ژیوارنامه

آیا ارز دیجیتال می تواند جایگزین ویزا و مستر کارت شود؟

مستر کارت

امروزه در رابطه با ارزهای دیجیتال و بلاکچین سر و صدای زیادی به وجود آمده است که بیشتر به دلیل پول قابل تهیه در صنعت است. این فناوری به صنایعی مانند لجستیک، کشاورزی، آموزش، املاک و مستغلات، فناوری بازی و حتی تجارت راه پیدا کرده است، اما رابط بین همه آنها صنعت مالی است.

شاید فناوری بلاکچین به شکل ارز دیجیتال اولین شکل نوآوری در کار با پول می باشد. متأسفانه، برخی ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را به عنوان یک عامل خوب و کاربردی نمی دانند، به طوری که آن را حباب می نامند.

اما برخی از شرکت های بزرگ مانند آمازون، جی پی مورگان و IBM قبلاً راه حلهایی را ارائه داده اند که خدمات بلاکچین را در لیست فعالیتهای خود گنجانده است. ویزا کارت و مسترکارت از سال 2016 در صنعت بلاکچین فعالیت خود را آغاز کرده و چندین نوآوری ثبت شده و خدمات را در این راه اعلام کرده اند.

این حرکت به سمت بلاکچین توسط شرکت هایی مانند مسترکارت  و ویزا حتی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا آنها در میان شرکت هایی هستند که دیدگاه های شکاکانه ای در مورد ارز دیجیتال، بیت کوین و آلت کوین دارند.

این دیدگاه تا حدودی به دلیل ضعف قانونی در مورد این سکه ها است و این شرکت ها از آلت کوین پشتیبانی نخواهند کرد مگر اینکه دولت از آنها حمایت کند. علیرغم پیشرفتهای فنی آنها در این مسیر، دیدگاههای آنها نسبت به بیت کوین تغییری نکرده است.

اخرین وضعیت صدور ویزای شنگن برای ایرانی ها

از طرف دیگر بلاکچین فناوری اساسی در پشت این ارزهای رمزپایه است و می تواند به روش های مختلفی به کار گرفته شود. در ادامه ابتدا با شرکت های مسترکارت و ویزا و عملکرد آنها آشنا خواهیم شد.

مزایای ارز دیجیتال در صنعت گردشگری را بدانید.

مسترکارت و عملکرد آن

مسترکارت اولین بار در سال 1966 به عنوان انجمن کارت بین بانکی (ICA) ظهور کرد، گروهی از بانک ها با هدف پیشبرد نوآوری در بخش بانکی گرد هم آمدند. متعاقباً ، ICA نام Master Charge و همچنین علامت تجاری “حلقه های بهم پیوسته” را به دست آورد و نام Master Charge را به مستر کارت تغییر داد.

از زمان ظهور، این شرکت به چندین مرحله مهم رسیده است. مسترکارت اولین شرکتی بود که کارت پرداخت در جمهوری خلق چین صادر کرد و همچنین اولین شرکتی بود که از هولوگرام لیزر روی کارتها استفاده کرد.

در دهه 1990، مسترکارت با همکاری Europay International اولین برنامه بدهی آنلاین را در جهان راه اندازی کرد ، معروف به Maestro.

 پس از راه اندازی Maestro ، این شرکت کمپین “Priceless” خود را همراه با “مشاوران مسترکارت ” آغاز کرد، سازمانی که تمرکز خود را بر ارائه راه حل های پرداخت و خدمات حرفه ای در مقیاس جهانی قرار داده است. به دلیل بخشی از موفقیت Maestro ، مسترکارت در سال 2002 با Europay ادغام شد و به یک شرکت سهامی خصوصی تبدیل شد.

در سال 2006 ، مسترکارت با ورود به لیست سهام خود در بورس اوراق بهادار نیویورک، به طور کامل به ساختار مالکیت و حاکمیت شرکتی تبدیل شد. متعاقباً، Europay France و Mastercard Europe برنامه هایی را برای ادغام عملیات خود به پایان رساندند و Mastercard Orbiscom را خریداری كرد.

مستر کارت

ورود مستر کارت به صنعت ارز دیجیتال

در سال 2009 ، این شرکت برنامه های خود را برای خرید DataCash (تجارت مدیریت برنامه پیش پرداخت Travelex ، Truaxis و Trevica) آغاز کرد. تا سال 2010 ، این شرکت به یکی از بزرگترین شرکتهای مبتنی بر نوآوری در فضای مالی تبدیل شده بود.

برای پیشرفت در تحقیقات و فناوری شرکت، آزمایشگاههای مسترکارت تاسیس شد. متعاقباً، بین سالهای 2013 و 2016 ، مسترکارت خدمات جدید خود را با نام Masterpass معرفی کرد و برای تأسیس HomeSend با eServGlobal و Bics همکاری کرد. در سال 2016 ، مسترکارت اولین حق ثبت نوآوری بلاکچین خود را اعلام کرد و علیرغم رزرو قبلی، وارد صنعت ارز رمزنگاری شد.

شرکت ویزا کارت و عملکرد آن

Visa Inc یک شرکت راه حل فناوری پرداخت است که با پرداخت های الکترونیکی سریع و مطمئن به مصرف کنندگان مالی، مشاغل ، موسسات و دولت ها در سطح جهان خدمات ارائه می دهد. شبکه پردازش VisaNet با سرعت پردازش 65000 تراکنش در ثانیه یکی از سریعترین شبکه های جهان است.

ویزا در سال 1958 به عنوان BankAmericard ، اولین برنامه کارت اعتباری برای مصرف کنندگان طبقه متوسط ​​و بازرگانان کوچک تا متوسط ​​در ایالات متحده، که توسط بانک آمریکا آغاز شد ، ظهور کرد.  پس از این گسترش، نام آن از BankAmericard به ویزا تغییر یافت، همچنین اولین کارت را در سال 1975 صادر کرد.

تا سال 2000 ، ویزا با موفقیت 1 میلیارد کارت صادر کرد. از دیگر نقاط عطف برجسته آن می توان به راه اندازی دستگاه خودپرداز 24 ساعته ویزا، معرفی امضاهای الکترونیکی و ادغام مشاغل جهانی اشاره کرد.

در سال 2007 عرضه اولیه (IPO) که متعاقب آن ارائه شد یکی از بزرگترین پیشنهادات در تاریخ بود این شرکت همچنین پلتفرم تلفن همراه ویزا کارت را در سال 2008 با هدف تسریع در پذیرش پرداخت های تلفن همراه و خدمات با ارزش افزوده راه اندازی کرد. امروز ، این شرکت با فعالیت در بیش از 200 کشور و سرزمین یکی از بزرگترین بازیگران در صنعت مالی است.

رزرو هتل خارجی با بیت کوین و ارز دیجیتال

بلاکچین مستر کارت

امروزه شرکت مستر کارت گام های بزرگی در راستای بلاکچین برداشته است، چیزی که چندین نفر آن را “آینده پول” نامیده اند. در حال حاضر، مسترکارت حداکثر 30 حق نوآوری مرتبط با بلاکچین از جمله حق ثبت نوآوری تأیید هویت، نوآوری ثبت شده برای معاملات ناشناس و سیستمی را که رمز ارز را با یک حساب مرتبط می کند، ارائه کرده است.

یکی از برجسته ترین این نوآوری ها مربوط به سیستم پرداخت مبتنی بر بلاکچین است که قول می دهد پرداخت های فوری را به بازرگانان، پیگیری سریع برای مشتریان و تأیید صحت پرداخت ها را ارائه دهد.

برنامه ثبت اختراع که به آن “روش و سیستم تأیید کارت پرداخت از طریق بلاکچین” گفته می شود ، روشی از پردازش پرداخت را بازگو می کند که از یک بلاکچین عمومی برای بازیابی ایمن و تأیید اطلاعات کاربران استفاده می کند.

به دلیل امنیت بلاکچین، این شرکت از آن برای انتقال ایمن اعتبار پرداخت کاربر استفاده می کند و اساساً از آنها در برابر سرقت محافظت می کند. از این طریق ، “حداقل مشارکت مصرف کننده” وجود خواهد داشت.

در نتیجه، کل روند پرداخت برای مشتری ساده تر خواهد بود و دو پرنده را با یک سنگ می کشد. مسترکارت معتقد است که ارائه برنامه ای که بتواند به سرعت و با اطمینان اطلاعات را به دستگاه نقطه فروش (POS) منتقل کند بدون اینکه مشتری تحت هر نوع استرس قرار گیرد ، یک نیاز مبرم در صنعت است.

مستر کارت

بلاکچین ویزا

در اکتبر 2016، ویزا سرمایه گذاری مشترک خود را با Chain، یک شرکت برجسته بلاکچین برای توسعه Visa B2B Connect، روشی مطمئن تر برای پردازش پرداخت های B2B در مقیاس جهانی، اعلام کرد. نسخه آزمایشی این پلتفرم در سال 2017 راه اندازی شد و آزمایش آن در ژانویه 2018 آغاز شد.

در آگوست 2017 ، اداره ثبت اختراعات و تجارت ایالات متحده (USPTO) جزئیات درخواست ثبت نوآوری جدید مربوط به بلاکچین ویزا را فاش کرد. غول فن آوری مالی علاقه گسترده ای به صنعت دارایی ارز دیجیتال نشان داده است. با این حال، برنامه ثبت اختراع اهمیت پلت فرم blockchain Visa را که قبلا ایجاد شده بود نشان داد.

موسسات مالی همیشه هنگام برخورد با مشتریان شخص ثالث با مشکل روبرو می شده اند. استفاده از این واسطه ها در طی فرآیند انتقال می تواند منجر به عدم اطمینان و سایر عوارض در سیستم شود. این امر منجر به طولانی شدن زمان انتظار و هزینه برای نقل و انتقالات ، به ویژه پرداخت های برون مرزی می شود و با این واقعیت که اغلب بیش از سه واسطه در یک معامله وجود دارد ، بدتر می شود.

به عنوان مثال ، انتقال از یک کشور به کشور دیگر ممکن است شامل انتقال داخلی در کشور فرستنده، انتقال بین المللی و نقل و انتقالات دیگر هنگام رسیدن پول به کشور گیرنده باشد.

در هر یک از این نقاط، پول مشمول شخص ثالث و همچنین رسیدگی خواهد شد و ممکن است روزها طول بکشد تا سرانجام به گیرنده برسد. ویزا معتقد است که یک شبکه دارایی دیجیتال مانند شبکه ای که توسط چندین ارز رمزپایه استفاده می شود می تواند یک راه حل عالی برای حل این مشکل باشد.

مستر کارت

مشکل اسکیمینگ

اسکیمینگ کارت های اعتباری مشکلی گسترده است که شرکت هایی مانند ویزا و مسترکارت برای مدت طولانی با آن دست و پنجه نرم می کنند. در حالی که اقدامات امنیتی برای جلوگیری از آن در نظر گرفته شده است، مردم هر بار روش های جدیدی را برای دور زدن این اقدامات امنیتی پیدا کرده اند.

گزارشی از طرف انجمن صنعت خودپرداز نشان داده است که کارت اعتباری سالانه 2 میلیارد دلار در جهان ضرر می کند. دستگاه های اسکیمینگ در پمپ بنزین ها، دستگاه های خودپرداز و حتی دستگاه های POS برای سرقت اعتبار مشتری استفاده می شود که به آنها امکان می دهد بیشتر از حساب آن مشتریان دریافت کنند.

یک راه حل که مستقیماً با این مشکل مقابله می کند، فناوری بلاکچین و ارز دیجیتال است. به همین دلیل مسترکارت با تعداد زیادی اختراع ثبت شده در بلاکچین روبرو شده است که شبانه روزی برای ایجاد این راه حل ها کار می کند.

دقیقاً مانند  مسترکارت، ویزا در حال بهبود بخشهای خاصی از بخش مالی است. با این اصول راهنما ، ویزا بستری را طراحی کرده است که از ارز دیجیتال و فناوری بلاکچین به عنوان نیروی محرکه اصلی آن استفاده می کند. 

این پلت فرم برای اطمینان از مقیاس پذیر بودن، انعطاف پذیر بودن و کاربرپسند بودن از اولین استراتژی API استفاده خواهد کرد.

مستر کارت

صحبت پایانی

مستر کارت و ویزا پیشرفت چشمگیری در صنعت ارز دیجیتال، بلاکچین و به طور کلی بخش مالی داشته اند جزئیات نوآوری های ثبت شده بلاک چین مسترکارت هنوز مشخص نیست، اما انتظار زیادی در مورد آنچه که این شرکت در آینده ارائه می دهد در اکوسیستم مالی وجود دارد.

اگرچه این غول های صنعت مالی بلاکچین را در پیش گرفته اند، اما انتظار این که سایرین نیز از این صنعت پیروی کنند، امری سخت است. با این حال، اقدامات این ارائه دهندگان راه حل های مالی نشان می دهد که آینده پول در واقع شبیه ارز دیجیتال و بلاکچین است.

اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است پول کاغذی به طور کامل ریشه کن شود و معاملات در شبکه های مبتنی بر اجماع انجام شود.  پیش بینی می شود با پیشرفت تحقیقات،  مستر کارت و ویزا وحتی سایر شرکت های بزرگ همچنان به ثبت نوآوری در بلاکچین ادامه دهند. کاملا واضح است که ارز دیجیتال و بلاکچین برای ماندن و تصاحب تمام صنعت مالی در دنیا حضور دارد.

در آینده، این فن آوری در هر کاری که انسان انجام می دهد، از پرداخت تا ارتباطات تا تجارت ریشه خواهد داشت.  در حال حاضر ، مستر کارت در زمینه ارز دیجیتال و  بلاکچین از سایر شرکت های مالی پیشی گرفته است. با توجه به تحقیقات و وضعیت کنونی مستر کارت و ویزا کارت ارز دیجیتال در آینده می تواند کاملا جایگزین آنها شود.

مستر کارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.