ژیوارنامه

تئاتر دلفی در آتن | 5000 نفر گنجایش برای این آمفی تئاتر در یونان

blank

مقدمه

تئاتر دلفی در ارتفاعات بالاتر از تپه موجود در کنار معبد آپولو ساخته شده است. منظره‌ای تماشایی از کل معبد مقدسی که در زیر آن قرار دارد به ناظر ارائه می‌کند. در این منظره خیره‌کننده، تماشاچیان دید خوبی به دره دارند و این امکان را داشتند که از منظره شگفت‌انگیز استفاده کنند؛ درحالی‌که در کنار یکدیگر می‌نشستند. این بنا که در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح ساخته شده، از جنس سنگ آهک محلی پارناسوس بوده و پس از آن چندین بار بازسازی شده است.

تئاتر دلفی در اتن

35 ردیف آن ‌که در تئاتر دلفی قرار دارد می‌تواند حدود پنج هزار تماشاگر را در خود جای دهد. مردم در دوران باستان در طول جشنواره‌های مختلف که به طور دوره‌ای در دلفی برگزار می‌شد، از نمایشنامه، شعرخوانی و رویدادهای موسیقی لذت می‌بردند. طبقات پایین صندلی‌ها در دوره هلنیستی و رومی ساخته شده است.

موقعیت قرارگیری تئاتر دلفی

تئاتر باستانی دلفی در معبد آپولیون پیتی قرار دارد. این بزرگ‌ترین سازه در معبد آپولو است و بخشی جدایی‌ناپذیر از آن را تشکیل می‌دهد که مستقیماً به افسانه‌ها و آیین‌های خدا متصل است. این مکان میزبان مسابقات آواز و موسیقی سازهای بازی‌های آن دوره بوده است.

تئاتر دلفی در اتن

تقسیم‌بندی جایگاه‌ها تئاتر دلفی 

آمفی‌تئاتر دلفی یونان، مدور در طرح و توسط یک گذرگاه افقی، دیازوما، به‌صورت دوطرفه به دو منطقه با اندازه نامتقارن تقسیم می‌شود که حرکت تماشاگران را در داخل غار تسهیل می‌کند. بخش تحتانی یا تئاترون (تئاتر) دارای 27 ردیف صندلی است. پله‌های متقارن این مجموعه به 7 کوچه گوه‌ای شکل تقسیم می‌شود. فضای فوقانی یا اپیت تئاترون (اپیت تئاتر) دارای 8 ردیف صندلی است و به 6 قسمت تقسیم می‌شود.

بسیاری از صندلی‌ها دارای حروف برش خرده هستند که نوعی شماره‌گذاری صندلی‌ها در زمان رومی‌ها به‌حساب می‌آمد. همچنین عناوین رسمی برای تمیز دادن افراد وجود دارد، مانند: آمفیکتونون (“متعلق به اعضای شورای آمفیکتونیون”) و سیمبولون (“متعلق به مشاوران”) و همچنین نام‌های ویژه افراد برجسته.

تئاتر دلفی در اتن

ابعاد فضای آمفی تئاتر دلفی

فضای اجرا دارای قطری به‌ اندازه 18.50 متر، توسط یک مجرای به عرض 2.20 متری احاطه شده است که به تماشاگران اجازه می‌دهد در اطراف حرکت کنند. در زیر آن مجرای تخلیه آب باران، یوروپوس وجود دارد، شکل نعل اسبی و سنگ‌فرش کف ارکستر با صفحاتی به‌ اندازه‌های گوناگون اصلاحاتی است که در دوره امپراتوری روم رخ‌داده است. بسیاری از کتیبه‌های بزرگداشت رهایی بردگان بر روی دیوارهای نگهدارنده پارودوی بین قرن دوم ساخته شده است.

تئاتر دلفی در اتن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *