ژیوارنامه

معروف ترین نقاشان اروپا | هنر دگرگون شده در رنسانس

معروف‌ترین نقاشان اروپا

از نظر تاریخی، هنرمندان یا به دلیل سبک منحصربه‌فرد و یا شخصیتی که در دنیای هنر از خود نشان می‌دهند، مشهور می‌شوند. با شروع دوره رنسانس، هنر دگرگون شد، ارزش آن بالا رفت و احترامی را که از سوی جامعه در گذشته برای آن نبود، ایجاد شد.

رنسانس دوره‌ای است که به خاطر آثار باور نکردنی‌اش، معروف و شناخته شده است. آثار آن دوره بیش از هر زمان دیگری واقع گرایانه بود.

استادان هنر در همه جا شناخته شدند و کارهای آن‌ها در طول زندگی و فراتر از آن‌ها مورد مطالعه قرار گرفت. به دنبال دوره رنسانس، نوآوری‌ها و تفکرات مختلف اتفاق افتاد و از آن زمان به بعد، هنرمندان و کارهایشان خود را از هر دوره متمایز کردند.

اگر علاقمند سفر به ارپا هستید، از تور اروپا ژیوار دیدن کنید.

رنسانس ایتالیا دوره تغییرات فرهنگی بزرگی را در اروپا رقم زد که بین قرون 14 و 16 اتفاق افتاد. تعدادی از نقاشان از دوره رنسانس ایتالیا بیرون آمدند و علاقه خود را به زیبایی طبیعت و بدن انسان نشان دادند.

در ادامه نگاهی می‌اندازیم به پنج مورد از مهم‌ترین این استادان که بهترین نقاشی‌های تمام اعصار را خلق کردند.

رافائلو سانزیو

رافائلو سانزیو (که اکثر اوقات او را به نام رافائل می‌خوانند) در اوربینو به دنیا آمد. بین سال‌های 1500 و 1508 رافائل در مرکز ایتالیا کار می‌کرد و به دلیل نقاشی‌های مادوناس و پرتره خود به شهرت رسید.

در سال 1508، پاپ ژولیوس دوم او را به تزئین اتاق‌های پاپ در واتیکان فراخواند، جایی که برخی از بهترین کارهای خود مانند مدرسه آتن را اجرا کرد.

لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی را اغلب مظهر آرمان‌های انسان گرایانه دوره رنسانس می‌دانند. اگرچه لئوناردو استاد بسیاری از اشکال مختلف هنری بود اما او را بیشتر به خاطر نقاشی‌هایش تجلیل می‌کنند.

لئوناردو در جمهوری فلورانس متولد شد و سال‌های ابتدایی خود را با یادگیری در کارگاه آندره دل وروکروشیو نقاش فلورانس گذراند.

تنها حدود 15 تابلوی نقاشی او در طول این سال‌ها باقی‌مانده است که از جمله آن‌ها نقاشی‌های مونالیزا و شام آخر را می‌توان نام برد که دو اثر از شناخته شده ترین آثار تمام دوران هستند.

داوینچی

هنرمندان

میکل آنژ

میکل آنژ مانند معاصر خود، لئوناردو داوینچی، در بسیاری از بخش‌های هنری استاد بود و در بین آن‌ها بیشتر از همه در نقاشی استاد بود.

در کلیسای سیستین واتیکان، وی دو اثر که برجسته‌ترین نقاشی دیواری‌های تاریخ هنر غربی هستند را نقاشی کرده است: صحنه‌هایی از “پیدایش انسان” بر روی سقف و “آخرین حکم” روی دیوار محراب این کلیسا نقش بسته‌اند.

میکل آنژ در حدود چهار سال نقاشی‌های دیواری باشکوه سقف کلیسا را تکمیل کرد که این ترکیب بیش از 500 مترمربع بوده و حداقل شامل 300 پیکر است.

هنرمندان

ساندرو بوتیچلی

وی یکی دیگر از هنرمندان متعلق به مدرسه برجسته فلورانس است. اگرچه جزئیات مربوط به زندگی اولیه او بسیار کم بوده، اما معمولاً پذیرفته‌شده که وی زیر نظر فرا فیلیپو لیپی شاگردی می‌کرده است.

نقاشی‌های ظریف از مدونا و کودک، نقاشی‌های محراب و نقاشی‌های با اندازه‌های واقعی او، بسیار محبوب بوده‌اند. او شاید بیشتر به دلیل دو نقاشی خود شناخته‌شده باشد که در آن‌ها صحنه‌های اساطیری را به تصویر می‌کشد – تولد ونوس و پریماورا – که هر دو در گالری Uffizi فلورانس نگهداری می‌شوند.

تیتیان

تیزانو وچلیو معروف به تیتان، بزرگ‌ترین هنرمند ونیزی قرن شانزدهم بود. تیتیان در درجه اول به دلیل تسلط بر استفاده از رنگ و تنوع کارهایش مشهور است – او به یک اندازه در نقاشی پرتره، مناظر و موضوعات افسانه‌ای و مذهبی مهارت داشت.

وی در دوران نوجوانی با هنرمندان برجسته ونیزی مانند جورجیونه و جیووانی بلینی کار می‌کرد. تیتیان برای خانواده‌های سلطنتی سراسر اروپا از جمله پادشاه فیلیپ دوم اسپانیا نقاشی می‌کشید.

او پرتره بسیاری از چهره‌های برجسته را در طول زندگی حرفه‌ای خود، از پاپ پل سوم گرفته تا امپراتور مقدس روم، چارلز پنجم را نقاشی کرد. وی در سال‌های پایانی زندگی خود، خیلی اساسی در سبک و تکنیک خود تجدید نظر کرد. تیتان در بین معاصرانش به عنوان “خورشید در میان ستارگان کوچک” یاد می‌شد.

به‌طور کلی می‌توان گفت دوره رنسانس دوره شکوفایی هنر نقاشی بوده است و ایتالیا به مهد این هنر تبدیل گشته است. اگر علاقمند سفر به ایتالیا هستید، از تور ایتالیا ژیوار دیدن کنید.

اگرچه به جز موارد ذکرشده نقاش‌های مطرح دیگری نیز در تاریخ اروپا ظهور پیدا کرده‌اند اما افراد نام برده شده در تمامی دنیا با کارهای شگفت انگیزشان شناخته‌شده هستند.

وینسنت ون گوگ

یکی از معروف‌ترین نقاشان اروپا ون گوک است. این نقاش هلندی نزدیک به 2100 قطعه کار به جهان داد، نقاشی های رنگ روغن در سبک پسامپرسیونیسم برجسته ترین آثار دو سال اخیر زندگی او بود. این هنرمند به دلیل بیماری خود به عنوان هنر خود مشهور است و به طور مشهور گوش خود را بریده است.

موزه ون گوگ در آمستردام بزرگترین مجموعه آثار ون گوگ را نشان می دهد که با توجه به اینکه هنرمند در هلند متولد شده است، مناسب است.

یکی از برجسته ترین نقاشی های وی “گندم با کلاغ” است که هنرمند آن را برای بیان “غم، تنهایی شدید” ساخته است.

معروف‌ترین نقاشان اروپا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.