ژیوارنامه

بلندترین ساختمان اروپا لاختا در کجا قرار دارد؟

بلندترین ساختمان اروپا Lakhta

بشری که خود را اشرف مخلوقات و صاحب هنر می‌داند، از دیرباز به‌ دنبال نشان دادن توانمندی‌های خود به طرق گوناگون بوده است: یکی نقاشی می‌کشد، یکی قایق می‌سازد و یکی هم به دنبال ساخت و سازهای منحصربه‌فرد می‌رود.

شرکت روسی سهامی عام گازپروم که فعالیت اصلی‌اش در حوزه استخراج، تولید و توزیع منابع طبیعی گاز است، در سال 2012 پروژه ساختمان‌سازی را شروع کرد که حاصل آن، شهرکی مبتنی بر اصول توسعه پایدار در حومه سن‌پترزبورگ برای کار و زندگی بوده است. بهره‌برداری از این شهرک، در سال 2019 شروع است. در هسته این پروژه ساختمان‌سازی، آسمانخراش Lakhta قرار دارد. درباره روز ملی اروپا چه می‌دانید؟

بلندترین ساختمان اروپا Lakhta

بلندترین ساختمان اروپا Lakhta

ساختمان فوق بلند لاختا، نه تنها بلندترین ساختمان در روسیه که بلندترین ساختمان در اروپا نیز هست. این برج، رتبه 13 ام را در میان بلندترین ساختمان‌های دنیا از آن خود کرده است. ساختمان مذکور، 462 متر ارتفاع دارد و از 87 طبقه بالای زمین و 3 طبقه زیرزمین تشکیل شده است.

نمای ظاهری این ساختمان، شکلی مارپیچ‌گونه دارد که از پائین به بالا باریک‌تر می‌شود: درست مثل یک دوک نخ‌ریسی.

در اصل ساختمان لاختا، یک ستون اصلی دارد که پنج بدنه‌ی جانبی دور آن، به صورت مارپیچ بالا رفته‌اند. این ظاهر تداعی‌کننده شعله آتش است که نماد شرکت گازپروم به‌شمار می‌رود. این پنج مارپیچ، به پنج شاخه دفتری جداگانه اختصاص داده شده‌اند که در مجموع 76000 مترمربع فضا را در بر می‌گیرند. تاریخ روسیه را ورق بزنید.

بلندترین ساختمان اروپا Lakhta

ویژگی‌های داخلی و خارجی لاختا

نمای بیرونی از شیشه‌هایی با بهره‌وری انرژی بالا ساخته شده و مجموعاً 16595 واحد شیشه‌ی دو جداره در آن به‌کار رفته است. هر واحد از این شیشه‌ها، طراحی مدرن پیچیده‌ای به شکل یک متوازی‌الاضلاع با ارتفاع 4.5 متر و وزنی برابر با 740 کیلوگرم دارند. ساخت این شیشه‌ها در کشور آلمان و در کارخانه‌ی آی.جی.پی انجام شده است.

از شیشه‌ی لمینیت شده بر روی هر یک از این شیشه‌های دوجداره استفاده شده تا مقاومت آنها در برابر سرما چند برابر شود. باز و بسته شدن پنجره‌های این ساختمان به‌صورت اتوماتیک و براساس دمای بیرون انجام می‌شود.

بتن‌ریزی کف آسمانخراش لاختا، ظرف مدت 49 ساعت بدون وقفه و با 19624 مترمکعب بتن انجام شده است که در نوع خود یک رکورد جهانی محسوب می‌شود. در ساخت پایه‌های بتنی به‌کار رفته نزدیک به 92000 تن آهن استفاده شده است. از شرایط ویزای شنگن چه چیزی را باید بدانید؟

بلندترین ساختمان اروپا Lakhta

برج لاختا چند طبقه دارد؟

به جز فضای دفتری، این آسمانخراش 87 طبقه‌ یک افلاک‌نما هم دارد. این افلاک‌نما که در ارتفاع 370 متری ساخته شده، چشم‌انداز بسیار ویژه‌ای را به نمایش می‌گذارد که تماشای آن تاکنون تنها با دیدن از پنجره‌های یک هواپیما ممکن بود.

یک ویژگی منحصربه‌فرد مرکز لاختا که آن را در میان حافظان محیط‌زیست محبوب کرده، استفاده از تکنولوژی‌های مدرن و پایبندی به اصول انرژی پایداری در ساختمان‌سازی بوده است.

در مرکز این ساختمان، 34 آسانسور پرسرعت تعبیه شده که می‌توانند به سرعت 8 متر بر ثانیه برسند. این آسانسورها و اصل حمل‌ونقل عمودیِ به کار برده شده در این پروژه، این تضمین را می‌دهند که زمان انتظار برای استفاده از آسانسورها، حتی در ساعات اوج مصرف هم زیر 30 ثانیه باشد.

تلفیق پنجره‌های هوشمند، سیستم گرمایشی فوق مدرن، و استراتژی “کف معلق”، ایمنی ساختمان و بهره‌وری انرژی را چند برابر می‌کند و در عین حال، عایق صوتی خوبی برای فضای داخلی فراهم کرده است.

ورودی ساختمان، به شکل طاق است که حدود 25 متر ارتفاع و 98 متر طول دارد.

بلندترین ساختمان اروپا Lakhta

آسمان خراش لاختا

نزدیک به دو سوم از فضای داخلی آسمانخراش متعلق به دفاتر مرکزی شرکت لاختا و شرکت‌های جانبی‌اش است. علاوه بر افلاک‌نما، یک رستوران نیز در این ساختمان ساخته شده است. محوطه‌سازی اطراف این برج، طراحی زیبا و به روزی دارد و در کنار ساختمان، یک سیستم تسویه آب نیز ساخته شده که مصرف آب را به حداقل می‌رساند.

جمع‌بندی

اگر چه هدف شرکت گازپروم از ساخت مجتمع لاختا، متمرکز کردن بخش‌های اداری خود در یک جا بوده، اما طراحی منحصر به فرد آسمانخراش لاختا و محوطه‌ی اطراف آن، این شهرک را تبدیل به یک جاذبه‌ی شهری مدرن کرده است. گردشگرانی که به روسیه سفر می‌کنند، این امکان را دارند که از بخش‌های مشخص شده این آسمانخراش بازدید کنند و از امکانات رفاهی درون برج و ساختمان‌های اطراف آن، مانند کلینیک درمانی، باشگاه بدنسازی و … لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.