مجله پرتغال

کلیسای کارمو | تخریب کلیسا در زلزله لیسبون

کلیسای کارمو در لیسبون

در سال ۷۶۷ شمسی ( ۱۳۸۹ میلادی) نونو آلوارس پریرا به عنوان پادشاه و رئیس ارتش دستور ساخت کلیسای کارمو در لیسبون را داد. این کلیسا با سبک گوتیک طراحی شد و بعدها نیز قبر پادشاه در این کلیسا جای گرفت.

این کلیسا در لیسبون به سبب معماری بی‌نظیر خود از جمله آثار الهام بخش برای ساخت و طراحی صومعه بالتها توسط جوآئو بود.

کلیسای کارمو در لیسبون

زلزله ویرانگر و کلیسای کارمو در لیسبون   

در سال ۱۱۳۳ شمسی ( ۱۷۵۵ میلادی) کلیسای کارمو در لیسبون در اثر زلزله ویرانگر تخریب شد. از این زلزله می‌توان به‌عنوان شوم ترین زلزله پرتغال یاد کرد و در آن منظر شهر لیسبون ناگهان ویران و نابود گشت.

یک سال بعد از این زلزله مهیب به سبب قدرت نفوذ مذهب در پرتغال همت و تلاشی برای بازسازی کلیسا به سبک نئوگوتیک به کار گرفته شد که با از بین رفتن قدرت مذهب در سال ۱۲۱۸ شمسی (۱۸۴۰ میلادی) این تلاش‌ها ناکام ماند.

کلیسای کارمو در لیسبون

وضعیت کنونی کلیسای کارمو در لیسبون 

باشکل‌گیری نگرش جدیدی در هنر، هنرمندان مدرن تصمیم به حفظ و نگهداری این کلیسا در لیسبون به همان شکل مخروبه گرفتند تا همواره به عنوان نمادی از فاجعه بزرگ تاریخ و یادآور لیسبون قدیم باشد.

امروزه شبستان کلیسا سقفی ندارد و ستون های شبستان شما را به سقف آسمانی کلیسا می رساند.

کلیسای کارمو در لیسبون

موزه باستان شناسی کلیسا

در سال ۱۲۸۰ شمسی ( ۱۸۶۴ میلادی) موزه باستان شناسی در کلیسای کارمو در لیسبون ایجاد شد که در سطح ملی در زمینه هنر و باستان شناسی مطرح است. امروزه مقر انجمن باستان شناسان پرتغال نیز در این مکان می‌باشد.

کلیسای کارمو در لیسبون

محیط پیرامونی و داخلی آن

خیابان‌های اطراف کلیسای لیسبون پر از رستوران و کافی شاپ است. در داخل کلیسای کارمو می‌توان مجموعه‌های متنوعی از ماقبل تاریخ، قرون وسطی تا عصر مدرن پیدا کرد.

مومیایی هیجان انگیز پیش از کلمبیا نیز در موزه باستان شناسی این کلیسا جای گرفته است. علاوه بر این اگر اهل فیلم و سریال باشید با تابوت مصری کلیسای کارمو در لیسبون خاطره دارید.

البته باید اشاره کرد که از جمله معروف‌ترین آثار کلیسای لیسبون مجسمه نیم تنه افنس هنریکس، مقبره اصلی نونو آلوارس پریرا، صفحات سنگی قرون وسطایی و تابلوی کاشی‌کاری شده با نقش مسائل و مشکلات وارد بر عیسی مسیح اشاره کرد.

کلیسای کارمو در لیسبون

بازدیداز کلیسا کارمو در لیسبون

قبل از رفتن به کلیسا حتما سایت اصلی کلیسا را چک کنید تا در بازه زمانی مناسبی به کلیسا مراجعه کنید و بتوانید از این بنای بی‌نظیر لذت ببرید.

این کلیسا در لیسبون ازجمله معدود کلیساهایی می‌باشد که از امکانات لازم برای بازدیدکنندگان کم توان نیز برخوردار است.

کلیسای کارمو در لیسبون

جمع بندی

کلیسای کارمو در لیسبون به دستور پادشاه وقت پرتغال نونو آلوارس پریرا در سال ۷۶۷ شمسی ( ۱۳۸۹ میلادی) طراحی شد. کلیسای کارمو از جمله کلیساهایی است که بر اثر زلزله دچار ویرانی‌های بسیاری شده است و این ویرانی‌ها به جذابیت این کلیسا افزوده است.

این کلیسا داستان‌ها و اشیاء ما‌قبل تاریخ تا عصر مدرن را در خود جای داده است و با ظاهری ساده و بی آلایش حکایتی دراز دارد. حکایتی که به اندازه سقف آسمان بلند است و زیبایی خیره کننده‌ای که انجمن باستان شناسان پرتغال را برای جمع‌آوری حفظ و نگهداری این آثار گرد هم آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.