مجله فرانسه

روز ملی فرانسه | جرقه‌های انقلاب فرانسه کی روشن شد؟

روز ملی فرانسه

در سال 1880 جمهوری سوم فرانسه، روز 14 جولای (23 تیر) را به‌عنوان روز ملی فرانسه برگزیدند. البته بحث برای تعیین یک روز ملی در فرانسه بسیار زیاد بود و خیلی موافق انتخاب این روز که روز فتح قلعه باستیل به شمار می‌رود، نبودند.

فرانسه، شاهد جنگ‌های زیادی در کشور خود بود. جنگ‌های مذهبی، داخلی، جنگ 100 ساله با انگلستان، جنگی 20 ساله با اسپانیا و همچنین جنگ‌های پی در پی با ایتالیا.

استدلال این گروه مخالف این بود که انتخاب روزی که با خونریزی و کشت و کشتار همراه بوده، برای جشن انقلاب فرانسه مناسب نیست. در این نوشتار، اندکی در مورد پیشینه روز ملی فرانسه و آئین‌ها و مراسمی که در این روز برگزار می‌شود، صحبت خواهیم کرد.

برای سفر به این کشور دیدنی، از تور فرانسه ژیوار دیدن کنید.

روز ملی فرانسه

پیشینه روز ملی فرانسه

در دوران حکومت لویی شانزدهم بر فرانسه، زمزمه‌های نارضایتی مردم از دربار و طبقه اشرافی آن دوره بالا گرفت و مردم فرانسه، به‌ویژه ساکنان پاریس علناً شروع به نشان دادن نارضایتی خود از حکومت وقت کردند.

در این میان، لوئی شانزدهم تصمیم می‌گیرد که وزیر مالی خود که از طرفداران رسته اجتماعی سوم آن دوره (عوام، کشاورزان، کاسبان، صنف‌های مختلف، بازرگانان و صنعت‌گران) و معتقد به برابر و عدالت بود را برکنار کند.

پاریسی‌ها که از شنیدین این خبر پریشان شده بودند، به زندان باستیل که نماد اقتدار و برتری حکومت به‌شمار می‌رفت و بیشتر اسلحه و مهمات حکومت در آن‌جا انبار شده بود، هجوم ‌می‌برند و زندان باستیل را اشغال می‌کنند. این واقعه، نقطه عطف انقلاب فرانسه بود.

یک سال بعد در همین روز، جشن و فستیوال بزرگی برای گرامیداشت انقلاب فرانسه در سرتاسر کشور برگزار شد که روز جشن ملی نام گرفت. تا سال 1880 که سه بار در فرانسه انقلاب شد، هر چند سال، این روز به‌صورت غیر رسمی جشن گرفته می شد. تا اینکه در 6 جولای 1880 این روز رسماً به‌عنوان روز ملی فرانسه (روز باستیل یا روز جشن عمومی) برگزیده شد.

برای اقامت در کشور فرانسه، ویزای آن را حتما تهیه کنید.

روز ملی فرانسه

جشن‌ها و آئین‌های روز ملی فرانسه

از همان ابتدای انتخاب این روز به‌عنوان روز ملی، بیشترین تاکید برگزارکنندگان جشن بر روی رژه‌ رسمی بوده که در یک مسیر مشخص در شهر پاریس و از جلوی رئیس‌جمهور وقت و بقیه سران دولتی و ارتشی فرانسه انجام می‌شود. همزمان با این رژه رسمی در برخی شهرها و استان‌های فرانسه نیز مراسم رژه برگزار می‌شود.

هر شهر یا اجتماعی در کشور فرانسه، مراسم جشن مخصوص خود را برگزار می‌کند که معمولاً با یک رژه در عصرگاه روز 13 جولای شروع می‌شود. همه شرکت‌کنندگان در این رژه، مشعل به دست می‌گیرند و شعار زنده باد فرانسه سر می‌دهند.

در روز بعد، با به صدا در آمدن زنگ کلیساها یا شلیک رسمی تفنگ‌ها مراسم رژه ارتشی آغاز می‌شود. در ادامه ناهار روز ملی صرف می‌شود و بعد مردم به بازی‌ها و سرگرمی‌های مختلف سرگرم می‌شوند. در انتهای روز، مراسم با پایکوبی و آتش‌بازی به اتمام می‌رسد.

روز باستیل، یکی از روزهای تعطیلی رسمی در کشور فرانسه است. مدارس، نهادهای دولتی و بانک‌ها در این روز تعطیل هستند، ولی رستوران‌ها و بارها برای پذیرایی از عموم تا ساعات پایانی جشن باز می‌مانند.

بسته به شرایط شهر یا منطقه، ممکن است رژه عصر روز 13 جولای برگزار نشود و شروع مراسم از همان صبح 14 جولای باشد. اما برای شهرهایی مثل پاریس که شروع مراسم از عصر روز قبل است، عملاً این امکان برای مردم فراهم می‌شود که دو روز پیاپی به رقص و پایکوبی بپردازند.

پرواز نمایشی جنگنده‌ها بر فراز آسمان پاریس همزمان با رژه ارتش، یکی دیگر از رسم‌های زیبای روز ملی فرانسه است.

روز ملی فرانسه

با وجود اهمیت این روز برای بسیاری از فرانسویان، در سال 2010، رئیس‌جمهور وقت، نیکولاس سارکوزی، تصمیم گرفت برای حمایت از طرح صرفه‌جویی در بودجه عمومی، مراسم “گاردن پارتی” که بعد از رژه ارتش در شهر پاریس انجام می‌شد را لغو کند.

این مراسم در سال‌های 2011 و 2012 نیز لغو شد. با این همه، مردم فرانسه همچنان این روز را در محله‌ها و مکان‌های عمومی جشن گرفتند.

در سال‌های اخیر با وجود اعتراضات گسترده مردمی در کشور فرانسه، همچنان برپایی مراسم روز ملی ادامه داشته؛ هرچند که برخی از اجتماعات مخالفان مصوبات دولتی نیز در این روز اتفاق افتاده است.

جمع‌بندی

فرانسه کشوری با فرهنگ و سنت قدیمی و بالاست و با وجود موج روشنفکری که در این کشور در جریان است، همچنان مردم این کشور به برگزاری روز گرامیداشت انقلاب فرانسه پایبند هستند.

روز ملی فرانسه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.