مجله یونان

خدایان یونان | لیست کامل خدایان یونان

شاکله اساطیر یونانی حول محور طیف گسترده‌ای از خدایان و الهه‌ها و موجودات افسانه‌ای شکل گرفته است. که به توصیف منشاء جهان هستی می‌پردازد. 

تفاوت اسطوره با خدا در فرهنگ یونانی

به همین دلیل پیش از پرداختن به اسطوره‌های یونانی بهتر است با الهه‌های یونان باستان آشنا شویم. روایات یونانی آفرینش از اجتماعی مادر سالارانه شکل گرفته است که خدایان مهم و بزرگی آن زنان هستند و سپس اجتماعی دیگر منتقل شده که کاملاً بر بنیان پدرسالارانه استوار است. برای لمس بیشتر یونان پیشنهاد میکنم مقاله تئاتر دلفی در آتن را مطالعه نمایید.

خدایان اصلی یونان

خدایان اصلی یونان غالباً با عنوان ۱۲ المپیا شناخته می‌شوند، زیرا ماوای آنان در کوه المپ است.

در واقع دست کم ۱۳ خدای مهم و تعدادی خدای کم اهمیت‌تر وجود داشتند، نخستین خدای زن در تمدن یونان گایا به معنی زمین است گایا آفریننده جهان و نژاد خدایان و پدیدآورنده تبار انسان نیز بود یونانیان باستان انسان‌ها را از نژاد تیتان‌ها می‌دانستند. دین یونان باستان، بسیار شبیه دیگر دین‌های مذهبی معاصر بود که طبیعت منشاء آن بود. در 2 حماسه یونانی، ایلیاد و ادیسه، که بر اساس جنگ‌های تروا است، به بسیاری از الهه‌های یونانی اشاره دارد.

پانتئون یونانی

پانتئون یونان به 4 دسته تقسیم ‌می‌شود:

  • المپیک که خدایان اصلی پانتئون بودند.
  • الهه‌ها که اولین کسانی بودند که در زمین حضور داشتند.
  • تیتان‌ها که از نسل اول غول‌ها بوده و ظاهرا از اورانوس و گایا بر زمین فرود آمده‌اند.
  • غول‌ها که جزئی از فرزندان گایا و اورانوس بوده، اما بعد از کشته شدن تیتان‌ها به دنیا آمده و سپس موجب بروز خفقان زیادی شدند.

زمین چطور بارور شد؟

حاصل ازدواج گایا و اورانوس، کورونوس بود که پدر خود را کشت و از خون حاصل از این قتل زمین بارور شد و خدایانی دیو مانند و غول پیکر به وجود آمدند. تیتان‌ها، خدایان نخستین را شکل می‌دهند، آنهایی که اغلب آنها را خدایان بزرگ می‌خوانند در اثر بسیار دور فرمانروایان و ابرقدرت‌های هستی بودند.

زئوس

زئویس، پسر ریا و کرونوس و همسر هرا است. خدای آسمان‌ها که بر عوامل بارش، باران، طوفان‌ها، بادها، ابرها و صاعقه فرمان می‌راند. خداوندگار آسمانها می‌توانست باران‌های سودبخش یا بارش‌های ویرانگر را برای آنها رقم بزند. خدای خدایان بود و خودش بر تمامی آنها برتری داشت و هیچ رخدادی از چشم او پنهان نمی‌ماند. وی به خاطر رفتارهایی که با فرزندان و همسران خود می‌کرد، در بین زنان بد نام بود.

خدایان یونان

 هِرا

دخترکرونوس و گایا و در عین‌حال خواهر و همسر زئوس بود. یونانیان او را الهه زایش و ازدواج می‌خواندند. هرا از زنان شوهر داری که به او پناه می‌بردند که حمایت می‌کرد. حیوانات مرتبط با هرا، شیر و طاووس هستند.

خدایان یونان

هادس

فرمانروای دنیای مردگان بود. از آنجا که شخصیت سیاه تاریک و ناشناخته‌ای داشت، محبوب خدایان و انسان‌ها نبود. هادس خدایی سختگیر بی‌رحم و انعطاف ناپذیر بود. علاقه بسیاری به افزایش جمعیت سرزمینش داشت و نمی‌گذاشت کسی از قلمرو حکومت اش خارج شود.

خدایان یونان

پوزیدون

برادر زئوس و خداوندگار دریاها و رودخانه ها و زمین لرزه ها بود. در واقع از تمامی آبها و زمین لرزه ها برای مجازات گناهکاران استفاده می‌کرد.

خدایان یونان

آرس

پسر زئوس و هرا و خداوندگار نبرد. یکی از 3 رب النوع بزرگ یونانی است که نام هر سه با نام سیارات منظومه شمسی یکی است:  مشتری یا زئوس، زهره یا آفرودیت و بهرام یا آرس. از آنجا که یونانیان مردمانی آرام و به دور از خشونت بودند آرس در بین آنان محبوبیت چندانی نداشت.

خدایان یونان

آتنا

الهی خرد دختر زئوس بود. همچنین نگهبان شهر آتن و نامگذاری شهر آتن به افتخار او بوده است. اصالت اولیه این الهه اژه ای است و بعدها به عنوان الهه نگهبان شهرهای یونان به خصوص آتن پرستیده می شد.

خصوصیاتی که بیش از هرچیز آتنا را از سایر ایزدان جدا می ساخت ، پاک دامنی وی بود او قلبی مهربان حساس و معطوف به عشق داشت و بر سر کسانی که می‌کشیدند گفت وی را خدشه‌دار سازند و بلاهای بسیار نازل می کرد.

خدایان یونان

هرمس

در میان خدایان طبیعت زیرک جسور و چابک داشت و بدین سبب در نقش پیام رسان ایزدان قادر به رفت و آمد سریع بین دنیای انسان ها و جهان خدایان بود.

او همچنین وظیفه راهنمایی ارواح مردگان به دنیای زیرزمینی را برعهده داشت.  مردم یونان باستان  هرمس را به عنوان خدای تاجران و دزدان و کلاهبرداران می‌شناختند.

خدایان یونان

 آپولو

خدای نور و روشنایی بود خدایی که هیچ سیاهی و تاریکی در او نیست و خدای زرین مو نیز لقب می دادند. او همچنین مردم شمال اروپا موهای طلایی رنگ داشته است.  آپولو را خدای کماندار نیز می نامند.

مظهر خورشید بود که تیر های طلایی به طرف زمین پرتاب می کرد او همچنین رب النوع درمان بخش بود که شیوه های درمان را به انسان می آموخت.

خدایان یونان

هفائستوس

تنها خدایان یونان است که فلج به دنیا آمده. به همین سبب پدر و مادرش او را طرد کردند و از کوه المپ محل زندگی خدایان بیرون راندند. اما پس از مدتی او توانست اقتدار خود را به دست آورد و به جایگاه خدایی خود در کوه المپ بازگردد او هم چنین خدای صنعتگران ابزار مندان و آهنگران است.

خدایان یونان

 آرتمیس

مظهر پاکدامنی ویژگی های زنانه و استقلال در زنان بود. در واقع این کهن الگو و نمونه زنانی بود که فعالانه اهداف خویش را دنبال می کردند.

خدایان یونان

 آفرودیت

الهه عشق و زیبایی و الهام بخش شعر و سخنان شورانگیز بود. کسی بود که همه را فریب می‌داد و هیچ کس در برابرش تاب ایستادگی نداشت. آفرودیت می‌توانست به اجسام جان بخشد و آن ها را به انسان تبدیل کند.

خدایان یونان

 هرکول

فرزند زئوس و بزرگترین و معروفترین نیمه ایزدی و اسطوره ملی یونان باستان است. از همان زمانی که به دنیا آمد  تعجیل داشت که استعداد پهلوانی خود را نشان دهد. هنوز در گهواره بودکه دو مار  را که همسر حسود زئوس برای حمله به او فرستاده بود خفه کرد. هنوز پسربچه ای بیش نبود که یک شیر وحشی را از پای درآورد. هرکول برای رسیدن به جاودانگی باید از در ۱۲ خوان عبور می‌کرد.

خدایان یونان

آشیل

یکی از قهرمانان نبرد تروا بود. قهرمان حماسه ایلیاد هومر و قوی ترین جنگجوی یونانیان لقب گرفت. آشیل پس از ۷ فرزند به دنیا آمد اما همه فرزندان پیش از او، هنگام رویین تن شدن با آتش از بین رفتند.

خدایان یونان

 اُدیسه

نام آورترین قهرمانان یونان است. مانند قهرمانان دارای قدرت خارق العاده و فوق انسانی است. مردمان یونان باستان بر این باور بودند که پس از جنگ تروا خدایانی که دوست دار مردم تروا بودند، پهلوانانشان را آزار دادند و پیش از آنکه به شهرهای خود بازگردند آنان را گرفتار دشواری‌هایی ساختند که داستان‌های بسیاری درباره آنها بر سر زبان ها افتاد.

خدایان یونان

1 نظر در “خدایان یونان | لیست کامل خدایان یونان

  1. K 8 8 G گفت:

    عالی بود فقط خدایان بیشتری وجود دارند مثل خدای آب و آتش و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.