ژیوارنامه

انواع واکسن های رایج کرونا در جهان

انواع واکسن های رایج کرونا در جهان

مقامات نظارتی ملی مجوز استفاده اضطراری از بیست‌ویک واکسن کرونا را صادر کرده‌اند. شش مورد از واکسن های رایج کرونا (آکسفورد- آسترازنکا، سینوفارم- بی بی آی بی پی، جانسون، مدرنا، پی فایزر-بیونتک، و سینوواک) برای استفاده اضطراری یا کامل توسط حداقل یک مقام نظارتی بهداشت جهانی تأییدشده است.

واکسن های رایج کرونا برای افرادی که بیمار هستند و این بیماری خطر ابتلا به کرونای شدید را افزایش می‌دهد؛ ازجمله چاقی، بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های تنفسی و دیابت به‌شدت توصیه می‌شود.

واکسن آسترازنکا

واکسن آکسفورد-آسترازنکا یکی از  واکسن های رایج کرونا است که با نام تجاری واکس زِوریکا و کوویشیلد به فروش می‌رسد، یک واکسن ناقل ویروسی است که توسط دانشگاه بریتانیایی آکسفورد، شرکت انگلیسی-سوئدی آسترازنکا و ائتلاف نوآوری‌های آمادگی برای اپیدمی تولیدشده است.

دوز توصیه‌شده دو دوز است که به‌صورت عضلانی (هرکدام 0.5 میلی‌لیتر) با فاصله 8 تا 12 هفته تجویز می‌شود.

وضعیت گردشگری واکسن در آمریکا و کانادا | آیا گردشگری واکسن قانونی است؟

واکسن

واکسن فایزر

پی فایزر-بیونتک (با نام غیراختصاصی توزینامران) که با نام تجاری کومیرناتی فروخته می‌شود، یکی از  واکسن های رایج کرونا مبتنی بر mRNA بوده که توسط شرکت بیوتکنولوژی آلمان بیونتک ساخته‌شده است.

این واکسن برای افراد 12 سال به بالا در برخی حوزه‌ها و برای افراد 16 سال به بالا در سایر حوزه‌ها به کار گرفته می‌شود. تعداد دوز آن 2 دوز، با فاصله 21 روز و نحوه ارائه آن تزریق در عضله بالای بازو می‌باشد.

واکسن جانسون

واکسن کرونا جانسون یک واکسن ناقل ویروسی است که توسط شرکت جانسون فارماسیوتیکا (زیرمجموعه شرکت جانسون و جانسون) و مرکز پزشکی بت دیکانس تولیدشده است. همچنین به‌عنوان یکی از واکسن های رایج کرونا با نام‌های واکسن کرونا جانسون و جانسون و واکسن کرونا جانسون شناخته‌شده است.

تعداد دوزها 1 دوز و نحوه ارائه تزریق در عضله بالای بازو است. واکسن جانسون برای افراد 18 سال به بالا توصیه می‌شود. سه کشور دانمارک، فنلاند و نروژ به دلیل ارتباط احتمالی بین واکسن و اختلال نادر لخته شدن خون، استفاده از واکسن جانسون را قطع کردند.

واکسن کرونا چگونه عمل می‌کند؟ | انواع واکسن کرونا کدامند؟

واکسن

واکسن مدرنا

واکسن کرونا مدرنا، یکی از واکسن های رایج کرونا یک واکسن از نوع mRNA است که توسط شرکت آمریکایی مدرنا، موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های واگیر ایالات‌متحده، مرجع تحقیقات و توسعه پزشکی ایالات‌متحده و ائتلاف نوآوری‌های آمادگی برای اپیدمی تولیدشده است.

تعداد دوز 2 دوز با فاصله 28 روز و نحوه ارائه تزریق در عضله بالای بازو می‌باشد. واکسن مدرنا برای افراد 18 سال به بالا توصیه می‌شود.

واکسن سینوفارم

سینوفارم- بی بی آی بی پی یکی دیگر از  واکسن های رایج کرونا و یک واکسن ویروس غیرفعال است که توسط گروه دارویی ملی چین (سینوفارم) و موسسه محصولات بیولوژیکی پکن تولید می‌شود. این واکسن برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود.

این واکسن را می‌توان به افرادی که در گذشته کرونا داشته‌اند، ارائه داد. در طی 6 ماه پس از یک عفونت طبیعی اولیه، داده‌های موجود نشان می‌دهد که عفونت مجدد علامت‌دار غیرمعمول است. برای افرادی که سابقه آنافیلاکسی دارند این واکسن توصیه نمی‌شود.

هر کسی که دمای بدن او بیش از 38.5 درجه سانتی‌گراد باشد باید واکسیناسیون را به زمانی که دیگر تب ندارد، به تعویق بیندازد. متخصصین استفاده از واکسن سینوفارم- بی بی آی بی پی از  واکسن های رایج کرونا را در 2 دوز (0.5 میلی‌لیتر) که از طریق عضله تجویز می‌شود، توصیه می‌کند. سازمان جهانی بهداشت یک فاصله 3-4 هفته‌ای بین دوز اول و دوم را توصیه می‌کند.

واکسن سینوواک

گروه مشاوره راهبردی سازمان جهانی بهداشت در زمینه ایمن‌سازی، توصیه‌هایی برای استفاده از واکسن سینوواک که توسط گروه ملی چینی سینوواک تهیه‌شده و نمونه دیگری از  واکسن های رایج کرونا است، صادر کرد.

این واکسن برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود و می‌توان آن را به افرادی که در گذشته کرونا داشته‌اند، ارائه داد. برای افرادی که سابقه آنافیلاکسی دارند این واکسن توصیه نمی‌شود. هر کسی که دمای بدن او بیش از 38.5 درجه سانتی‌گراد باشد باید واکسیناسیون را به زمانی که دیگر تب ندارد، به تعویق بیندازد.

استفاده از واکسن سینوواک به‌صورت دو دوز (0.5 میلی‌لیتر) به‌صورت عضلانی است. سازمان جهانی بهداشت بین دوز اول و دوم 2 تا 4 هفته فاصله توصیه می‌کند. توصیه می‌شود که همه افراد واکسینه شده دو دوز دریافت کنند.

سفر ایرانی ها در جستجوی دریافت واکسن کرونا درست یا غلط؟

واکسن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.