ژیوارنامه

فستیوال‌های برزیل | جشن‌های رنگارنگ برزیلی‌ها

برزیلی‌ها عاشق جشن گرفتن هستند. همان‌طور که می‌دانید، بزرگ‌ترین کارناوال سالانه جهان در برزیل برگزار می‌شود. در این کارناوال همه‌کس از پیرترین تا خردسال‌ترین افراد به رقص و پای‌کوبی می‌پردازند. البته تعداد زیادی جشن بزرگ و کوچک دیگر نیز همه‌ساله در برزیل برگزار می‌شود. هرکدام از این جشن‌ها داستان، تم، تاریخ و رنگ و بوی خاص خودشان را دارند. در این مطلب به برخی از فستیوال‌های برزیل اشاره خواهیم کرد. برای شرکت در تور برزیل با آژانس ژیوار تماس بگیرید.

1.فستا جونینا (جشن ژوئن)

جشن فستا جونینا در همه روزهای ماه ژوئن در سرتاسر کشور برزیل برگزار می‌شود. این جشن درواقع یادبود و گرامی داشت سینت جان غسل‌دهنده است. همچنین یکی از برجسته‌ترین فستیوال‌ های رنگارنگ برزیل می‌باشد که آن را با لباس، غذا و رقص‌های روستایی درون یک آرایال (چادری از مواد خام) برپا می‌کنند. البته در شهرهای بزرگ آرایالشان، یک ساختمان می‌باشد که با پارچه‌های رنگارنگ طرح‌دار و بادکنک تزئین شده است. کلاه حصیری و لباس چهارخانه رنگی تم اصلی لباس در این مراسم می‌باشد. غذاهای این جشن هم بسیار دل‌پذیر هستند: کانخیکا، ذرت، پدملک و کیک.

فستیوال‌ های رنگارنگ برزیل

2.فستیوال اجدادی پارینتینز

این فستیوال را هرساله در منطقه پارینتینز ایالت شمالی آمازوناس در کشور برزیل برگزار می‌کنند. خوب است بدانید که از نظر تعداد شرکت‌کنندگان، فستیوال پارینتینز دومین فستیوال بزرگ برزیل پس از کارناوال به شمار می‌رود و سه روز کامل به طول می‌انجامد (سه روز آخر ژوئن). داستان اصلی پشت برگزاری این فستیوال، گاوی می‌باشد که بر اساس افسانه‌های آمازون، پس از مرگ دوباره زنده‌شده است. مهم‌ترین رویداد پارینتینز مسابقه بین دو گروه می‌باشد که در کنارش رقص و آواز و دسته‌های شادی اجرا می‌شود. این فستیوال را بومبا میو بوی نیز می‌نامند.

فستیوال‌ های رنگارنگ برزیل

3.اکتبرفست (جشن اکتبر)

اکتبرفست از فستیوال‌‌های رنگارنگ برزیل است که ریشه‌ای آلمانی دارد. گروه‌های آلمانی‌تبار برزیل بودند که اکتبرفست را در این کشور رایج کردند و آن را به محبوب‌ترین فستیوال‌های برزیل تبدیل نمودند. این جشن، همه‌ ساله اواسط ماه اکتبر در منطقه بلومناو در ایالت سانتا کاتارینای برزیل برپا می‌گردد و پر از نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های آلمانی است. لباس‌های سنتی رنگارنگ، رقص، آواز و جشن‌های خیابانی از ویژگی‌های اکتبرفست هستند. مسابقه زیبایی برای تعیین ملکه اکتبرفست و اجراکنندگانی تحت عنوان پرنسس‌های اکتبرفست از رویدادهای شاخص این فستیوال می‌باشند.

فستیوال‌ های رنگارنگ برزیل

4.کارناوال ریوی برزیل

کارناوال برزیل را می‌توان بزرگ‌ترین، کهن‌ترین و محبوب‌ترین فستیوال این کشور دانست که عمدتاً در شهر ریو دوژانیرو برگزار می‌شود. برپایی این مراسم در شهرهایی چون سالوادور و رسیف نیز جلوه پررنگی دارد و البته در بسیاری از مناطق و شهرهای برزیل آن را برپا می‌کنند. کارناوال برزیل نخستین بار در سال 1830 و به‌عنوان ادامه یکی از رسوم پرتغالی‌ها جشن گرفته شد. رسمی که طبق آن، روز پیش از دوره مذهبی لنت را به خوشی و گردهم‌آیی می‌گذراندند. امروزه این مراسم یکی از مهم‌ترین فستیوال‌ های رنگارنگ برزیل است. در کارناوال، خیابان‌ها را رنگارنگ می‌کنند، رقص سامبا انجام می‌دهند و در جشن‌هایی خیابانی به نام بلوکو شرکت می‌کنند. رنگارنگ‌ترین لباس‌های محلی و هیجان‌انگیزترین فعالیت‌های بومی را می‌توان در کارناوال برزیل دید.

فستیوال‌ های رنگارنگ برزیل

5.فستیوال کاشاسا

این فستیوال به نوشیدنی ملی مخصوص برزیل یعنی کاشاسا اختصاص داده‌شده است. نوشیدنی‌ای که از نی‌شکر تهیه می‌شود. اجراهای سامبا، فوهو و هگی در جشن کاشاسا انجام می‌گردند. همچنین خودروها و فروشگاه‌هایی، غذاهای محلی خوشمزه را سرو می‌کنند و در کنارش صنایع‌دستی و سوغات می‌فروشند. این سری از فستیوال‌های برزیل، بهترین فرصت برای چشیدن طعم کاشاسا هستند.

فستیوال‌ های رنگارنگ برزیل

جمع‌بندی

برزیل کشوری است پر از چشم‌اندازهای طبیعی بی‌مانند. کوهستان‌های چشم‌نواز، بهترین آبشارهای جهان و سواحل دل‌پذیر از مهم‌ترین جاذبه‌های برزیل هستند. اما جنبه‌های فرهنگی برزیل هم بسیار قدرتمند می‌باشند. سنت‌های پرمایه، مراسم‌های مذهبی و فرهنگ غنی برزیل سبب‌شده‌اند تا با ورود به این کشور، حس کاملاً متفاوتی به شما دست دهد. این پرمایگی فرهنگی در انواع فستیوال ‌های رنگارنگ برزیل به غلظت هرچه‌تمام‌تر نمود پیدا می‌کند. کارناوال ریو، فستیوال پارینتینز، جشن ژوئن و اکتبرفست از محبوب‌ترین فستیوال‌های رنگارنگ برزیل هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.