ژیوارنامه

روز ملی فنلاند | روز مستقل شدن فنلاند از روسیه

روز استقلال فنلاند (به فنلاندی: itsenäisyyspäivä) یک تعطیلات عمومی ملی و یک روز برای برافراشته کردن پرچم است که در 6 دسامبر برای جشن گرفتن اعلام استقلال فنلاند از روسیه در سال 1917 برگزار می شود.

جنبش استقلال فنلاند پس از انقلاب‌های روسیه آغاز شد که ناشی از ناآرامی‌های داخل روسیه و ناشی از سختی‌های مربوط به جنگ جهانی اول بود. این به فنلاند فرصتی داد تا از حاکمیت روسیه خارج شود. پس از چندین اختلاف بین غیرسوسیالیست‌ها و سوسیال دموکرات‌ها بر سر اینکه چه کسی باید در فنلاند قدرت داشته باشد، در 4 دسامبر 1917، سنای فنلاند به رهبری پهر اویند سوینهوفود سرانجام اعلامیه استقلال را صادر کرد که توسط پارلمان فنلاند به تصویب رسید. شاید دانستن تاریخچه روز ملی امارات متحده عربی و اینکه چگونه 7 امارت باهم متحد شدند برای شما جالب باشد!

روز استقلال اولین بار در سال 1917 جشن گرفته شد. با این حال، در طول اولین سال‌های استقلال، 6 دسامبر در برخی از مناطق فنلاند در مقایسه با 16 مه، روز جشن سفیدپوستان برای پیروزی در جنگ داخلی فنلاند، تنها یک تعطیلات جزئی بود. احزاب چپ می خواستند 15 نوامبر را جشن بگیرند، زیرا مردم فنلاند (با نمایندگی پارلمان) در 15 نوامبر 1917 ( 24 آبان 1296 ) قدرت را به دست گرفتند. هنگامی که یک سال از اعلام استقلال می‌گذشت، 6 دسامبر 1918 ( 14 آذر 1297 )، دانشگاهیان این روز را جشن گرفتند.

روز ملی فنلاند چگونه جشن گرفته می شود؟

این روز که برای اولین بار در سال 1919 جشن گرفته شد، روز استقلال در ابتدا یک مناسبت بزرگ با سخنرانی‌های میهن پرستانه و خدمات ویژه کلیسا بود.

در زمان‌های اخیر، جشن روز استقلال با رنگ‌های آبی و سفید پرچم فنلاند که با افتخار در ویترین مغازه‌ها و نانوایی‌هایی که کیک‌هایی با آیسینگ آبی و سفید تولید می‌کنند، به نمایش درآمده است.

یک سنت روز استقلال این است که خانواده‌ها در شب دو شمع در پنجره‌های خانه روشن کنند. این رسم در دهه 1920 رایج شد و گفته می‌شود زمانی را به یاد می آورد که دو شمع به عنوان نشانه‌ای برای سربازان فنلاندی در پنجره قرار می‌دادند که خانه به آنها پناه می‌دهد و آنها را از روس‌ها پنهان می‌کند.

همچنین ممکن است نشان دهنده رسم قرار دادن شمع در پنجره‌ها در روز تولد شاعر یوهان لودویگ رونبرگ به عنوان اعتراضی خاموش در برابر ظلم تصور شده روسیه باشد.

یک سنت در این روز تماشای جشن روز استقلال رئیس جمهور در تلویزیون است.

روز ملی فنلاند

1 نظر در “روز ملی فنلاند | روز مستقل شدن فنلاند از روسیه

  1. احسان محمد زاده گفت:

    روز بسیار شکوهمند برای مردم فلاند میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.