ها تخریب و مردم خفه شدند، شهر، زیر خاکستر دفن شد. دو هزار نفر در این واقعه جان باختند و شهر سوخته پمپی به‌مدت چندین سال متروکه باقی ماند. هنگامی که گروهی از کاشفان این منطقه را در سال 1748 کشف کردند، از دیدن همه‌چیز شگفت‌زده شدند. مسافران تور ایتالیا همواره علاقه دارند تا از ناپل دیدن نمایند.

شهر سوخته پمپی

دلیل سالم ماندن شهر پمپی در ایتالیا

به‌دلیل وجود خاکستر، شهر سوخته پمپی بعد از سال‌های زیادی همچنان سالم مانده بود. ساختمان‌ها، مصنوعات و اسکلت‌های به جا مانده در شهر، اطلاعات زیادی درباره زندگی روزمره مردم در روم باستان به ما می‌دهد. این شهر 10 تا 20 هزار نفر جمعیت داشت. شهر سوخته پمپی امروزه یکی از مشهورترین و جذاب‌ترین مکان‌های باستان‌شناسی در جهان محسوب می‌شود.

موقعیت جغرافیایی شهر سوخته پمپی

شهر سوخته پمپی حدوداً 40 متر بالاتر از سطح دریا و در جنوب ایتالیا ساخته شده است. فلاتی که در نزدیکی این شهر وجود دارد، توسط فوران‌های قبلی کوه وزویوس شکل گرفته است و به‌سمت جنوب و تا حدی به‌سمت جنوب‌غرب تمایل دارد. این شهر، اگرچه امروزه 700 متر از دریا فاصله دارد، اما قبلاً با خط ساحلی هم‌مرز بوده است. مساحت شهر سوخته پمپی درمجموع 64 تا 67 هکتار بود و براساس خانوار، حدود 20 هزار نفر در آن زندگی می‌کردند. شهر قدیمی و باستانی پمپی، در منطقه کامپانیا ایتالیا در جنوب شرقی ناپل و در جنوب شرقی کوه وزوو قرار دارد. برای دیدن این پارک باستانی، پس از طی کردن 22 کیلومتر از مرکز ناپل، می‌توانید به پارک باستانی پمپی برسید. اگر برای رفتن به شهر سوخته لحظه شماری می‌کنید پس به ویزای توریستی ایتالیا نیاز دارید. با ما تماس بگیرید.

شهر سوخته پمپی

زندگی در پمپی

مهاجران یونانی، شهر سوخته پمپی را در قرن هشتم قبل از میلاد، بخشی از حوزه هلسینکی کردند. در اوایل قرن اول هجری، شهر سوخته پمپی مکان زندگی شهروندان روم بود. در این شهر، خانه‌های شیک و ویلاهای مجللی قرار داشت. گردشگران، شهرنشینان و برده‌ها، در کارخانه‌های کوچک، مغازه‌ها، میخانه‌ها، کافه‌ها و حمام‌ها در رفت‌وآمد بودند.

شهر سوخته پمپی

کوه وزویوس

کوه آتش‌فشان وزویوس، در امتداد هم‌گرایی صفحات تکوینی آفریقا و اوراسیا تا شبه‌جزیره ایتالیا کشیده شده است. این کوه، پیش از واقعه شهر سوخته پمپی هم فوران‌های زیادی داشت. برای مثال، در سال 1780 پیش از میلاد، فوران شدیدی از این کوه، منجر به ایجاد میلیون‌ها تن گدازه، خاکستر و سنگ‌های بسیار داغ شد. امروزه، روستاییان اطراف کوه وزویوس، مدت‌هاست که یاد گرفته‌اند با محیط ناپایدار اطراف خود زندگی کنند. با وجود همه شرایط، هنوز هم سالانه جمعیت شهر سوخته پمپی روبه‌افزایش است.

بعد از فوران آتش‌فشان کوه وزویوس در شهر سوخته پمپی افراد زیادی جان خود را از دست دادند؛ اما شرایط برای آن‌ها که زنده ماندند هم بسیار سخت شد. با افزایش خاکستر در هوا، راه اکسیژن مسدود شد، گازهای سمی بیشتر شدند و تنفس دشوار گردید. روزهای بعد از فوران، افراد زیادی برای پیدا کردن اجساد خویشاوندان خود به شهر سوخته پمپی آمدند، اما نتوانستند چیز زیادی پیدا کنند. شهر سوخته پمپی به‌همراه شهر همسایه خود، یعنی شهر هرکولانوم و بسیاری از ویلاهای این منطقه، برای قرن‌ها زیر خاکستر ماندند.

شهر سوخته پمپیکشف مجدد شهر سوخته پمپی

همان‌طور که گفته شد، شهر سوخته پمپی برای مدت‌های زیادی متروکه و ناشناخته باقی ماند؛ سال 1748، هنگامی که گروهی به گردشگران که به‌دنبال آثار باستانی بودند، به کامپانیا رسیدند و شروع به حفاری کردند. آن‌ها فهمیدند که ماندگاری این شهر، به‌خاطر وجود خاکستر بود که به‌عنوان یک ماده نگهدارنده عمل کرده است. در زیر خاکستر، آثاری از همه‌چیز سالم مانده بود. اسکلت‌ها در همان جایی که افتاده بودند، یخ زده بودند، اشیاء روزمره خانگی در خیابان‌ها افتاده بود. باستان‌شناسان حتی شیشه‌های نگهداری میوه هم پیدا کردند!

بسیاری از محققان می‌گویند که کشف شهر سوخته پمپی نقش مهمی در احیای نئوکلاسیک قرن 18 داشت. خانواده‌های شیک و ثروتمند اروپایی، برای طراحی خانه‌های خود از ویلاهای شهر پمپی تقلید کردند. حفاری شهر سوخته پمپی تا سه قرن است که همچنان ادامه دارد.

شهر سوخته پمپی

حقایقی درباره شهر سوخته پمپی هنگام فوران آتش‌فشان

  • عدم آگاهی: هنگام فوران آتش‌فشان، مردم اطلاعی از آن نداشتند، وگرنه می‌توانستند جان خود را نجات دهند. آنچه مردم را کشت، آتش‌فشان نبود، بلکه عدم آگاهی بود.
  • جهت باد: اگر هنگام فوران آتش‌فشان در شهر سوخته پمپی باد در جهت مخالف شهر می‌وزید، مردم نجات می‌یافتند. باد خاکستر آتش‌فشانی را وارد شهر کرد و منجر به مرگ مردم این شهر شد.

شهر سوخته پمپی

جمع‌بندی

شهر سوخته پمپی یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین شهرهای قدیمی است که هرساله، گردشگران زیادی از این شهر باستانی دیدن می‌کنند. برخی گمان می‌کنند که شهر پمپی، یک منطقه روستایی بوده است. در حالی که این شهر، ازنظر اقتصادی یکی از مناطق مهم تجاری محسوب می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.