ژیوارنامه

درخت کریسمس| اولین درخت کریسمس جهان در کجا قرار دارد؟

درخت کریسمس

تاریخچه درخت کریسمس

درخت کریسمس، درختی همیشه سبز، که اغلب کاج یا صنوبر است، تزئین شده با چراغ ها و زیور آلات به عنوان بخشی از جشن‌های کریسمس می‌باشد.

مدت‌ها پیش از اینکه مسیح ظهور کند مردم برای گیاهان و درختانی که در تمام طول سال سبز بودند، احترام و معنای خاصی قائل می‌شدند. دقیقاً مثل امروزه که مردم در جشن سال نو که از درخت کاج، صنوبر و… برای تزیین خانه‌های خود استفاده می‌کنند.

در زمان‌های قدیم نیز مردم در تمام فصل‌ها به ویژه در فصل زمستان گیاهان همیشه سبز را به در و دیوار خانه خود آویزان می‌کردند زیرا برخی از آنان معتقد بودند که سبزی برخی از درختان حتی در فصل زمستان نشانه امید به زندگی است.

در زمان‌های قدیم مردم اعتقاد داشتند درختان و گیاهان همیشه سبز به ویژه درخت کریسمس جادوگران، ارواح خبیث و بیماری‌ها را از منزل و افراد دور نگه می‌دارد.

اولین درخت کریسمس

هیچ کس هنوز نمی‌داند اولین بار، چه زمانی و در کدام کشوری از درختان صنوبر به عنوان درخت کریسمس استفاده شد.

احتمالات می‌گویند که اولین بار حدوداً 1000 سال پیش در اروپای شمالی مردم از درختان صنوبر و کاج به عنوان درخت کریسمس استفاده کردند، و آن‌ها را با استفاده از زنجیر و قلاب و چراغ‌های درخشان تزیین کردند و نخستین جشن کریسمس در سال 336 در رم برگزار شد.

در بخش‌های دیگری از اروپا برخی از مردم به جای استفاده از درخت کریسمس مدت‌ها قبل از روز مقدس سال نو بذر درخت گیلاس یا گیاه زالزالک را در گلدانی می‌کاشتند و تا روز کریسمس و زمانی که بذر به درختچه تبدیل می‌شد از آن نگه‌داری می‌کردند.

در برخی منازل نیز که امکان کاشت درخت گیلاس وجود نداشت مردم تعدادی چوب را به هم چسبانده و به صورت هرمی و شبیه به درخت در جایی به صورت ایستاده نگه می‌داشتند و آن را باکاغذرنگی به ویژه کاغذ سبز، سیب، شمع و دیگر وسایل تزیینی زیبا می‌کردند.

اولین درخت کریسمس در کجا نمایش داده شد؟

اولین درخت کریسمس که به طور رسمی به نمایش عموم درآمد در شهرهای استونی (در سال 1441) و ریگا(1510) بود.

این دو درخت در مرکز شهر و توسط بازرگانان، صاحبان کشتی و دیگر افراد کاشته، پرورش و تزیین شدند.

اطلاعات به دست آمده از اولین درخت‌های رسمی کریسمس این مورد را می‌گوید که بزرگان شهر دور این دو درخت رقصیده و به جشن و پایکوبی پرداختند و در آخر، اولین درخت‌های کریسمس را به آتش کشیدند و پس از آن درخت کریسمس به عنوان یک رسم در بین مسیحیان شناخته شد.

مطالب مرتبط

یک فکر در مورد “درخت کریسمس| اولین درخت کریسمس جهان در کجا قرار دارد؟

  1. یاشار گفت:

    من همیشه فکر می‌کردم درخت کریسمس، کاج علی‌الخصوص کاج مطبق اروپای شمالی باشه، چقدر جالب که صنوبر هم هست

    1. شیما رشیدی گفت:

      سلام بله دقیقاً

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.