شرایط و قوانین اخذ ویزای تحصیلی آلمان همواره برای بسیاری از افرادی که قصد تحصیل و حتی مهاجرت به آلمان را داشته‌اند مورد توجه و سؤال بوده است. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط سنی، مدارک مورد نیاز و هزینه‌ها در سال 2021 نیز نکاتی را بیان کنیم. اگر تصمیم به اخذ ویزای تحصیلی آلمان دارید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

درباره کشور آلمان

کشور آلمان به دلیل صنعت بسیار پیشرفته و وضعیت رفاه بسیار مناسبی که شهروندان این کشور دارند، مقصد مناسبی است برای افرادی که به دنبال زندگی و مهاجرت، از سراسر جهان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای سفر به آلمان را مطالعه نمایید.

ایرانیان مقیم آلمان

تا پایان سال 2016 در حدود 97000 ایرانی در آلمان زندگی می‌کردند ولی با این حال ایرانیان رتبه‌ی 28 را از نظر تعداد ایرانی مقیم این کشور دارند.

این موضوع نشان دهنده‌ی این است که آلمان یک مقصد مهاجرتی مهم است و افراد بسیار زیادی به عنوان مهاجر در این کشور زندگی می‌کنند.

ترک‌ها و لهستانی‌ها بیشترین مهاجران کشور آلمان را تشکیل می‌دهند. آلمان کشوری بزرگ با 82 میلیون نفر جمعیت است که با 10 کشور اروپایی دیگر مرز مشترک دارد.

کشور آلمان از لحاظ جغرافیایی در غرب قاره اروپا در همسایگی دانمارک، دریای شمال و دریای بالتیک، فرانسه، سوئیس، اتریش، لهستان واقع شده است.

  در زمستان­ها سرد و در تابستان­ها گرم است، و از نظر وضعیت شغلی و سطح رفاه زندگی آلمان در وضعیت مناسبی است و از نظر اقتصادی یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان به شمار می‌آید.

مزایا و شرایط ویزای تحصیلی آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان و تحصیل در این کشور یک فرصت عالی برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپا است. از سال 2005 تحصیل در دانشگاه‌های اروپا برای دانشجویان خارج از اتحادیه‌ی اروپا مشمول شهریه شد، اما بسیاری از دانشگاه‌های آلمان همچنان تحصیل رایگان را برای دانشجویان سراسر جهان میسر کرده‌اند.

آیا برای تحصیل در آلمان نیاز به دانستن زبان آلمانی داریم؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که برای تحصیل در کشور آلمان حتماً باید به زبان آلمانی تسلط داشت اما این‌چنین نیست و بسیاری از دانشگاه ها و کالج‌های آلمان کورس‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

یکی دیگر از مزایای اخذ ویزای تحصیلی آلمان، امکان تحصیل به صورت مهمان در دانشگاه‌های انگلیس و آمریکا است. بسیاری از افراد سودای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا و انگلیس را دارند اما به دلیل شرایط بسیار سخت اخذ ویزای تحصیلی این دو کشور از آن منصرف می‌شوند.

ویزای تحصیلی آلمان یک فرصت استثنایی برای این افراد است که بتوانند تحصیل در دانشگاه‌های این دو کشور را تجربه کنند. دانشجویان کشور آلمان در طول مدت تحصیل خود می‌توانند به مدت یک الی دو ترم در انگلیس و آمریکا به تحصیل بپردازند.

در آلمان چه رشته‌هایی می‌توانیم بخوانیم؟

تحصیل در آلمان در رشته‌های متنوعی امکان پذیر است. رشته‌های مهندسی، پزشکی، دندان پزشکی، هنر و معماری و … در تمامی سطوح در دانشگاه های آلمان ارائه می‌شوند.

کار و تحصیل با هم در آلمان امکان پذیر است؟

دیگر مزیت ویزای تحصیلی آلمان اجازه‌ی کار به دانشجو است. دانشجویان این کشور می‌توانند به مدت 20 ساعت در هفته کار کنند و بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را از این طریق تأمین کنند. ویزای تحصیلی آلمان ویزای شنگن را برای دانشجو به همراه خواهد داشت و دانشجو می‌تواند به دیگر کشورهای اروپا به راحتی تردد کند.

همان‌طور که گفتیم تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان رایگان است و افراد بسیاری می‌توانند از سراسر جهان بدون محدودیت رشته در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند. اما تحصیل رایگان در آلمان فقط به زبان آلمانی ارائه می‌شود.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان چیست؟

اخذ ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست. برای تحصیل در این کورس‌ها متقاضی باید حداقل  مدرک B1  زبان آلمانی را داشته باشد و در زمان اخذ ویزای تحصیلی به سفارت ارائه کند. البته این مدرک به نوعی پذیرش مشروط را برای شما به همراه دارد و شما باید به دانشگاه مدارکی مانند تستداف یا B2  را ارائه دهید. همچنین برای تحصیل به زبان انگلیسی دانشجو باید مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 را به سفارت ارائه دهد.

شرایط سنی برای تحصیل در آلمان حداکثر چند سال است؟

شرایط سنی تحصیل در آلمان به مقطعی که می خواهید تحصیل کنید بستگی دارد. معمولاً هر چه سن پایین‌تر باشد بهتر است. در زیر شرایط سنی مناسب برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان در مقاطع مختلف آورده ایم:

برای تحصیل در مقطع کارشناسی حداکثر سن مورد قبول 25 سال، برای مقطع کارشناسی ارشد حداکثر سن مورد قبول 35 سال و برای مقطع دکترا محدودیت سنی وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی آلمان کدامند؟

 • فرم درخواست ویزا
 • عکس گذرنامه ای
 • گذرنامه معتبر
 • شناسنامه و مدارک شناسایی
 • تمکن مالی (10236 یورو)
 • پذیرش تحصیلی دانشگاه
 • ریزنمرات دانشگاه
 • مدارک زبان
 • پذیرش استاد راهنما و شرح پروپوزال (برای دکترا)
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • مدرک بیمه مسافرتی

چگونه برای تحصیل در آلمان اقدام کنم؟

ژیوار یک مجموعه از خدمات ویزای توریستی و تحصیلی اروپا و آمریکا و … را به صورت حرفه‌ای ارائه می‌دهد، همچنین شما می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان یا هر نوع ویزای دیگر و مشاوره تحصیلی از طریق شماره های تماس با کارشناسان ما در آژانس ژیوار در ارتباط باشید.