تور 10 روز سوئیس آلمان اتریش

2490 یورو + 32.900.000

 9 شب 4 ستاره Emirates

تور 8 روز سوئیس فرانسه

1890 یورو + 32.900.000

 7 شب 4 ستاره Emirates

تور 9 روز اسپانیا پرتغال

1790 یورو + هزینه پرواز

 8 شب 4 ستاره Turkish

معرفی کشور پرتغال

پرتغال کشوری واقع در امتداد ساحل اقیانوس اطلس شبه جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. پرتغال که بزرگترین قدرت قاره اروپا بود، مشترکات جغرافیایی و فرهنگی با کشورهای شمال اروپا و مدیترانه دارد.

سواحل شمالی سرد و صخره ای آن و فضای داخلی کوهستانی آن بسیار کم است. در حالی که جنوب این کشور، الگاروه، گرم و حاصلخیز است.

کوه های ناهموار استرلا (Serra da Estrela، یا رشته کوه ستاره) که بین رودخانه تاگوس و مونتگو قرار دارند، بالاترین نقطه سرزمین اصلی پرتغال را شامل می شوند.

افسانه ای زیبا در مورد کشور پرتغال

در هزاره اول قبل از میلاد، سلتیک لوزیتانی وارد شبه جزیره ایبری شد و سرزمین را آباد کرد و آثار زیادی از تاثیر آن ها باقی مانده است.

طبق افسانه های ملی، لیسبون، پایتخت ملی، نه توسط سلتش بلکه توسط جنگجوی یونانی باستان ادیسه تاسیس شد، که گفته می شود پس از ترک وطن خود، برای سرگردانی به یک سرزمین سنگی نزدیک به شهرفعلی رسیده است.

گفته می شود که عزیمت وی قلب پوره کالیپسو را شکسته است، که افسانه می گوید، خودش را به مار تبدیل کرده و سیم پیچی های او به هفت تپه لیسبون تبدیل می شوند.

البته اگر ادیسه، واقعا به این کشور می آمد، زمینی راکه قبلا توسط لوزیتانی ها آباد شده بود، پیدا می کرد.

حضور رومی ها در نام کشور

قبایل لوزیتانی قبل از ورود به امپراتوری، چندین نسل با رومی ها جنگیدند، پس از آن رم چندین شهر و بندر مهم تاسیس کرد.

حضور رومی ها را می توان در نام کشور مشاهده کرد، که از portus cale، یک محل استقرار در نزدیکی دهانه رود Douro و شهر فعلی پورتو نشات گرفته است.

بعدا، فرزندان رومی ها و لوزیتانی ها چندین قرن تحت حکومت مور زندگی می کردند تا اینکه یک پادشاهی مستقل تاسیس شد.

 مدرنیزه شدن پرتغال در آخر قرن بیستم

در نبرد و رقابت مداوم با اسپانیا، پرتغال به سمت دریا روی آورد و پس از تاسیس مدرسه ناوبری در ناوگان توسط Henry Navigator به مرور زمان امپراتوری گسترده ای در خارج از کشور ایجاد کرد.

بیشتر این امپراتوری به سرعت از دست رفت، اما حتی در آن زمان پرتغال نیز دارایی های قابل توجهی را در امتداد سواحل آفریقا، جنوب و شرق آسیا و آمریکای جنوبی حفظ کرد.

پرتغال تا اواسط دهه 1970 قدرت استعماری باقی ماند، زمانی که یک انقلاب مسالمت آمیز کشور را از یک دیکتاتوری به یک جمهوری دموکراتیک تبدیل کرد.

این کشور که مدتی در بین فقیر ترین کشورهای اروپا بود، در دهه های آخر قرن 20 مدرنیزه شد و اقتصاد خود را از اقتصادی مبتنی بر تولیدات منسوجات و دامپروری گسترش داد که شامل انواع تولیدات و خدمات بود.

زمین کشور پرتغال

پرتغال یک ششم شبه جزیره ایبری را در محیط جنوب غربی اروپا را اشغال می کند. در شمال و شرق این کشور، اسپانیا واقع شده است که بقیه شبه جزیره را تشکیل می دهد.

این کشور، در جنوب و غرب اقیانوس اطلس قرار دارد و در غرب و جنوب غربی آزور(آچورس) و جزایر مادیرا، که بخشی از کلانشهر این کشور هستند، نهفته است.

این کشور، چندان بزرگ نیست، اما از جغرافیای فیزیکی متنوعی برخوردار است. از سواحل کم ارتفاع و دشت ها گرفته تا کوه های استرلا، که تقریبا6500 فوت(2000متر)است.

ورزش های محبوب در پرتغال

گاوبازی: گاوبازی یک ورزش محبوب در بین اهالی این کشور است. این بازی، با بازی ای که در کشور اسپانیا انجام می شود، متفاوت است.

این بازی در این کشور به این صورت انجام میشود، افراد یک کت به سبک قرن 18 و یک کلاه سه حلقه ای می پوشند و سوار اسب می شوند.

در این بازی افراد دنبال کشتن گاو نر نیستند. جالب است بدانید که شاخ های گاو برای اینکه به اسب آسیبی وارد نکند، غلاف می شود. سپس افراد گاوباز جوانی فورادادوس با دست برهنه با گاو نر مقابله می کنند.

فوتبال: فوتبال یکی از ورزش های ملی است. فوتبال کشور پرتغال در بین اهالی فوتبال دوست محبوبیت ویژه ای دارد، اگرچه در مسابقات جام جهانی نتایج نا امید کننده ای داشته است.

مشهورترین بازیکن ، اوزبیو، یکی از گلزنان فوتبال اروپا در دهه 1960بوده است.

در قرن 21ام موفقیت های او با کریستیانو رونالدو، بزرگترین ستاره فوتبال پرتغال در یک نسل رقابت شد.

در بازی های ماراتن تابستانی 1988 در سئول، رزا موتا است که یک عنوان قهرمانی جهان و سه قهرمانی اروپا را از آن خود کرد.

وضعیت مسکن در پرتغال

طبق ماده 65 قانون اساسی این کشور، اعلام کرده است که همه شهروندان حق دارند، در خانه ای با اندازه کافی و با رعایت استانداردهای بهداشت و آسایش و حفظ حریم شخصی و خانوادگی زندگی کنند.

این امر هم چنین از دولت می خواهد سیاست های مسکن را مبتنی بر برنامه ریزی شهری که وجود شبکه کافی از وسایل حمل و نقل و اجتماعی را تضمین می کند، ایجاد کند.

و هم چنین یک سیستم اجاره سازگار با درآمد خانواده و مالکیت فردی خانه ها ایجاد کند. با این وجود، به خصوص در مناطق شهری، پرتغال از مسکن غیر استاندارد و کمبود شدید مسکن رنج برده است.

اندازه مسکن طبق استانداردهای اروپا کوچک است. با این حال، میزان مالکیت خانه نسبتا زیاد است، حدود دو سوم از خانه ها توسط مالکین مسکونی، و نسبتا تعداد کمی از خانه های تحت مالکیت وام مسکن قرار دارند.

در مناطق روستایی اوضاع بهتر نبود و بسیاری از مکان ها تا دهه 1990 برق رسانی نمی شدند.

در طول دهه 1980، شهرهای خانگی و متشکل از چند صدهزار مسکن در حومه کلانشهر ها، به ویژه لیسبون و پورتو ساخته شدند.

دولت از سال1990 شروع به رسیدگی به شرایط نامناسب مسکن کرد، زمانی که اقداماتی را برای افزایش و بهبود سهام مسکن برای افراد فقیر انجام داد.

به طور کلی در پرتغال ارزش ملک زیاد است و برخی از مطلوب ترین آپارتمان ها، در بلوک های مسکونی ساخته شده در منطقه رودخانه شرقی لیسبون است که در اواخر دهه 1990 برای نمایشگاه جهانی پاکسازی شد.

مراکز علمی و آموزشی در پرتغال

در پرتغال، کودکان بین سنین 3 تا 6 سال به طور رایگان آموزش می بینند. جالب است بدانید که آموزش در سنین 6 تا 18 سال بسیار اجباری است.

در این کشور آموزش به اولویت بالای بودجه دولت تبدیل شده است. به ویژه از اواخر دهه 1980، زمانی که یک مطالعه نشان داد که نزدیک به یک پنجم جمعیت بالای 5 سال بی سواد هستند.

با آغاز قرن 21، میزان سواد به بیش از 90 درصد افزایش یافت و این یعنی اینکه هر کودک در مدرسه ثبت نام می کند.

مدارس خصوصی مکمل مدارس دولتی هستند که برای اکثر مردم آموزش رایگان ارائه می دهند. چندین دانشگاه دولتی و خصوصی نیز در پرتغال وجود دارد.

از جمله: دانشگاه کویمبرا( که در سال 1290 در لیسبون تاسیس شد، در سال 1537 به طور دائمی در کویمبرا مستقر شد.)، دانشگاه لیسبون(تاسیس1911)،

دانشگاه فنی لیسبون(تاسیس 1930)، دانشگاه پورتو(تاسیس1911) و دانشگاه کاتولیک پرتغال(تاسیس در 1968 درلیسبون) و … و هم چنین تعدادی آکادمی های نظامی و چندین مدرسه تخصصی برای موضوعاتی مانند علوم و مدیریت هتل وجود دارد.