ژیوارنامه

عادات رفتاری نسبتا متفاوت فرانسوی ها

فرانسه

تاکنون از فرانسه بیشتر در خصوص جاذبه های فرهنگی و تفریحی اش خوانده اید یا درباره تاریخ و سرگذشت این کشور دیده و شنیده اید. اما شاید کمتر از آداب و رسوم و فرهنگ فرانسه به جز چند مورد خاص شنیده و یا دیده باشید. فرانسه تنها محدود به برج ایفل، موزه لوور، کرم بروله و قهوه فرانسه نیست. فرانسوی ها مانند دیگر کشورها برای خود آداب و رسوم و عادات رفتاری خاصی را دارند که در ادامه نکاتی جالب و عجیب را پیرامون آنها پی خواهید برد!

1. دیر می کنند

این یک قانون ناگفته است که بهتر است به عنوان میهمان 15-20 دقیقه دیرتر به منزل میزبان برسند. البته این مورد در خصوص شام صدق می کند. برای قرار در رستوران حتما سروقت آنجا هستند!

2. همیشه “سلام” و “خداحافظ” می گویند

فرانسوی ها همیشه سلام (bonjour) و خداحافظی (au revoir) می کنند. آنها هنگام ورود به فروشگاه و افرادی که در اتاق انتظار هستند سلام می کنند و موقع خروج از فروشگاه و ترک مکانی همیشه خداحافظی می کنند.

3. درخواست یخ می کنند

معمولا فرانسوی ها عادت دارند که آب و نوشیدنی هایشان را هم دمای اتاق یا کمی سرد میل کنند. اما این به این معنی است که باید از گارسون بخواهند که برایشان یخ بیاورد.

ساعت
RESTAURENT

4. خوردن چای در کاسه

شاید برایتان جالب باشد که بدانید که فرانسوی ها از خوردن چای یا قهوه شان در کاسه لذت می برند. اما فقط برای صبحانه و نه در دیگر ساعات روز.

5. لذت خوردن یک ناهار طولانی

فرانسوی ها وعده ناهار را فقط برای رفع گرسنگی نمی خورند. آنها عادت دارند هنگام صرف ناهار با دوستان و همکارانشان معاشرت کنند و از زندگیشان لذت ببرند. آنها معتقدند که به آرامی باید از زندگی لذت برد، به همین خاطر غذایشان را با آرامش کامل میل می کنند.

6. منویی به نام منو کودک وجود ندارد

شما نمی توانید در منو یک رستوران بخش کودک را پیدا کنید، چراکه همچین منویی در رستوران های فرانسوی وجود ندارد. کودکان فرانسوی مانند بزرگسالان از منوی اصلی غذا انتخاب می کنند.

سرگذشت ناپلئون بناپارت را بخوانید

از جرئیات دیزنی لند باخبر شوید!

7. نه به کیسه های پلاستیکی

فرانسه یکی از کشورهای پیشرو در ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی، ظروف و لیوان های پلاستیکی در جهان است. آنها اجناسی را که خریداری کرده اند یا در کیفشان می گذارند یا برای کیسه های کاغذی و کیسه های پلاستیکی قابل بازیافت هزینه اضافی پرداخت می کنند.

8. هرگز برای مهمانی شام شراب نمی برند

این یک بی احترامی در فرهنگ فرانسوی ها به حساب می آید که مهمان با خودش شراب ببرد. چراکه ممکن است میزبان با خودش فکر کند که مهمان سلیقه او را در انتخاب طعم شراب قبول ندارد و به همین دلیل اقدام به خرید شراب کرده است.

wine
flower

9. انتخاب گل یک موضوع پراهمیت

فرانسوی‌ها باور دارند گل باید همیشه به تعداد زوج باشد. هنگام گل دادن از عدد 13 و در کل اعداد فرد اجتناب می کنند. عدد 13 در فرهنگ فرانسه بسیار نحس تلقی می شود. آنها از خرید گل داوودی اجتناب می کنند چراکه براین باورند که گل داوودی تداعی کننده مرگ است! و تنها برای مراسم خاکسپاری از گل داوودی استفاده می کنند.

10. قانون بوس، بوس

فرانسوی ها معمولا عادت دارند رو هرگونه تنها یک بوس کنند. البته که در مناطق شمالی فرانسه 4 و 5 بوس هم رایج است. در این کشور فقط دوستان نزدیک و افراد خانواده را با اسم کوچک صدا می‌زنند.

11. دست دادن

اگر شخصی را برای نخستین بار ملاقات کنند معمولا با یک دست دادن ساده و ایجاد ارتباط چشمی سعی در ایجاد یک حس مثبت در طرف مقابل می کنند.

12. نان را برش نمی زنند

در فرهنگ فرانسه بریدن نان کار زشتی است. در فرانسه مردم نان را با دست تکه تکه می کنند. نان یکی از مهم ترین وعده های غذایی آنها به شمار می رود و به همراه پنیر صرف می شود. اغلب نان را به صورت مستقیم روی میز میگذارند تا روی یک بشقاب!

13. bon appetite

اگر با گروهی قصد خوردن یک وعده غذایی را داشته باشند هرگز اقدام به خوردن غذا نمی کنند تا موقعی که کسی بگوید ” bon appetite”. این یک پیغام رسمی برای شروع خوردن غذاست.

14. اهل انعام دادن نیستند

فرانسوی ها خوردن غذا با کیفیت خوب را دوست دارند و حتی حاضرند بابت این مسئله بهای زیادی پرداخت کنند، اما در پرداخت انعام خسیس هستند.

buggut

15-ماداموزل یا مادام؟

فرقی نمی کند 18 یا 180 ساله باشد، اگر ازدواج نکرده باشد، ماداموزل است. فرهنگ فرانسوی هنوز معادل “خانم” آنگلوفونیک ندارد، بنابراین هنگام صحبت با عنوان، زن یا متاهل یا مجرد تلقی می‌شود.  مادام برای همسران و ماداموزل برای افراد مجرد به کار می‌رود.

کدوم رفتار یا عادت فرانسوی ها برای شما جالب یا تعحب آور بوده؟ برای ما بنویسید

خالق کمدی انسانی مردی از تبار فرانسه بود!

5 صنعت مهم فرانسه را بشناسید

15 مکان جذاب و دیدنی فرانسه کجاست؟

یک فکر در مورد “عادات رفتاری نسبتا متفاوت فرانسوی ها

  1. فرناز احمدی گفت:

    چقدر مطالبتون جالب بود.. من فرانسه میخونم و اصلا این هارو نمیدونستم. ممنونم ازتون

    1. آیسان حقیقی گفت:

      ممنون از شما که وقت گذاشتید و مطالعه کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.