مجله فرانسه

برج ایفل | نماد فرانسه | جزئیات جالب از ساخت آن + ویدیو

برج ایفل

برج ایفل

برج ایفل، این سازه آهنی برنزی‌رنگ عظیم، از چهار پایه کمی خمیده شده ساخته شده است. قوس‌های تزئینی بزرگ آن در زیر برج، تعادل جالبی را ایجاد می‌کند به‌نحوی‌که انحنای ملایم را به سمت شیبی تند حرکت می‌دهد.

ارتفاع اصلی این بنای تاریخی حیرت‌انگیز از زمین تا بالای میله پرچم 312 متر است. برج ایفل در چهل و یک سال اول عمر خود به‌عنوان بلندترین سازه شناخته می‌شد و این رکورد تا زمانی که ساختمان کرایسلر نیویورک در سال 1930 بنا گشت ادامه داشت.

آنتنی در سال 1957 بر بالای آن نصب شد که ارتفاع آن را به 324 متر افزایش داد.

برج ایفل، شهر نور

برج ایفل برای نمایشگاه جهانی 1889 ساخته شد که صدمین سالگرد انقلاب فرانسه بود. این برج نمایانگر اتحاد بین مردم فرانسه است.

این سازه در امتداد ساحل جنوبی رود سن در یک فضای سبز بزرگ واقع شده است. مردم شب و روز در آنجا جمع می‌شوند تا از این مکان جالب‌توجه لذت ببرند.

لقب فرانسوی پاریس، اغلب به‌عنوان “شهر نور” ترجمه می‌شود. این کلمه در واقع به معنای “شهر روشنگری” است و اشاره به ارزشی که مردم شهر برای فرهنگ و دانش قائل هستندT دارد.

منطقه‌ای که برج ایفل در آن واقع شده است دارای جاذبه‌های بسیاری از جمله موزه‌ها، باغ‌ها، چشمه‌ها، برکه‌های زینتی و مراکز فرهنگی است.

ساخت برج ایفل

شرکت مهندسی ایفل قبلاً می‌دانست که چگونه برای پل‌ها سازه پشتیبان بسازد. بااین‌حال، با وجود این تجربه ساخت سازه‌ای به ارتفاع 300 متر ایده جسورانه‌ای بود.

آنها یک معمار فرانسوی به نام استفان ساوستر را آوردند تا اطمینان حاصل کنند برج تمام شده از نظر زیبایی و ساختاری بهترین نتیجه را بدهد.

ساوستر توصیه کرد قوس‌های منحنی عظیمی را به سازه اضافه کنند و همچنین سالن‌های بزرگ در طبقات مختلف با دیوارهای شیشه اضافه شود. حداکثر 300 کارگر، برج را با استفاده از داربست‌های چوبی و جرثقیل‌های بخار کوچک جمع کردند.

این برج یک معجزه مهندسی به‌حساب می‌آمد. سرعت تکمیل (2 سال و 2 ماه و 5 ‌روز) با توجه به درجه دقت در هر مرحله در آن زمان بسیار قابل‌توجه است. همچنین آسانسورهای بکار رفته در این پروژه یک شاهکار مهم فنی محسوب می‌شدند.

هیچ کسی تا به آن زمان چنین آسانسوری را در چنین بنای بلندی استفاده نکرده بود. پس از پایان ساخت برج، کارگران برای محافظت از آن در برابر زنگ‌زدگی، آن را با 60 تن رنگ پوشاندند.

معرفی ایفل

مرمت ایفل

از سال 1899 کارگران هر هفت سال آن را رنگ‌آمیزی می‌کنند. رنگ برج طی سال‌ها از قرمز تیره به زرد تیره و سپس به قهوه‌ای و اخیراً به برنز تغییر کرده است. این برج از 18038 قطعه به وزن  300 تن ساخته شده است.

گوستاوو ایفل از آهن فرفورژه مشبک‌کاری استفاده کرد. او می‌خواست نشان دهد که فلز به‌اندازه سنگ مستحکم ولی از آن سبک‌تر است. قطعات برج ابتدا در کارخانه ایفل واقع در حومه پاریس تهیه شد.

در مجموع 150 کارگر قطعات این برج را ساختند، این سازه‌ها برای تشکیل بخش‌هایی به طول حدود 5 متر بود که با دقت تمام ساخته شد.

سازه‌های تشکیل‌دهنده این بنا با استفاده از سیستم پیچ‌ومهره در کارخانه به هم متصل شدند که در نوع خود بسیار باکیفیت و قابل‌توجه بود. ولی در محل ساخت، پیچ‌ومهره ها با پرچ تعویض شدند و آنها را قبل از نصب گرم می‌کردند.

پرچ ها پس از خنک شدن کوچک می‌شوند که باعث کوتاه شدن شافت هر پرچ شده و دو سر پرچ را به هم می‌کشد و این واکنش باعث مستحکم شدن اتصال دو قطعه به هم می‌شود. در مجموع 2.5 میلیون پرچ استفاده شد که هر یک توسط تیمی متشکل از چهار کارگر نصب شد.

پی این سازه از سنگ و سیمان ساخته شده که بر روی یک‌لایه شن قرار گرفته است؛ درنتیجه‌ی این کار بنا مستحکم شده و در برابر انواع نیروهای جانبی نظیر باد مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

در طول ساخت، چهارپایه روی یک سکو از جنس ماسه قرار گرفت، همچنین جک‌های هیدرولیکی در تراز کردن هر طبقه نقش اساسی داشتند. این امر تضمینی برای متعادل بودن طبقات بالای برج بود.

موافقان و مخالفان برج ایفل

هنگامی‌که گوستاو ایفل و تیمش در حال تهیه نقشه‌های خود بودند، همه طرفدار این پروژه بلندپروازانه نبودند. ایفل قبلاً سابقه خوبی در طراحی سازه‌های چالش‌برانگیز داشته بود.

اما برخی از مردم شک داشتند او بتواند یک برج بلند بسازد که قادر باشد در برابر نیروی باد مقاومت کند. یک استاد ریاضی پیش‌بینی کرد که یک برج با ارتفاع سه‌چهارم برج طراحی شده فرو می‌ریزد.

علاوه بر این، همه از این‌که این برج چگونه می‌خواهد پاریس را تغییر دهد هیجان‌زده نبودند. پس از شروع ساخت‌وساز، یک گروه 300 نفری هنرمندان، نویسندگان و معماران از نمایشگاه پاریس خواستند که پروژه را متوقف کنند.

در آن دادخواست برج “مضحک” خوانده و ادعا شد که این بنا به‌اندازه “یک دود سیاه عظیم‌الجثه” توهین‌آمیز است.

ساخت‌وساز با وجود مخالفت‌ها ادامه یافت و برج در نهایت بیش از یک ماه قبل از آغاز نمایشگاه جهانی به اتمام رسید. مردم از این شاهکار معماری در طول نمایشگاه بسیار حیرت‌زده و خوشحال بودند.

بااین‌حال، برج به‌عنوان نمایشگاه موقت ساخته شد و قرار بود پس از بیست سال تخریب شود.

بهترین تور فرانسه را از ما بخواهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.