ژیوارنامه

کازامیلا در اسپانیا | شاهکار دیگری از گائودی

قصر کازامیلا در اسپانیا

کازامیلا، قصری که به لا پدرا معروف است. قصر باشکوه کازامیلا را یونسکو جزو میراث جهانی ثبت کرده است. کازامیلا یکی از نمونه‌های برجسته معماری مدنی است. گائودی، فردی که این قصر زیبا را طراحی کرده، یک شاهکار بی نهایت زیبا را از طبیعت خلق کرده است. افرادی که به دیدن این قصر می‌روند، می‌توانند از الهامات او مطلع شوند.

علت معروفیت کازامیلا

معروفیت این قصر در اسپانیا، معماری آن است. نمای سنگی زیبای این ساختمان باعث شده آن را Pedrera بنامند، که به معنای سنگی است.

نمای هنری که گائودی برای قصر کازامیلا در اسپانیا ایجاد کرد، همگی از مواد بازیافتی هستند. نرده‌های فرفورژه‌ای که گائودی برای کازامیلا ایجاد کرد، زیبایی این آثر را چند برابر کرد. نرده‌های ایجاد شده مانند، پادشاهانی از جنس گیاه هستند که اعماق دریا را به ذهن متبادر می‌کند.

قصر کازامیلا در اسپانیا

پشت بام قصر کازامیلا

تراس این قصر زیبا نماد بارسلونا است. مناظر دیدنی بارسلونا را می‌توان در این تراس، با زاویه دید 360 درجه تماشا کرد. دودکش‌ها در واقع رزمندگانی را نشان می‌دهند، که به سنگ تبدیل شده‌اند. پوشش‌هایی که گائودی برای این قصر ایجاد کرده در واقع، نمادی از نیروهای بستانی است، که قدرت طبیعت را دارند. قدرت‌هایی مثل زمین، هوا، آتش و آب… برخی از افراد پشت بام قصر کازامیلا را، پشت بام جنگجو می‌نامند.

شیروانی نهنگ در قصر کازامیلا

شیروانی این قصر باشکوه از همه جای آن زیباتر است. شیروانی نهنگ زیبایی معماری گائودی را به خوبی نشان می‌دهد.

ورود به شیروانی قصر کازامیلا در اسپانیا، مانند ورود به داخل بدن یک نهنگ است. به گفته برخی از توریست‌ها، شیروانی قصر کازامیلا مانند یک موجود زنده از بازدید کننده‌های خود استقبال می‌کند! گائودی توانسته با ایجاد 270 قوس، در اجسام قصر اسکلت نهنگ را به خوبی نشان دهد.

قصر کازامیلا در اسپانیا

طبقه چهارم قصر کازامیلا

کازامیلا در طبقه چهارم خود، نمادی از یک زندگی بورژوازی در بارسلونا است. گائودی در این طبقه از ساختمان، توانسته به خوبی نحوه زندگی را در 30 سال ابتدای قرن بیستم بارسلونا به بیننده‌های خود نشان دهد. گائودی با ساختن وسایل منزل و ظروف مربوط به آن زمان، بیننده را قادر می‌سازد، به راحتی توزیع فضای داخلی را ببیند. ویژگی‌های تزئینی این طبقه از قصر، هنر معماری گائودی را به خوبی نشان می‌دهد.

ساخت قصر کازامیلا در اسپانیا

قصر کازامیلای بارسلونا در واقع جایگزین یک ساختمان دیگر در بارسلونا شد. پروژه ساخت قصر کازامیلا، در دوم فوریه سال 1906 ارائه شد.

شورای شهر بارسلونا در آن زمان اجازه ساخت قصر را به گائودی داد. قصر در سال 1910 تکمیل شد. گائودی که خود معمار این پروژه باشکوه بود، از مالک قصر تقاضا کرد، در طبقه اصلی قصر سکونت کند.

اکتبر سال 1911 بود که، شورای شهر بارسلونا به گائودی اجازه سکونت داد.

حیاط ساختمان کازامیلا

حیاط قصر را اگر فردی ببیند، حس می‌کند که در یک فضای زنده است. حیاط قصر کازامیلا را، به خاطر خلاقیت‌های خارق العاده گائودی، حیاط پروانه نام گذاری کرده‌اند. حیاط پروانه در واقع یک پروانه بزرگ است. پله‌ای که به طبقه اصلی، ساختمان کازامیلا متصل می‌شود، طراحی از یک پروانه در حال استراحت است.

قصر کازامیلا در اسپانیا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.