ژیوارنامه

مثلث طلایی هند | دهلی، آگرا، جیپور

مثلث طلایی هند

مثلث طلایی هند به شهرهای دهلی، آگرا و جیپور گفته می‌شود. دهلی پایتخت هند، جیپور آینه تمام‌نمای تمدن رنگارنگ این کشور و آگرا با تاج محل باشکوهش، قطب گردشگری هندوستان به‌شمار می‌روند.

این سه شهر، مثلث تقریبا متساوی‌الاضلاعی را روی نقشه ترسیم می‌کنند و به همین دلیل به مثلث طلایی مشهور شده‌اند. پرطرفدارترین مسیر گردشگری هند همین سه شهر هستند. میراث فرهنگی و تاریخی مهاراجه‌ها، مسلمانان، انگلیسی‌ها و مغول‌ها در کوچه‌پس‌کوچه‌های مثلث طلایی هندوستان به جای مانده‌ است.

برای شرکت در تور هند با آژانس ژیوار تماس بگیرید.

دهلی ضلع نخست مثلث طلایی هند

برای دیدن زیبایی‌های مثلث طلایی هند، اغلب گردشگران گام نخست را از دهلی برمی‌دارند. در خیابان‌های دهلی قدیم قدم بزنید تا وارد یک ماشین زمان مجازی شوید و به چند قرن قبل بروید. هالی‌های قدیمی، بازارها و خیابان‌های سنگ‌فرش شده واژه «قدمت» را با خود تکرار می‌کنند. زمانی که در دهلی هستید، از قلعه قرمز، معبد آکشاردهام، دروازه هند و دیگر سازه‌های به‌یادماندنی آن بازدید کنید.

بنای قطب منار نماد دهلی به‌شمار می‌رود. بدون دیدار با آن، این شهر را ترک نکنید. این بنای تاریخی 72 متر ارتفاع دارد و در سال 1193 میلادی ساخته شده است. به محله قدیمی دهلی هم سری بزنید و بازار چاندی چوک را ببینید. این بازار در سال 1650میلادی و توسط شاه جهان ساخته شده و جزء نمادهای این منطقه به‌شمار می‌رود.

بازدید از برج قرمز را هم در برنامه‌هایتان بگذارید. این بنا یادگاری از عصر مغول است و معماری مغولی را نمایندگی می‌کند. مقبره همایون، دروازه هند و باغ‌های لودهی از دیگر مکان‌های تاریخی دهلی هستند. مسجد جما هم از دیگر دیدنی‌های پایتخت هند است و تا 25هزار نفر ظرفیت دارد.

اما هیچ چیزی به اندازه خیابان‌ها، نمی‌تواند شما را با دهلی و فرهنگ هندی آشنا کند. در خیابان‌های پویا و سرشار از زندگی دهلی قدم بزنید. در دهلی، زندگی در کف خیابان نفس می‌کشد.

26 ژانویه | روز مستقل شدن هند از بریتانیا

دهلی

آگرا ضلع دوم مثلث طلایی هند

برای تماشای بخش دیگری از زیبایی‌های بی‌نظیر مثلث طلایی هند، باید به آگرا بروید. در آنجا از بنای باشکوه تاج محل که یکی از هفت شگفتی دنیای جدید است، بازدید خواهید کرد. تاج محل به خاطر کنده‌کاری، زیبایی ساختاری و استفاده از سنگ‌های نیمه‌قیمتی در ساخت‌وساز معروف است. در موزه‌ این بنای تاریخی می‌توانید سکه‌ها، سایل باستانی، نقاشی‌ها و… را ببینید و در باغ هندسی معروف آن قدم بزنید.

حتما زمان بازدیدتان از تاج محل را به هنگام طلوع یا غروب خورشید موکول کنید. چون در این اوقات، این بنای منحصربه‌فرد در زیباترین و باشکوه‌ترین حالت ممکن قرار دارد. همچنین قلعه آگرا با جذابیت‌های خاص خود همان حوالی است. از فراز دیوارهای آن، تاج محل را تماشا کنید و لذت ببرید.

شهری از دوران مغول نیز در نزدیک آگرا قرار گرفته که به فاتح‌پور سیکری معروف بوده و یک ساعت تا آگرا فاصله دارد. این شهر باستانی پایتخت مغول‌ها بوده است. امروزه در فاتح‌پور سیکری با صف‌هایی از کاخ‌ها، حیاط‌ها، مساجد، برج‌های پیروزی و خیلی چیزهای دیگر مواجه می‌شوید. شاه جهان -پنجمین پادشاه گورکانی- برای یادبود همسر ایرانی‌اش یعنی ارجمندبانو دستور ساخت تاج محل را در این مکان صادر کرد.

برترین جاذبه‌های گردشگری ژاپن | 5 جاذبه دیدنی ژاپن

هند

جیپور ضلع سوم مثلث طلایی هند

جیپور به شهر صورتی معروف است چون ساختمان‌های صورتی‌رنگی در آن به چشم می‌خورد. برای دیدن جیپور به‌عنوان یکی از اضلاع مثلث طلایی هند، بهتر است که از قسمت قدیمی شهر مثل هوا محل، گشت‌وگذارتان را آغاز کنید.

از بنای قصر شهر بازدید کنید. در این مکان، بخشی را می‌ببینید که جانتار مانتار نام دارد و مجموعه‌ای از ابزارهای قدیمی را در خود جای داده است. مثلا ساعتی در آن قرار گرفته که عقربه‌های چندین متری دارد. صنایع دستی و پارچه‌هایی با رنگ‌ها و طراحی‌های سنتی هند را می‌توانید از محله‌های جیپور خریداری کنید.

خارج از جیپور، قلعه ناهارگر بهترین منظره را از خیابان‌های پراکنده شهر ارائه می‌دهد. بازدید از گالتاجی فرصتی سرگرم‌کننده برای تحسین صدها میمون ماکاک رزوس است که مجموعه معبد باستانی موجود در این شهر را تسخیر کرده‌اند.

جیپور شهر قلعه‌هاست. با شروع از بنای تاریخی قصر شهر، می‌توانید یک تور پیاده‌روی تاریخی را از کاخ‌ها و قلعه‌ها داشته باشید. چشم‌انداز ناهموار تپه‌های آراوالی با چشم‌اندازی جزئی از کویر، جلوه‌ای باشکوه به این مقصد می‌دهد. اما منحصر‌به‌فردترین عنصر جیپور، داستان‌ها هستند. هر سازه و حتی هر اتاق از هر قلعه‌، حکایت جالبی برای بازگویی دارند.

هر آنچه که باید درباره بازار ورنیساج ارمنستان بدانید.

هند

رفت و آمد به مثلث طلایی هند

بین این سه شهر در مجموع تنها 200 کیلومتر فاصله وجود دارد. قطارهای سریع‌السیر، اتوبان‌های دارای شش باند، خطوط هوایی پیشرفته و مسیرهای جاده‌ای به راحتی گردشگران را در میان مثلث طلایی هندوستان جابه‌جا می‌کنند. گشت‌وگذار در مثلث طلایی هند با اتوبوس‌ها و قطارهای متعدد امکان‌پذیر شده است.

بهترین راه برای سفر به این سه شهر، قطار است. شما این فرصت را خواهید داشت که در حومه شهر، نگاهی اجمالی به مناطق روستایی هند بیاندازید. اگر فرصت اندکی دارید، از تاکسی برای رفت‌وآمد استفاده کنید.

یکی از جاذبه‌های این شهرها مثلا در دهلی، وجود اتوریکشا (یا توک توک) بین مقاصد است. ترافیک باعث می‌شود که این وسایل نقلیه کوچک موثرترین راه برای سفر باشند، زیرا آنها بین تاکسی‌ها و کامیون‌ها به خوبی عبور می‌کنند.

جمع‌بندی

مثلث طلایی هند یعنی شهرهای دهلی، آگرا و جیپور به مقاصد مشهوری برای گردشگری در این کشور تبدیل شده‌اند. در این سه شهر، تجربه فرهنگی عمیقی از کلیت فرهنگی و تاریخی هندوستان کسب خواهید کرد. انگار که همه این کشور پرجمعیت در این سه شهر خلاصه شده باشد. درواقع، ماکتی از همه جشنواره‌ها، سنت‌ها، بناهای تاریخی و سازه‌های مذهبی و سبک زندگی مردم هندوستان را در این سه مقصد گردشگری خواهید دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.