ژیوارنامه

هر آنچه که باید درباره دریای مدیترانه بدانید!

همه چیز درباره دریای مدیترانه اروپایی

دریای مدیترانه اروپایی یا دریای میانه، دریایی بین قاره‌ای است که از اقیانوس اطلس در غرب و تا آسیا در شرق امتداد دارد و اروپا را از آفریقا جدا می‌کند. این دریا قاره آسیا را به قاره اروپا متصل می‌کند. دریای مدیترانه از نظر جغرافیایی بین جنوب اروپا و شمال آفریقا واقع شده است، که اغلب بخشی از اقیانوس اطلس در نظر گرفته می‌شود اما در واقع یک ناحیه جداگانه است. کلمه “مدیترانه” از کلمه لاتین “mediterraneus” گرفته شده است که به معنی “دریای میان سرزمین‌ها” است. دریای مدیترانه تقریباً 965000 مایل مربع، با دهانه باریک 8.7 مایل به اقیانوس اطلس، مساحت دارد.

همه چیز درباره دریای مدیترانه اروپایی

درباره دریای مدیترانه اروپایی بیشتر بدانید

دریای مدیترانه اروپایی یک فرورفتگی نامنظم عمیق، کشیده و تقریباً محصور در خشکی را در بین عرض‌های جغرافیایی 30 درجه و 46 درجه شمالی و طول‌های جغرافیایی 5 درجه 50 ′ غربی و 36 درجه اشغال می‌کند. گستره غربی – شرقی آن از تنگه جبل الطارق بین اسپانیا و مراکش تا سواحل خلیج اسکندرون در ساحل جنوب غربی ترکیه تقریباً 2500 مایل (4000 کیلومتر) و متوسط ​​آن از شمال و جنوب، بین کرواسی و لیبی، حدود 500 مایل (800 کیلومتر) است. دریای مدیترانه اروپایی، دریای مرمره، با مساحت تقریبی 970،000 مایل مربع (2،510،000 کیلومتر مربع) را اشغال می‌کند. منتهی الیه غربی دریای مدیترانه از طریق کانال باریک و کم عمق تنگه جبل الطارق، که تقریباً 8 مایل (13 کیلومتر) عرض در باریکترین نقطه خود دارد، به اقیانوس اطلس متصل می‌شود و عمق آستانه یا خط الراس زیردریایی که اقیانوس اطلس را از دریای البران جدا می‌کند.

حدود 1050 فوت (320 متر) است. دریای مدیترانه اروپایی در شمال شرقی به (با عمق آستانه 230 فوت [70 متر]) ، دریای مرمره و تنگه بسفر (دریای مرمره با عمق آستانه حدود 90 فوت به دریای سیاه متصل می شود) و از جنوب شرقی توسط کانال سوئز با دریای سرخ در ارتباط است.

همه چیز درباره دریای مدیترانه اروپایی

ویژگی های فیزیوگرافی و زمین شناسی دریای مدیترانه اروپایی

یال زیردریایی بین جزیره سیسیل و سواحل آفریقا با عمق آستانه حدود 1200 فوت (365 متر) دریای مدیترانه اروپایی را به قسمت‌های غربی و شرقی تقسیم می‌کند. قسمت غربی به نوبه خود به سه حوزه اصلی زیردریایی تقسیم می‌شود. حوضه البران در شرق جبل الطارق، بین سواحل اسپانیا و مراکش قرار دارد. حوضه الجزایر (که گاهی اوقات Algero-Provençal یا Balearic نامیده می شود)، در شرق حوضه البران، در غرب ساردینیا و کورسیکا است و از سواحل الجزایر تا سواحل فرانسه امتداد دارد. این دو حوضه با هم حوضه غربی را تشکیل می‌دهند. حوضه Tyrrhenian، بین ایتالیا و جزایر ساردنیا و کورسیکا قرار دارد.

شرق مدیترانه به دو حوزه اصلی تقسیم می‌شود. حوضه یونیان، در ناحیه معروف به دریای یونی، در جنوب ایتالیا، آلبانی و یونان قرار دارد، جایی که عمیق‌ترین بخش در مدیترانه، با حدود 16000 فوت (4900 متر) ثبت شده است. یال زیردریایی بین منتهی الیه غربی کرت و سورنائیکا (لیبی) حوزه یونیان را از حوضه شام ​​به جنوب آناتولی (ترکیه) جدا می‌کند و جزیره کرت حوضه شام ​​را از دریای اژه جدا می‌کند، که آن قسمت از دریای مدیترانه را در شمال کرت تشکیل می‌دهد و از غرب و شمال به سواحل یونان و از شرق به سواحل ترکیه محدود می‌شود. دریای اژه شامل جزایر متعددی از مجمع الجزایر یونان است.

دریای آدریاتیک، در شمال غربی بدن اصلی دریای مدیترانه شرقی، از غرب و شمال به ایتالیا و از شرق به اسلوونی، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مونته نگرو و آلبانی محدود می‌شود.

همه چیز درباره دریای مدیترانه اروپایی

20 حقیقت جالب درباره دریای مدیترانه اروپایی

 • مساحت دریای مدیترانه 2966000 کیلومتر مربع است و یکی از بزرگترین دریاهای جهان است.
 • عمق متوسط ​​ دریای مدیترانه اروپایی 4900 فوت است.
 •  عمیق ترین نقطه دریای مدیترانه 17،280 فوت در Calypso Deep دریای یونیون است.
 • کشورهای دارای سواحل در امتداد دریای مدیترانه اروپایی عبارتند از ترکیه، تونس، سوریه، اسلوونی، اسپانیا، مونته نگرو، موناکو، مالت، لیبی، لبنان، ایتالیا، اسرائیل، یونان، فرانسه، مصر، قبرس، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، الجزایر و آلبانی.
 • در دوران باستان دریای مدیترانه یک مسیر مهم حمل و نقل بود. امروزه همچنان یک مسیر مهم حمل و نقل باقی مانده است.
 • تمدن‌های باستانی که در کنار دریای مدیترانه اروپایی زندگی می‌کردند شامل فنیقی‌ها و ایالت‌های شهر یونان است.
 • هنگامی که داریوش اول مصر را فتح کرد، او یک کانال ساخت تا دریای سرخ را به دریای مدیترانه متصل کند.
همه چیز درباره دریای مدیترانه اروپایی
 • دریای مدیترانه به یک مسیر اصلی برای مهاجران تبدیل شده است. تخمین زده می شود که در سال 2015 بیش از یک میلیون نفر از دریای مدیترانه برای مهاجرت به اروپا استفاده کرده‌اند.
 • شهرهای بزرگ در امتداد دریای مدیترانه شامل الجزایر، اسکندریه، نیس، مارسی، آتن، تل آویو، باری، رم، ونیز، بیروت، طرابلس، طنجه، شهر غزه، تونس، مرسین و بسیاری دیگر است. زیرمجموعه‌های دریای مدیترانه، که آب‌های کوچکتری هستند که در دریا قرار دارند، شامل تنگه جبل‌الطارق، دریای آلبوران، دریای بالئاریک، دریای لیگوریا، دریای ترونس، دریای ایونی، دریای آدریاتیک و دریای اژه است.
 • بزرگترین جزایر دریای مدیترانه اروپایی شامل سیسیل، ساردینیا، قبرس، کورسیکا، کرت، اوبه، مایورکا، لزبوس، رودس و خیوس است.
 • حوضه دریای مدیترانه با همگرایی صفحات آفریقا و اوراسیا، در اواخر دوره تریاس و ژوراسیک اولیه تشکیل شد.
 • اعتقاد بر این است که دریای مدیترانه در کمتر از دو سال، تقریباً 5.3 میلیون سال پیش به دلیل سیل زانکلان، پر از آب شده است.
 • تغییر آب و هوا ممکن است منجر به افزایش سطح آب دریای مدیترانه شود، که می تواند تأثیر منفی بر منابع آب آشامیدنی و آوارگی حدود نیم میلیون نفر فقط در مصر داشته باشد.

معرفی 17 ساحل برتر اروپا در سال 2020

همه چیز درباره دریای مدیترانه اروپایی
 • آلودگی یک مشکل اساسی در دریای مدیترانه است که ناشی از فاضلاب، روغن معدنی، جیوه سرب، فسفات ها و بقایای دریایی است.
 • تقریباً 220،000 کشتی تجاری هر ساله از دریای مدیترانه عبور می کنند، بعضی از آنها بارهای خطرناکی دارند که در صورت نشت منجر به آسیب جدی به محیط زیست می شود.
 • دریای مدیترانه اروپایی یک مکان مهم گردشگری برای مردم از سراسر جهان است.
 • آژانس محیط زیست اروپا اعلام کرده است که 65٪ ذخایر ماهی در دریای مدیترانه اروپایی به دلیل صید بی رویه زیر سطح بیولوژیکی ایمن است.
 • به دلیل اتصال دریای مدیترانه اروپایی با اقیانوس اطلس، جزر و مد در مدیترانه محدود است.
 • آب موجود در دریای مدیترانه به دلیل اتصال باریک و تبخیرزیاد، کمی شورتر از اقیانوس اطلس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.