مجله فرانسه

قلعه کونسیرژری | زندانی سیاه و تاریک که هزاران نفر را به پای گیوتین فرستاد

قلعه کونسیرژری

قلعه کونسیرژری یا قلعه Conciergerie، یک ساختمان در شهر پاریس در کشور فرانسه است که در غرب Île de la Cité واقع‌شده است، این قلعه قبلاً زندان بود اما در حال حاضر بیشتر برای دادگاه‌های حقوقی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این کاخ بخشی از کاخ سلطنتی سابق، Palais de la Cité بود که متشکل از نیروهای کونسیرژری، Palais de Justice و Sainte-Chapelle بود. صدها زندانی در زمان انقلاب فرانسه ازاینجا منتقل به نقاط اطراف پاریس فرستاده شدند تا با گیوتین اعدام شوند. از طریق تور فرانسه می توانید از این کاخ دیدن کنید.

قلعه Conciergerie در قرون‌وسطی

قسمت غربی جزیره در اصل محل کاخ قدیمی Merovingian بود و در ابتدا با عنوان Palais de la Cité شناخته می‌شد. از قرن 10 تا 14، این کاخ اصلی‌ترین کاخ پادشاهان قرون‌وسطایی فرانسه بود. در زمان فرمانروایی لوئیس نهم (سنت لوئیس) (1214–1270) و فیلیپ چهارم (1284–1314) کاخ مروینگین گسترش یافت و مستحکم‌تر شد.

قلعه کونسیرژری

لوئیس نهم سنت شاپل و گالری‌های زیادی را ساخت، درحالی‌که فیلیپ چهارم نمایی برج دار را در کنار رود سن و یک سالن بزرگ ساخته بود. هر دو نمونه عالی از معماری مذهبی و سکولار فرانسه آن دوره بودند. سنت شاپل به سبک سلطنتی فرانسه ساخته شد تا تاج خارهایی را که از جنگ‌های صلیبی بازگردانده شده بود در خود جای دهد.

تالار برزگ Grande Salle

 “Grande Salle” (تالار بزرگ) یکی از بزرگ‌ترین بناهای تاریخی در اروپا بود و به “La Salle des Gens d’Armes” (تالار سربازان) معروف بود که هنوز سالم و دست‌نخورده باقی‌مانده است. از این تالار به‌عنوان یک سالن غذاخوری برای 2000 کارمندی که در کاخ کار می‌کردند استفاده می‌شد که با چهار شومینه بزرگ گرم می‌شد و با پنجره‌های زیادی روشن می‌شد که اکنون مسدود شده است. همچنین برای ضیافت‌های سلطنتی و مراحل قضایی از این تالار استفاده می‌کردند.

قلعه کونسیرژری

پادشاهان اولیه والوا به تغییر قصر در قرن 14 ادامه دادند، اما چارلز پنجم در سال 1358 قصر را رها کرد و از رودخانه به کاخ لوور نقل‌مکان کرد. این کاخ همچنان به وظایف اداری خود ادامه داد و همچنان شامل دفتر صدراعظم و پارلمان فرانسه بود. در غیاب پادشاه، دولت ” کونسیرژری (کسی که به دربان معروف بود)” را به فرماندهی قصر منصوب کرد و همین سبب شد که نام این قلعه از اسم او گرفته شود. در طول سال 1391، بخشی از ساختمان برای استفاده به‌عنوان زندان تبدیل شد و نام خود را از دفتر حاکم گرفت.

وضعیت زندانیان در زندان قلعه کونسیرژری

 زندانیان آن شامل جنایتکاران معمولی و زندانیان سیاسی بودند. رفتار زندانیان با زندان‌های دیگر بستگی به ثروت، موقعیت و همکاران آن‌ها داشت. سلول‌های زندانیان ثروتمند یا بانفوذ معمولاً یک تخت، میز و وسایل برای خواندن و نوشتن داشت؛ اما سلول‌های زندانیانی که از رفاه کمتری برخوردار بودند، فقط یک تخت خواب کهنه داشت یا شاید یک میز داشت

قلعه Conciergerie

قلعه Conciergerie

 فقیرترین افراد باید در سلول‌هایی تیره، مرطوب و آلوده به حیوانات موذی معروف به oubliettes (به معنای واقعی کلمه “مکان‌های فراموش‌شده”) به سر می‌بردند. آن‌ها باید در شرایطی که برای طاعون و سایر بیماری‌های عفونی که در شرایط غیربهداشتی زندان فراگیر بود تا زمان مرگ زندگی می‌کردند.

برج های قلعه کونسیرژری

از آن زمان سه برج از کونسیرژری قرون‌وسطایی باقی‌مانده است. برج سزار که به‌افتخار امپراتورهای روم نام‌گذاری شده است. برج نقره‌ای که به دلیل استفاده از آن به‌عنوان فروشگاه گنج سلطنتی نام‌گذاری شده است؛ و برج Bonbec (“منقار خوب”) که نام آن از اتاق شکنجه‌ای گرفته‌شده است که در آن قرار داشت که قربانیان را به “آواز خواندن” وادار می‌کردند. این ساختمان در زمان پادشاهان بعدی گسترش یافت و اولین ساعت عمومی فرانسه در حدود 1370 بر روی آن نصب شد. اگر علاقمند سفر به اروپا هستید،به ویزای شینگن نیاز دارید.

قلعه کونسیرژری و سلطه وحشت

ده ماه حکومت وحشت (سپتامبر 1793 – ژوئیه 1794) تأثیر عمیقی بر فرانسه داشت. بیش از 40 هزار نفر در اثر اعدام و زندان جان باختند و فرانسه تقریباً تا نیم‌قرن دیگر نمی‌توانست جمهوری دیگری را ببیند.

قلعه Conciergerie

قلعه Conciergerie

کنوانسیون ملی قانون مظنونان را در 17 سپتامبر 1793 تصویب کرد. آن‌ها اعلام کردند که هر کس ضدانقلاب یا دشمن جمهوری محسوب شود، مرتکب خیانت شده و بنابراین محکوم‌به اعدام است. دادگاه انقلاب در کاخ عدالت تشکیل شد. دو سرنوشت برای کسانی که قبل از دادگاه فرستاده شدند وجود داشت که یا تبرئه بود یا مرگ که امکان تجدیدنظری هم برای رای نداشت. آنتوان کوئنتین فوکیه تینویل، رادیکال، به‌عنوان مدعی‌العموم معرفی شد. دادگاه بین 2 آوریل 1793 تا 31 مه 1795 در تالار بزرگ برگزار شد و نزدیک به 2600 زندانی را به پای گیوتین اعدام فرستاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.