ژیوارنامه

آیا ارز دیجیتال می‌تواند عاملی برای دور زدن تحریم‌ها شود؟

آیا ارز دیجیتال می‌تواند عاملی برای دور زدن تحریم‌ها شود؟

طی سالهای اخیر، ارزهای دیجیتال  به سرعت در حال تبدیل شدن به بازیگر اصلی در اقتصاد جهانی هستند. برخی از ارزهای پایه، مانند بیت کوین حتی می‌توانند قیمتی بیش از 48000 دلار برای هر سکه دریافت کنند.

جای تعجب نیست که اهمیت و تحول سریع آنها با تمرکز بر بازیگران سرکش مالی و برنامه‌های کنترل قوی به طور فزاینده‌ای مورد توجه ناظران قرار گرفته است. عوارض خروج از کشور | مبلغ مجاز خروج ارز از فرودگاه امام خمینی + هزینه اضافه بار

زیرا، اثبات شده است که بازیگران مالی تحریم شده از ارزهای رمزپایه استفاده می‌کنند تا منبع معاملات مالی خود را پنهان کنند. به عنوان مثال، شورای امنیت سازمان ملل متحد تشخیص داد که کره شمالی ممکن است با استفاده از هک های مبادله ای و روش های مختلف بیش از 500 میلیون دلار ارز رمزپایه به دست آورده باشد. دریافت و پرداخت پول در سیستم ارز دیجیتال چگونه است؟

 

آیا ارز دیجیتال می‌تواند عاملی برای دور زدن تحریم‌ها شود؟

همچنین، دولت ونزوئلا در تلاش برای دور زدن تحریم های ایالات متحده، رمزنگاری ملی “Petro” خود را ایجاد کرد، که بعدا تحت تحریم های ایالات متحده قرار گرفت. وزیر یلن در میزگرد سیاست نوآوری بخش مالی در فوریه 2021، یک مجمع عمومی و خصوصی با هدف طرح راه حل های فناوری برای محافظت از یکپارچگی سیستم مالی ایالات متحده گفت: ” استفاده از ارز دیجیتال، ارزهای رمزپایه و دارایی های مجازی یک مشکل فزاینده است. من شم انداز موفقیت این فناوری های جدید را می بینم، اما واقعیت را نیز می بینم: ارزهای رمزپایه برای پولشویی و سود قاچاقچیان آنلاین مواد مخدر استفاده شده است. آنها ابزاری برای تأمین مالی تروریسم بوده اند. افسران تطابق باید خود را با این روندها وفق دهند و نسبت به احتمال افزایش مواجهه با بازیگران مالی سرکش در بازار ارزهای رمزپایه هوشیار باشند.” کریپتو کارنسی یا ارز رمزنگاری شده در صنعت گردشگری چیست؟

نحوه ردیابی معاملات ارز دیجیتال

به طورکلی، معاملات با ارز رمزنگاری شده رکوردی از معامله را در پایگاه داده بلاکچین اضافه میکنند. در حالی که آدرس فیزیکی، نام و سایر اطلاعات رایج در معامله ذخیره نمی شود  سایر جزئیات معامله بصورت عمومی در بلاکچین ذخیره می شود و توسط هر کسی قابل بررسی است. آژانس های دولتی مانند دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده (OFAC) ، هدف قرار دادن دنیای ارزهای رمزنگاری شده را در نوامبر 2018 با ذکر آدرس های ارز دیجیتال مرتبط با فهرست افراد خاص و افراد مسدود شده (لیست SDN) تعیین کردند.  برای اولین بار، OFAC از مقامات خود در زمینه تحریم های سایبری استفاده کرد و آدرس ارزهای دیجیتال را هدف قرار داد که معاملات ممنوع را در موسسات مالی هدایت می کردند. با این حال، بازیگران مالی سرکش همچنین از سکه های حریم خصوصی یا سایر مکانیسم های حریم خصوصی خارجی استفاده می کنند تا معاملات غیرقانونی خود را پنهان کنند. در مقایسه با دفتر عمومی که توسط بیت کوین و اتریوم اداره می شود، سکه های حریم خصوصی به گونه ای طراحی شده اند که سطح دیگری از بی هویتی را در اختیار کاربران قرار دهند که پیگیری منبع صندوق و انجام مراقبت های لازم را دشوارتر کند.

 

آیا ارز دیجیتال می‌تواند عاملی برای دور زدن تحریم‌ها شود؟

بهترین روشهای OFAC برای کنترل ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده

OFAC چند پرسش و پاسخ درباره مسدود کردن دارایی های دیجیتال منتشر کرده است. OFAC اعلام کرده است، معامله مورد بحث اعم از ارز منظم یا ارز های دیجیتالی، تعهدات پیروی آن یکسانی دارند. به همین ترتیب، هر بخش کنترل ارز دیجیتال باید این موارد را در نظر بگیرد:

  • یک بررسی ساده در مورد اینکه آیا آنها معاملات مستقیمی با آدرس ارزهای رمزپایه موجود در لیست تحریم ها انجام داده اند کافی نیست. ردیابی وجوه باید در سراسر بلاکچین انجام شود تا تضمین شود هیچ نوع تعاملی با این آدرس ها وجود ندارد.
  • هر جستجوی انجام شده توسط تیم کنترل باید فراتر از آدرس های خاص لیست های تحریم باشد. آدرس ها و معاملات دیگری می تواند در همان کیف پول های کنترل شده توسط طرفین انجام شود.
  • تیم کنترل همچنین باید به دنبال هرگونه معامله مستقیم یا غیرمستقیم باشد، با احزاب مستقر در حوزه های قضایی مجاز، حتی در مواردی که آدرس رمز ارزهای خاص آن طرفها مجازات نداشته باشد.

آیا ارز دیجیتال می‌تواند عاملی برای دور زدن تحریم‌ها شود؟

جلوگیری OFAC از دور زدن تحریم ها بوسیله ارز دیجیتال

OFAC برای جلوگیری از دور زدن تحریم ها موارد زیر را به جد دنبال می کنند:

  • غربالگری فناوری:

ابزارهای معامله ای که نظارت مبتنی بر ریسک را در کنار داده های دقیق امکان کشف ارتباط با عوامل تحریم شده را فراهم می کند.

  • صلاحیت های قضایی مخاطره آمیز

شناسایی احتمالی قرار گرفتن در معرض اشخاص موجود در حوزه های قضایی و تحریم مورد مجازات. به عنوان مثال، معاملات بین موسسات مالی ایران و موسسات مالی ایالات متحده به طور کلی توسط تحریم های ایالات متحده ممنوع است، تجارت ارزها باید به دنبال SDN مستقر در ایران و ارتباطات احتمالی با صرافی های ارز رمزنگاری شده و سایر خدمات در ایران باشد که در فهرست OFAC نیستند.

  • آموزش مناسب:

تیم کنترل باید پرچم های قرمز و شاخص های مشکوکی را که می تواند منجر به خطرات دور زدن تحریم شود  بداند. معمولاً پرچم های قرمز متعدد باید تیم را در مورد تحریم های احتمالی آگاه سازند، که این امر به بررسی دقیق تری نیاز دارد.

  • به روزرسانی روش کنترل:

برای داشتن یک استراتژی تحقیقاتی روشن  هنگام شناسایی خطرات، تیم انطباق باید بتواند تخلفات تحریم ها را بررسی کند و بتواند این موارد را به مقامات صالح گزارش دهد. یک استراتژی تحقیق باید شامل کارکنان آموزش دیده، رویه ها و سیاست های ثبت اسناد، تجزیه و تحلیل شبکه، ابزارهای مدیریت پرونده، فرایندهای تشدید داخلی و مستندات یافته های تحقیق باشد.

  • چارچوب ریسک:

تیم کنترل همچنین باید یک چارچوب مدیریت ریسک داشته باشد که بتواند به سرعت سطح کلی قرار گرفتن در معرض ریسک و با فرآیندها و روشهای روشن برای کاهش ریسک را شناسایی کند. این چارچوب باید بتواند پتانسیل های مربوط به مواجهه با خطر تحریم ها را تعیین کند، به طور موثر از ابزارهای غربالگری تحریم ها ، برنامه های آموزشی برای کارمندان ، سیاست ها و رویه هایی استفاده کند که مسئولیت های کارکنان و فعالیت های ممنوع را به وضوح مشخص کند.

آیا ارز دیجیتال می‌تواند عاملی برای دور زدن تحریم‌ها شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.