مجله سوئیس

موزه شکنجه هلند | موزه تأثیر گذار از شکنجه‌های قرون وسطایی

موزه شکنجه هلند

هلند، موطن هنرمندانی چون ونگ‌گوگ، رامبراند، ورمیر و استین و فیلسوف بزرگی چون اراسموس است.

سرزمین آسیاب‌های بادی و لاله‌زارها، کشوری کهن با پیشینه‌ی تاریخی غنی به‌شمار می‌رود. در کشور هلند، کوه نیست، اما موزه به وفور پیدا می‌شود.

فقط نزدیک به 50 موزه در مرکز این کشور، یعنی شهر آمستردام وجود دارد. یکی از این موزه‌ها، که جزو موزه‌های غیرمعمول دنیا دسته‌بندی می‌شود، موزه شکنجه هلند است.

موزه شکنجه هلند

موزه شکنجه هلند

در شهر آمستردام، درست نزدیک بازار گل‌فروش‌ها، ساختمان کوچکی قرار دارد که مخوف‌ترین ابزار شکنجه را در خود جای داده است.

این موزه، یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب در شهر آمستردام به‌ شمار می‌رود. البته فقط این موزه نیست که ابزارآلات شکنجه قرون وسطایی را به نمایش گذاشته است.

در گوشه دیگری از آمستردام، نزدیک به ایستگاه قطار مرکزی، موزه دیگری به نام ابزارهای شکنجه قرون وسطی قرار دارد که بازدید از آن هم، خالی از لطف نیست.

موزه شکنجه هلند

فضای موزه شکنجه هلند

موزه شکنجه هلند، درست همانند یک هزار توی ساخته شده، پر از اتاق‌های کوچک و تاریکی است که انواع ابزار شکنجه را در خود جای داده است. در هر یک از اتاق‌های این عمارت، یک یا دو ابزار شکنجه قرار داده شده که برخی در درون شیشه محافظ قرار دارند و برخی دیگر را می‌توان لمس کرد. در کنار هر یک از این ابزارها، یک تصویر بزرگ‌شده از یک کتاب یا مقاله قدیمی قرار داده شده که شکل ابزار، چگونگی استفاده از آن و چرایی استفاده از آن را توضیح داده است. این صفحات، به همه زبان‌های انگلیسی، هلندی، فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی، و اسپانیایی عرضه شده‌اند تا به این ترتیب همه بازدیدکنندگان امکان مطالعه این صفحات را داشته باشند. فضای این موزه، وهم‌آلود، تاریک و در عین حال هیجان‌انگیز است.

برای خرید تور هلند لطفاً برگه مربوط را مطالعه نمایید.

موزه شکنجه هلند

ابزارهای به نمایش گذاشته شده

موزه، خانه‌ی انواع و اقسام ابزارهای شکنجه‌ی مخفوف ولی جالب است؛ از ابزارهای مدرن‌تر و شناخته‌شده‌تری مثل گیوتین بگیر تا ابزارهای کمتر شناخته‌شده‌ای مانند پیچ شست و فلوت شرم. اره آهنین، له کننده جمجمه، انواع ساتورها، صندلی شکنجه، وزنه‌های سنگی مختلف، گهواره‌ یهودا، قفس‌های زجر، ابزارهای کشش اعضای بدن، تابوت‌های ایستاده، انواع دهان‌بندها و چوبه‌های دار، بخشی از ابزارها و دستگاه‌های به نمایش گذاشته شده در این موزه هستند.

موزه شکنجه هلند

میزان اثرگذاری موزه شکنجه هلند

موزه شکنجه هلند، کوچک اما بسیار اثرگذار است. در این مکان، می‌توانیم خود را لحظه‌ای جای مردمانی قرار دهیم که در قرون وسطی، تحت قوانین تفتیش عقایدی شدید، زندگی می‌کردند.

مردمانی که از مرگ ترسی به دل راه نمی‌دادند، اما از زجری که باید قبل از مرگ متحمل می‌شدند، لرزه بر اندامشان می‌افتاد.

این موزه، جزو محبوب‌ترین موزه‌های غیرعادی به‌شمار می‌رود و با توجه به این‌که تعداد زیادی از ابزارآلات شکنجه را در خود جای داده، مکان خوبی برای جمع‌آوری جامع اطلاعات در مورد شکنجه می‌باشد.

در بسیاری از کتاب‌ها مانند کتاب شکنجه اثر ادوارد پیترز، به این موزه اشاره شده است.  ساختار بسیاری از این ابزارهای قرون وسطایی، امروزه عجیب و غریب و ناکارآمد جلوه می‌کنند، اما به هر حال، تبدیل به بخشی از تاریخ و فرهنگ عامه‌ی کشور هلند (و شاید هم بسیاری از کشورهای دیگر) شده‌اند.

برای آگاهی از ویزای توریستی هلند می‌توانید روی آن کلیک کنید.

موزه شکنجه هلند

جمع‌بندی

موزه شکنجه هلند، این جاذبه گردشگری غیرمعمول، دست‌کم ارزش یک بار دیدن را دارد. ساعت بازگشایی این موزه، 10 صبح است و تا ساعت 11 شب امکان بازدید از آن وجود دارد. هرچند که پیشنهاد می‌شود از بردن بچه‌ها به چنین مکان‌هایی خودداری شود. این موزه پر است از تاریخچه‌ی شکنجه و نحوه استفاده از ابزارآلات شکنجه و مجموعه‌ی خوبی از برنامه‌ها و تورهای آموزشی را به بازدیدکنندگان خود عرضه می‌کند. 

موزه شکنجه هلند

یک فکر در مورد “موزه شکنجه هلند | موزه تأثیر گذار از شکنجه‌های قرون وسطایی

  1. ناشناس گفت:

    😭😭😭

    1. ناشناس گفت:

      خیلی بده 😭😑

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.