ژیوارنامه

تور واکسن کرونا | نظر دکتر محسن قادری مدیر عامل برند گردشگری ژیوار

تور واکسن کرونا

در سراسر جهان افراد زیادی برای درمان‌های پزشکی از IVF گرفته تا کاشت مو به سایر نقاط جهان سفر می‌کنند. اما “تور واکسن” برای واکسیناسیون کرونا یک مفهوم و اتفاق کاملاً جدید است.

تور واکسن کرونا چیست؟

تور واکسن به معنای بازدید از کشور یا ایالت دیگری برای گرفتن واکسنی است که در کشور خود فرد برای افراد در دسترس نیست. در حال حاضر، مفهوم تور واکسن مربوط به واکسن کرونا است. در ایالات متحده و سایر کشورهایی که این واکسن را دارند، برخی از جمعیت ها در اولویت قرار دارند، مانند افراد مسن و کارکنان مراقبت های بهداشتی و پزشکی. اما سایر افراد باید صبر کنند تا زمان دریافت واکسن برای آنها اعلام گردد، ماجرا از اینجا آغاز می‌شود. ویزای گردشگری سلامت ایران | بیماران گردشگری سلامت

تور واکسن کرونا

اولین تور واکسن کرونا کی به وجود آمد؟

در ماه دسامبر، یک آژانس مسافرتی در  هند (که ادعا می‌کند عبارت تور واکسن را ابداع کرده است) به ThePrint گفته که آنها “در حال ثبت نام از هندی‌ها با ویزای معتبر 10 ساله آمریکا ” برای بسته واکسن کرونا هستند؛ یک سفر چهار روزه از بمبئی به شهر نیویورک! هزینه این سفر به گزارش NBC News چیزی حدود 2000 دلار بوده است. سایر آژانس‌های مسافرتی در هند به ThePrint تأیید کردند که آنها در حال ایجاد بسته‌های تور مشابه با ایالات متحده، انگلستان و روسیه برای دریافت واکسن کرونا هستند.

آیا تور واکسن کرونا قانونی است؟

آیا سفر به کشوری دیگر برای واکسیناسیون کرونا قانونی است؟ آیا مجریان تور و آژانس‌های هواپیمایی مجاز به ارائه این نوع سفرها هستند؟ و با توجه به اینکه میلیون ها نفر در سراسر دنیا منتظر واکسیناسیون هستند، آیا مردم محلی از این رو دچار ضرر و زیان می‌شوند؟ آیا این عمل غیر قانونی آسیبی به صنعت گردشگری وارد خواهد کرد؟

تا انتهای این مقاله با ما باشید تا پاسخ تمام این سوالات را از زبان مدیر عامل آژانس مسافرتی ژیوار، جناب آقای محسن قادری بیابید.

تور واکسن کرونا

نظر محسن قادری درباره تور واکسن کرونا

در مصاحبه‌ای که با آقای دکتر قادری صورت گرفت، صحبت‌هایی در مورد تور واکسن کرونا رد وبدل شد که چکیده آن را برایتان ذکر خواهیم کرد.

“آیا سفر به کشوری دیگر برای واکسیناسیون کرونا قانونی است یا خیر؟”

باید به صراحت بگوییم خیر این امر، امری غیرقانونی است. تاکنون هیچ توافق رسمی با مقامات خارجی برای اطمینان از اینکه “گردشگران واکسن” خدماتی را که به آنها قول داده شده، دریافت کنند، فراهم نشده است.

وضعیت تور واکسن کرونا در انگلیس به چه صورت است؟

محسن قادری: در حال حاضر برخی از کشورها به طور فعال از تور واکسن جلوگیری می‌کنند. به عنوان مثال، در انگلیس می‌توانید واکسن را فقط از طریق پزشک دریافت کنید و باید در قرار ملاقات برای دریافت واکسن کرونا، مشخصات شخصی خود از جمله آدرس را تأیید کنید و این یک واکسیناسیون رایگان برای همه از طریق سرویس بهداشت ملی کشور (NHS) است. بنابراین نمی‌توانید برای دریافت آن بصورت خصوصی هزینه پرداخت کنید.

تور واکسن کرونا

آیا برای زدن واکسن کرونا ایالات متحده آمریکا پذیرای سایر افراد از کشورهای دیگر خواهد بود؟

 آقای دکتر محسن قادری، مدیرعامل آژانس ژیوار همچنین بیان می‌کند: البته در ایالات متحده، که در دسترس بودن واکسن توسط هر ایالت مشخص می‌شود، اوضاع کمی پیچیده تر است و هر ایالت قوانین و روش های خاص خود را دارد.

در راستای این اداعا آقای قادری خبری از نیویورک تایمز را به ما نشان دادند و اینطور گفتند که:

نیویورک تایمز گزارش می‌دهد که برخی از بخش‌های بهداشت عمومی محلی دارای پورتال‌هایی هستند که افراد می‌توانند از آنها برای واکسیناسیون استفاده کنند و در درجه اول باید هویت محلی آنها مشخص و تایید شود. به طور کلی، پزشکان و داروسازان از مردم خواسته‌اند که جهت دریافت واکسن با آنها تماس نگیرند تا قرارهای واکسن را تعیین کنند، بلکه منتظر بمانند تا با آنها تماس بگیرند. همچنین هیچ آژانس گردشگری مجوز راه اندازی تور واکسن کرونا را ندارد و مجاز به ارائه این گونه سفرها و خدمات نمی‌باشد.

دلایل مهم مطرح شدن مسئله تور واکسن کرونا

نظر دکتر محسن قادری درباره تور واکسن کرونا:  امروزه بیماری کرونا، مسئله ای است که به شدت مشکل ساز شده و حدود 6 ماه است که مسئله تور واکسن کرونا در برخی از کشورها به خصوص در حال حاضر در کشور خودمان مطرح شده است. در ادامه با صحبت‌های آقای دکتر قادری همراه باشید.

تور واکسن کرونا

چرا از تور واکسن کرونا تا این حد استقبال شد؟

 محسن قادری، مدیر عامل آژانس ژیوار: با توجه به فضایی که بر کشور حاکم است و فضای کرونا هراسی ای که جریان دارد، ذات  بشر و انسان اینگونه است که جان خود را دوست داشته و برای دریافت واکسن کرونا با توجه به مخاطراتی که به همراه دارد به صورت تور واکسیناسیون، مخصوصا در بخش افراد غنی جامعه ما و جامعه جهانی، قطعا تمایلاتی  وجود دارد که زودتر به تزریق این واکسن برسند.

این مسئله و فضای روانی پیرامون آن باعث شده است که تبلیغات سوئی مبنی بر این که واکسن ایرانی خیلی دیر در دسترس قرار خواهد گرفت، یا اگر حتی در دسترس قرار گیرد و افراد موفق به زدن آن شوند از کیفیت لازمه برخوردار نخواهد بود، موجب شده که یک کرونا هراسی بسیار وحشتناک بر ملت و مردم حاکم  شود و طبیعتا همچین افرادی با این میزان از ترس و التهاب نسبت به بیماری کرونا و دریافت واکسن، این قابلیت را دارند که توسط افراد سودجو شکار شوند.

حوزه هایی که این تقاضا ها برایشان وجود داردکشور ترکیه و امارات هستند. اما چیزی که باید بدانید این است که هیچ آژانس فعال در زمینه گردشگری دارای مجوز بند ب یا الفی در کشور وجود ندارد که دارای این شجاعت باشد و در روز روشن تور واکسن کرونا را در اختیار عموم قرار دهد و خدمات این چنینی را به افراد عرضه کند.

تور واکسن کرونا

آیا آژانس‌های گردشگری اجازه برگزاری تور واکسن کرونا را دارند؟

پاسخ جناب آقای دکتر محسن قادری:

مسئله این است که آژانس های گردشگری اولا توان این کار را ندارند و دوما  همانطور که پیش تر به آن اشاره شد این کار صد درصد غیر قانونی است و دفاترفعال در این زمینه نیز نه جرات این کار را دارند و نه طبیعتا علاقه ای به انجام غیر قانونی این کار!  و در این دوره ای که ضربه ای مهلک به بدنه گردشگری وارد شده افراد سودجوهم ضربه نهایی را با مطرح کردن این مسئله بر پیکر بی جان گردشگری وارد می کنند.

متاسفانه ممکن است همچین تقاضاهایی نیز جود داشته باشد و افراد و کمپانی های زیر زمینی وجود داشته باشند که از این فرصت ها بهره برداری و سواستفاده کنند و مردم را برای خرید واکسن کرونا به کشورهای هم جوار ببرند که تحت هیچ شرایطی روش امنی نیست و اصلا توصیه نمی شود.

پشت پرده تور واکسن کرونا از زبان محسن قادری

این گونه تورها به هیچ عنوان  از طرف دفاتر قانونمند آژانس های هواپیمایی نیست و ما به شدت همچین قضیه ای را محکوم و رد می‌کنیم. مابه عنوان افرادی که سال هاست در زمینه گردشگری فعال هستیم این مسئله را به دو گونه  تحلیل می کنیم :

 1. صرفا ضربه زدن بر صنعت گردشگری توسط افرادی است که می خواهند پیکره گردشگری را نابود کرده و چهره ی آژانس های هواپیمایی فعال در این حوزه را  خدشه دار کرده و بد نشان دهند.
 2. ممکن است واقعا دسته ای از افراد سودجو، وجود داشته باشند که همچین کاری را برای نفع شخصی، سواستفاده از افراد و حتی کلاهبرداری انجام دهند.

ممکن است شما یک خانواده را به کشور مذکور ببرید و واکسن درستی به آنها تزریق نشود و این امر بسیار خطرناک است. در واقع ما  این قضیه را تایید نمیکنیم و پیشنهاد ما این است که هیچ شخصی از این امر استقبال نکند که کار بسیار خطرناکی است و در این روند می تواند واکسن های تقلبی به  افراد  تزریق شده و حتی سلامتی آنها را  در معرض خطر قرار دهد.

تور واکسن کرونا

ده الزام بر وجود گردشگری واکسن در ایران از نظر محسن قادری

1-رونق تورهای ورودی در دوره رکود کوید 19 و کمک به احیای بخش سفر

2-رونق گردشگری سلامت و واکسیناسیون تعطیلات

3-بالا رفتن سطح اشتغال هتل و  کمک به برندینگ ایران در حوزه گردشگری سلامت

4-کمک به مطرح نمودن ایران در حوزه رقابت پذیری  با  کشورهای مدعی توریسم واکسن در منطقه از جمله ترکیه ، امارات روسیه ، هند ، ارمنستان و  …

5-ارتقا تورهای ترکیبی واکسن ، گردشگری سلامت و گردشگری تفریحی

6-کمک به رونق اقتصاد گردشگری در تمامی حوزه ها

7-کمک به سبد درآمد آژانسها، هتلها ، خدمات ویزا ، ترانسفر ، مترجم و موسسات درمانی تزریق واکسن    

8- بهبود بخشی امور راهنمایان تور

9-رونق  در مرزهای هوائی و زمینی

10-سهیم شدن در زنجیره تامین واکسن و سلامت جهانی

نظر محسن قادری، مدیر عامل آژانس ژیوار درباره آینده صنعت گردشگری و کرونا

به همین دلیل است  که به نظر می رسد کمپینی که در این زمینه  شروع به کارکرده  ضربه مهلکی بر بدنه گردشگری وارد کند و می دانیم که  صنعت گردشگری در دوران کرونا به اندازه کافی صدمه دیده است؛ و اینگونه که مشخص است  ویروس کرونا تا یک سال آینده مهمان ماست و بیشتر و بیشتر صنعت گردشگری مظلوم مهلک شده و صدمه خواهد دید. با استقبال نکردن از تور واکسن کرونا که تا کنون متوجه غیرقانونی بودن آن نیز شدیم می توانیم  از صنعت گردشگری و جان خود و عزیزانمان حمایت کنیم .

صحبت پایانی دکتر محسن قادری درباره تور واکسن کرونا

در پایان مصاحبه، دکتر قادری این خواسته را نیز بیان کردند:

و در انتها جای  خالی این مسئله  وجود داشت که ما دفاعی بکنیم از دفاتر و همکاران عزیز فعال در این زمینه و از میراث فرهنگی هم تقاضا داریم که از تریبون رسمی اعلام کند که هیچ تور واکسن کرونا  وجود ندارد و هیچ دفتر قانونمندی در کل کشور همچین خدمات و سرویس هایی را ارائه نمیدهند.

یک فکر در مورد “تور واکسن کرونا | نظر دکتر محسن قادری مدیر عامل برند گردشگری ژیوار

 1. علی قاسمی گفت:

  درودها
  جناب دکتر محسن قادری شما بینظیر هستید .
  مطالب عالی هست .

 2. نازنین مباهات گفت:

  خیلی عالی و جامع بود سخنان دکتر قادری در خصوص تور واکسن کرونا . خیلی ممنون از اطلاعاتشان . من مطمئنم خیلی ها مثل من دغدغه ذهنی شان این مسئله ی زدن واکسن کرونا و محافظت از خود در برابر این بیماری هست و خیلی ها هم مثل من به زدن واکسن در کشورهای دیگر فکر کرده اند . امیدوارم هر چه زودتر این امکان فراهم بشه یا حداقل در کشور خودمان هرچه سریعتر توزیع شود .

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام بله ما هم امیدوار هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.