ژیوارنامه

یونانی‌های را بیشتر بشناسید

آشنایی با یونان

در منطقه یونان امروزی دو جامعه اولیه وجود داشت. تمدن مینوی (حدود ۲۶۰۰–۱۲۰۰ پیش از میلاد) در جزیره کرت به نام پادشاه افسانه ای مینوس نام‌گذاری شد. تمدن میسن در سرزمین اصلی (حدود 1600–1150 قبل از میلاد) توسط افرادی به نام هلن تاسیس شد. در قرن هشتم قبل از میلاد، دولت شهر یونان یا پولیس شکل گرفته بود. تا قرن ششم قبل از میلاد، شهرهای آتن و اسپارتا برای کنترل سیاسی یونان رقیب یکدیگر بودند. “عصر طلایی” کلاسیک آتن در قرن پنجم با دستاوردهای بزرگی در دولت، فلسفه، نمایش، مجسمه سازی و معماری همراه بود. نفوذ تمدن یونان در سراسر اروپا، شمال آفریقا، خاورمیانه و آسیای میانه از طریق فتوحات اسکندر بزرگ، گسترش یافت. یونان در سال 146 قبل از میلاد توسط رومیان فتح شد.

آشنایی با یونان

موقعیت جغرافیایی یونان

یونان که در انتهای جنوبی شبه‌جزیره بالکان واقع شده ، شامل بیش از ۱۵۰۰ جزیره در دریاهای یونیان و اژه است. در حدود ۱۷۰ مورد از این جزایر، دارای سکنه است. حدود ۸۰ درصد این کشور را کوه‌ها پوشانده‌اند که بخشی از کوه‌های آلپ را تشکیل می‌دهند. کوه الم پوس، در یونان شرقی – مرکزی، خانه افسانه‌ای خدایان، بلندترین قله است که ۹،۵۷۳ فوت ارتفاع دارد. خط ساحلی این کشور – طول بیش از ۸۷۵۰ مایل (۱۴۰۰۰ کیلومتر) – یکی از طولانی‌ترین خطوط در جهان است.

آشنایی با یونان

زبان

حدود ۹۸ درصد مردم یونان، یونانی را به ‌عنوان اولین زبان خود صحبت می‌کنند. یونان جدید دو شکل دارد. فرم دموتیکی (dimotiki) در مکالمه‌هایی روزمره استفاده می‌شود که بر اساس مناطق متفاوت بوده و شامل کلماتی از زبان‌های اسلاوی، ترکی و ایتالیایی است. نسخه رسمی‌تر، Katharevousa، توسط دولت و مطبوعات استفاده می‌شود. این در اوایل قرن نوزدهم میلادی در تلاش برای احیای یونان باستان است که هنوز هم در واقع یک زبان مرده است.

فرهنگ عامه

یونانیان باستان معتقد بودند که خدایان و الهه‌ها بر سرنوشت آنها حکمرانی می‌کنند و می‌توانند آینده را رقم بزنند. خدایان و الهه‌های مختلف مسئول جنبه‌های مختلف زندگی بودند. اعتقاد بر این بود که آنها در صومعه‌ها و زیارتگاه‌هایی به نام خطیب ارتباط برقرار می‌کنند. مهم‌ترین سخنرانی این مسائل در دلفی بوده است. مردم خدایان را در جشنواره‌های بزرگ (از جمله بازی‌های المپیک) و خصوصی در محراب‌های خانه‌های خود، با نذورات غذا و شراب، تکریم می‌کردند.

آشنایی با یونان

دین

کلیسای ارتدکس شرقی نقشی اساسی در زندگی یونان ایفا می‌کند. در طول ۴۰۰ سال حاکمیت ترک‌های عثمانی، کلیسای ارتدکس نیرو اصلی اتحاد مردم یونان بود. تاریخ، هنر، ادبیات و موسیقی یونان حفظ و از طریق کلیسا به مردم منتقل می‌شد. بیش از ۹۷ درصد مذهب و فرهنگ یونانیان امروز به کلیسای ارتدکس تعلق دارند. گرچه آزادی دین برای همه یونانیان تضمین شده است، اما کلیسای ارتدکس از روابط ویژه‌ای با دولت برخوردار است. در قانون اساسی ۱۹۷۵ میلادی برابر با ۱۳۵۳ شمسی به‌عنوان “دین مستقر” یونان شناخته شد. رئیس‌جمهور یونان باید عضو آن باشد و با آداب‌ورسوم کلیسا سوگند یاد می‌کند. تعطیلات مذهبی عمده نیز تعطیلات مدنی است. این یک قانون نانوشته است که افسران و قضات عالی‌رتبه نظامی از بین اعضای کلیسای ارتدکس انتخاب می‌شوند.

آشنایی با یونان

آداب و رسوم

یونان کشوری مسیحی، مدرن و صنعتی است. بسیاری از آداب و رسوماتی که جوانان انجام می‌دهند، آیین‌های مذهبی مانند تعمید، اولین ارتباط و ازدواج است. به‌علاوه، بسیاری از خانواده‌ها پیشرفت فرد دانشجو را از طریق مهمانی‌های فارغ‌التحصیلی نشان می‌دهند.

روابط

یونانیان به دلیل طبع شاد و سرزنده خود شناخته می‌شوند. بیشتر اوقات فراغت آنها در پارک یا گروه‌های دوستان می‌گذرد. آنها در کافی‌شاپ‌ها، میخانه‌های کنار آب و میدان‌های روستا جمع می‌شوند، می‌نوشند، آواز می‌خوانند، می‌رقصند و درباره اتفاقات روز بحث می‌کنند. آنها به‌طورکلی هنگام صحبت با انرژی حرکت می‌کنند. برای زنان و مردان قابل‌قبول است که به‌عنوان یک همراهی در کنار هم دست و بازو در دست بگیرند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.