ژیوارنامه

آشنایی با اصطلاحات تخصصی در فرودگاه | لیست کامل واژه‌های فرودگاهی

آشنایی با اصطلاحات تخصصی در فرودگاه

در صنعت هواپیمایی آن‌قدر کلمات و اصطلاحات مختلف وجود دارد که ممکن است افراد با آن‌ها آشنا نباشند و هنگام مواجهه با آن‌ها احساس گیجی کنند. در این مقاله لیستی از اصطلاحات تخصصی مورداستفاده در فرودگاه همراه با توضیح معنی آن‌ها گردآوری‌شده است.بهترین ایرلاین برای سفر به کشورهای اروپایی کدامند؟

ایرلاین (airline)

کلمه ایرلاین به معنی خط هوایی یکی از پرکاربردترین اصطلاحات تخصصی در فرودگاه است که به نام شرکتی که مالک هواپیما است اشاره دارد.

 

آشنایی با اصطلاحات تخصصی در فرودگاه

اِرایول (arrival)

هنگامی‌که هواپیما به فرودگاه می‌رسد، خانواده و دوستان مسافران در بدو ورود آن‌ها را ملاقات می‌کنند. در داخل فرودگاه، اِرایول به منطقه ورود هواپیما و مسافران آن در فرودگاه اختصاص‌یافته است.

بَگیج (baggage)

اصطلاح بَگیج برای هر نوع توشه سفر، ازجمله کیف، چمدان و غیره که در هواپیما حمل می‌شود، به کار می‌رود.

بَگیج اِریا (baggage area)

این اصطلاح در فرودگاه به منطقه‌ای اختصاص دارد که در آنجا به چمدان‌های چک شده رسیدگی می‌شود. بِگیج اِریا غالباً دارای کمربندهای متحرک است که در آن چمدان‌های چک شده توسط کارمندان قرار می‌گیرد و به اطراف چرخانده می‌شود تا مسافران بتوانند چمدان‌های خود را جمع کنند.معرفی انواع هواپیما

 

آشنایی با اصطلاحات تخصصی در فرودگاه

بُردینگ پَس (boarding pass)

مسافران پس از ورود به فرودگاه و تحویل بار خود، از کانتر ایرلاینی که قصد سفر با آن را دارند کارتی با عنوان کارت پرواز دریافت می‌کنند. در این کارت اطلاعات پرواز و شماره صندلی مسافر درج‌شده است.

چِک-این (check-in)

اصطلاح چِک-این در فرودگاه به روند تأیید حضور مسافران در پرواز اشاره دارد. امروزه انجام روند چک-این به دلیل صرفه‌جویی در هزینه و وقت به‌صورت آنلاین رایج شده است. بااین‌حال، اکثر شرکت‌های هواپیمایی همچنان در فرودگاه با کارکنان شرکت هواپیمایی این روند را انجام می‌دهند.

دیپارچِر اریا (departure area)

این اصطلاح به معنای منطقه‌ای در فرودگاه است که برای پروازهای خروجی و ترک مسافران تعیین‌شده است.

بُرد (board)

اصطلاح برد برای سوارشدن به هواپیما به کار می‌رود.

 

آشنایی با اصطلاحات تخصصی در فرودگاه

بُردینگ تایم (boarding time)

اصطلاح بردینگ تایم به معنای زمان سوارشدن؛ به زمانی اطلاق می‌شود که به مسافران اجازه ورود به هواپیما داده شود.

 بُوک (book)

به‌عنوان‌مثال اگر فردی یک بلیت بوک کند، به این معنی است که مکان خود را در پرواز رزرو و هزینه آن را پرداخت کرده است.

بیزینس کِلَس (business class)

بیزینس کِلَس یک نوع از کلاسهای پرواز است که ممکن است مسافران هنگام خرید بلیت آن را انتخاب کنند. بلیت‌های مربوط به بیزینس کِلَس در قسمت جلوی هواپیما قرار دارد و از بلیت‌های معمولی گران‌ترند. این نوع از کلاس پرواز به دلیل سطح بالای خدماتی که ارائه می‌دهد، برای افرادی که برای اهداف تجاری به مسافرت می‌روند، مناسب می‌باشد.

 

آشنایی با اصطلاحات تخصصی در فرودگاه

فِرست کِلَس (first class)

اصطلاح فِرست کِلَس به گران‌ترین کلاس پرواز اشاره دارد. در قسمت فِرست کِلَس هواپیما فضای زیادی برای جابجایی وجود دارد. صندلی‌ها بزرگ‌تر و خدمات بهتر است.

اکونومی کِلَس (economy class)

اکونومی کِلَس یکی دیگر از کلاسهای پرواز است که نسبت به دیگر کلاسها قیمت ارزان‌تری دارد و به همین دلیل اغلب مسافران از آن استفاده می‌کنند.

کری آن لاگِیج (carry-on luggage)

اصطلاح کری آن لاگِیج مربوط به حمل چمدان یا کیف‌دستی مسافر بوده که اجازه دارد با خود به داخل هواپیما ببرد. این کیف‌ها معمولاً باید در اندازه مشخصی باشند و کمتر از 8 کیلوگرم وزن داشته باشند.

کاستِمز (customs)

کاستِمز اصطلاحی است که برای گمرک استفاده می‌شود و مسافران قبل از ورود به یک کشور، باید با یک افسر گمرک ملاقات کنند. در این بخش از فرودگاه آن‌ها بررسی می‌کنند که آیا مسافران اشیای غیرقانونی مانند اسلحه گرم، مواد مخدر یا پول بیش‌ازحد به کشور وارد نکرده باشند.

دیلِی (delay)

اصطلاح دیلی زمانی در فرودگاه استفاده می‌شود که هواپیما تأخیر داشته باشد. تأخیر هواپیما ممکن است به دلیل آب‌وهوای نامناسب، ترافیک هوایی بیش‌ازحد یا مشکلات فنی به وجود آید.

فِرَگیل (fragile)

گاهی اوقات هنگام پرواز مسافران اجسام شکستنی با خود حمل می‌کنند. بنابراین با چسباندن برچسب فِرَگیل به مأموران خدماتی برای جابجایی چمدان‌ها، نشان می‌دهد که باید کمی مراقب چمدان‌ها و اجسام باشند.

آیدِنتیفیکِیشِن (identification)

اصطلاح آیدِنتیفیکِیشِن به معنای شناسایی هویت مسافران در فرودگاه می‌باشد. مسافران قبل از پرواز باید مدرک شناسایی رسمی به کارکنان فرودگاه نشان دهند که اطمینان حاصل شود اطلاعات شخصی مسافر صحت دارد.

لیکوئیدز (liquids)

اصطلاح لیکوئیدز به هر اشیای غیر جامدی که مسافران هنگام پرواز حمل می‌کنند، اطلاق می‌شود. مسافران مجاز به حمل بیش از 100 میلی‌لیتر مایعات نیستند و تمام مایعاتی که در هواپیما حمل می‌شود باید در یک کیسه پلاستیکی قرار گیرند.

وان وِی(one-way)

اگر مسافران بلیت وان وی بخرند بدین معناست که آن‌ها قصد بازگشت به مبدأ خود را ندارند.

فلایت (flight)

اصطلاح فلایت همان عمل پرواز است که از یک مکان به مکان دیگر انجام می‌شود.

ترمینال (terminal)

اصطلاح ترمینال در فرودگاه به ساختمانی گفته می‌شود که مسافران برای سوار و پیاده شدن از هواپیما و موارد دیگر مانند چک کردن، پیاده کردن یا برداشتن چمدان و انجام امنیت به آنجا می‌روند.

معروف‌ترین فرودگاه‌های جهان کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.