ژیوارنامه

تمدید پاسپورت | چگونه پاسپورتم را تمدید کنم؟

پاسپورت به عنوان یک مدرک شناسایی کاربرد گسترده‌ای دارد و بسیار مفید است. در مواردی از جمله: پایان مدت اعتبار 5 ساله، اتمام صفحات خالی گذرنامه فعلی، تغییر اطلاعات فردی مانند نام، نام خانوادگی یا تاریخ تولد و یا تغییر محل اقامت لازم است فرد برای ادامه استفاده از مزایای پاسپورت، آن را تمدید کند.

تمدید پاسپورت ایرانی مراحل، مدارک و پروسه مختص به خود را دارد که در این مقاله توضیح داده شده است.

تاریخچه پاسپورت | درباره اولین گذرنامه در جهان چه می دانید؟

پاسپورت

مراحل تمدید پاسپورت

  1. ثبت نام در سامانه mfa.gov.ir: اولین قدم برای تمدید پاسپورت ثبت نام در mikhak.mfa.gov.ir است. اگر قبلا در این سامانه ثبت نام کرده اید می‌توانید به مرحله بعد بروید. در غیر این صورت باید با کلیک بر روی “ثبت نام کاربر جدید” یک حساب کاربری ایجاد کنید.
  2. پر کردن فرم درخواست تمدید پاسپورت: پس از ایجاد حساب کاربری، وارد آن شوید و به قسمت “گذرنامه” بروید و “تمدید پاسپورت من” را انتخاب کنید. اطلاعات اولیه را که شامل نام، تاریخ تولد و غیره است، وارد کنید.
  3. ارائه مدارک مورد نیاز تمدید پاسپورت: هنگامی که فردی برای تمدید پاسپورت اقدام می کند، لازم است مدارک خاصی ارائه شود. مدارک خود را اسکن و بارگذاری کنید (حداقل حجم مجاز برای مدارک اسکن شده 300 کیلو بایت می‌باشد).

افرادی زیر 18 سال که شناسنامه آن‌ها عکس ندارد، باید شناسنامه خود را تغییر دهند. برای تمدید پاسپورت برای یک کودک خردسال، پدر کودک باید درخواست کند یا مادر کودک با وکالت نامه از پدر یا مادر با نامه‌ای از دادگاه می‌تواند درخواست کند.

مراحل دیگر تمدید پاسپورت

  • تایید اطلاعات: در این مرحله لازم است فرد تمام اطلاعاتی و مدارکی را که در مراحل قبل وارد کرده است، تایید کند. توصیه می شود قبل از تایید، کلیه اطلاعات وارد شده بررسی شود تا از بروز خطا جلوگیری گردد. افراد در این بخش یک کد رهگیری دریافت می کنند که باید آن را چاپ و نگه داری نمایند.
  • پرداخت هزینه های تمدید پاسپورت: افراد می توانند هزینه مورد نیاز برای تمدید پاسپورت را از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پلیس 10+ پرداخت و سپس رسید پرداخت دریافت کنند. هزینه تمدید پاسپورت براساس سن متقاضی (کودک/ بزرگسال) و تعداد صفحات در دفترچه پاسپورت جدید، متفاوت خواهد بود.
  • رزرو وقت برای دریافت پاسپورت تمدید شده: پس از ارسال فرم، افراد باید یک زمان مصاحبه را براساس وقت های موجود در وب سایت کنسولگری تعیین کنند. این فرآیند را می توانند با ورود به وب سایت کنسولگری و کلیک بر روی قسمت “رزرو وقت ملاقات” انجام دهند.
  • تهیه پاکت نامه: افراد باید پاکت نامه ای برای بازگشت مدارک اصلی، که تمبر کافی برای پست سفارشی، و آدرس متقاضی روی آن درج شده است را تهیه نمایند.

قدیمی‌ترین کشورهای جهان کدامند؟

پاسپورت

مدارک لازم برای تمدید پاسپورت

مدارک عمومی برای درخواست تمدید پاسپورت عبارت است از: پرینت فرم درخواست تمدید پاسپورت، اصل و کپی پاسپورت قدیمی، اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه، اجازه محضری برای افراد زیر 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی، اصل و کپی گواهی پایان خدمت سربازی یا معافیت از خدمت، سه قطعه عکس 3*4، ارائه نامه از حفاظت یگان مربوطه برای بازنشستگان نظامی که 5 سال تمام از بازنشستگی آنها نگذشته است،

اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان بازنشستگان برای نظامی که 5 سال از بازنشستگی آنها می‌گذرد، و نظامیان شاغل می‌بایست نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارائه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه نمایند.

پاسپورت

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.